Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-10-04 15:56:19
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Koniec pierwszego trymestru to moment, na który niejedna mama czeka z utęsknieniem. Dlaczego? To właśnie wtedy u wielu spodziewających się dziecka kobiet mijają ciążowe objawy, które uznawane są za mało przyjemne. Jeśli więc do tej pory dokuczały ci mdłości, wymioty i złe samopoczucie, istnieje spora szansa, że będziesz mogła odetchnąć z ulgą. Twoje ciało oswoiło się już nieco z nową rolą, nie oznacza to jednak, że nie pojawią się inne zmiany – możesz odczuwać bóle głowy, narzekać na zaparcia lub zauważyć u siebie większą wrażliwość na określone smaki i zapachy. Co więcej, 12 tydzień ciąży jest momentem wyczekiwanym przez przyszłe mamy z innego ważnego powodu – ryzyko poronienia znacząco spada, a sama mama odzyskuje energię życiową i czuje przypływ witalności.
Co w tym czasie dzieje się w brzuchu mamy? Szacuje się, że w 12 tygodniu ciąży płód waży około 14 g, a jego ciało mierzy około 5,4 cm. Na tym etapie rozwój maluszka przebiega bardzo szybko – rozpoczyna się kształtowanie narządów, swoją pracę zaczynają mięśnie odpowiedzialne za chwytanie i ssanie, a lekarz prowadzący ciążę może zmierzyć m.in. częstość bicia serduszka twojego maleństwa!
16 tydzień ciąży to czas, w którym maluszek waży już o wiele więcej niż w 12 tygodniu – średnio ok. 100 gramów. Dziecko doskonali różne funkcje życiowe – m.in. trenuje oddychanie, połykając płyn owodniowy. Zmysły oraz układ nerwowy maluszka także cały czas się kształtują. Co ciekawe, dziecko reaguje już na dźwięki (głównie te, które przewodzone są przez płyn owodniowy) choć jego uszka nie są jeszcze całkowicie rozwinięte. Maluszek odbiera więc dźwięki poprzez receptory skórne.
Na tym etapie dziecko ma już całkowicie ukształtowane rączki oraz nóżki. Cały czas prostuje się, trenując ich pracę. Malutkie kości, zbudowane początkowo z tkanki chrzęstnej, zatrzymują teraz wapń i stają się twardsze. Wzmacniają się również mięśnie i stawy maluszka.
II trymestr ciąży może okazać się dla kobiety znacznie łatwiejszy od pierwszego, głównie z uwagi na ustanie mdłości i wymiotów. Mama ma też zwykle więcej energii, a wygląd jej skóry, włosów i paznokci może się poprawiać. Dziecko rośnie, dlatego też zaczyna się powiększać brzuch. Macica może uciskać narządy wewnętrzne, a to z kolei może prowadzić do wystąpienia u mamy zgagi i niestrawności. Wśród możliwych objawów, z jakimi może wiązać się 16 tydzień ciąży wymienia się:
Wszystkiemu winne są dwa hormony, wytwarzane w dużej ilości w ciele ciężarnej – estrogen i progesteron.
Wkraczając w kolejny trymestr oczekiwania na maluszka, warto pamiętać o tym, jak ważne jest wykonywanie wskazanych przez lekarza prowadzącego badań. Pomiędzy 15 a 22 tygodniem ciąży można wykonać tzw. test potrójny. To nieinwazyjne badanie prenatalne, które pozwala stwierdzić, jak duże jest u dziecka ryzyko wystąpienia określonych wad, m.in. zespołu Downa czy Edwardsa. Badanie polega na pobraniu od mamy niewielkiej ilości krwi żylne i jej analizie. Test potrójny może być korzystny u kobiet, które nie zdążyły wykonać testu PAPPA oraz tych, które ukończyły 35 lat lub mają w rodzinie choroby genetyczne.
To, o czym powinna jeszcze pamiętać przyszła mama, to przede wszystkim nieustanna troska o swoje zdrowie. Odpowiednia ilość snu, prawidłowo zbilansowana dieta oraz rezygnacja z używek to podstawy, o które warto dbać przez cały czas oczekiwań na pojawienie się nowego członka rodziny.
Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.
Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.