Opublikowany przez: czerwona panienka 2011-09-14 14:29:24
1. Małe grzeszki- tuczące jedzenie i słodkości.
Są dwa momenty w ciągu dnia, w których możemy bez wyrzutów sumienia zjeść ulubione i nie do końca zdrowe rzeczy.
Rano- dlaczego rano? „Po całej nocy organizm jest pusty, więc cukry proste nie zostaną odłożone, a jedynie zużyte jako źródło energii w ciągu dnia” (1)
W okolicach treningu: „Jeśli nie jest to coś bardzo ciężkiego, a zachcianka typu batonik, to można sobie na nią pozwolić np. na godzinę przed treningiem. Wówczas tak pozyskaną energię zużyjemy podczas intensywnych zajęć. Z kolei jeśli chcesz zjeść coś większego, to lepiej zrobić to w czasie dwóch godzin po ćwiczeniach. To czas, kiedy twój organizm bardzo dobrze spala kalorie” (2)
2. Jogurt ze sklepu- tylko naturalny!
Gdy mamy ochotę na jogurt z owocami dodajmy je sami. Dodajmy np.: maliny, truskawki, jagody czy borówki. Unikajmy winogron i brzoskwini, które zawierają wysoki indeks glikemiczny.
3. Na pragnienie woda!
Pamiętajmy przed, w trakcie i po treningu o nawadnianiu organizmu. Jest to bardzo ważna rzecz! Podczas wysiłku warto pić napoje izotoniczne. Ale uważajmy! „Większość napojów jest dosładzana, spożywając coś takiego, dostarczamy naszemu organizmowi cukier. Wówczas zaczyna się wydzielać insulina, co spowalnia procesy spalania tłuszczu”. (3) Warto taki napój przygotować samemu w domu. Do butelki z wodą dodajmy sok z wyciśniętej cytryny- czyż to nie jest proste?
4. Chrupmy surową marchewkę!
Gotowane warzywa zmieniają swoją strukturę i indeks glikemiczny podwójnie, a nawet potrójnie! Jeśli chcemy by nasz organizm lepiej przyswoił witaminy z marchwi skropmy ją odrobiną tłuszczu roślinnego- witaminy A, D, E, K nasz organizm przyswaja tylko w obecności tłuszczów.
5. Uważajmy na owoce!
Smaczne, pełne słońca, witamin i minerałów owoce zawierają niestety dużo cukrów. A teraz mała ściągawka, które owoce można jeść do woli, a na które trzeba uważać.
*niski indeks glikemiczny mają:
-borówka amerykańska,
-malina,
-jagoda,
-truskawka,
-cytryna,
*wysoki indeks glikemiczny mają:
-arbuz,
-winogrona,
-banan,
-ananas,
-kiwi
6. Białko- nasz przyjaciel
Pamiętajmy o spożywaniu dużej ilości białka. Najlepszą porą na spożywanie białka jest wieczór tuż przed snem oraz czas po treningu. Ser biały, twarożek i jogurt naturalny to najlepsze produkty białkowe. Białko dzięki zawartości witamin: B1, B6 i B12 poprawi również kondycję włosów, skóry i paznokci.
7. Zwracajmy uwagę na jakość i ilość jedzenia
„Często żyjemy w mylnym przekonaniu, że to liczba kalorii się liczy. To nie jest tak. Nasz organizm w ciągu dnia musi uzyskać odpowiednią ilość wartości odżywczych. Będzie się ich domagał.
Nawet jeśli zjemy bardzo wysokokaloryczny zestaw typu fast food, wciąż nie dostarczymy naszemu ciału tego, co jest mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego to nie na kalorie powinniśmy zwracać uwagę, a na jakość jedzenia” (4)
8. Biegajmy po śniadaniu
Nie ćwiczmy zaraz po przebudzeniu gdy jesteśmy na czczo. Biegając bez śniadania nie zredukujemy tkanki tłuszczowej tylko masę mięśniową! Przed bieganiem najlepiej zjeść posiłek, w którego skład będą wchodzić węglowodany.
9. Trenujmy z głową i systematycznie
Ćwiczenia powinniśmy wykonywać systematycznie. Nic nam nie da podjadanie cały tydzień i spędzenie całej soboty na siłowni. Regularne ćwiczenia przyspieszą nasz metabolizm.
10. Śpij i wypoczywaj
Codziennie powinniśmy spać ok 7godzin. Pamiętaj, że podczas snu nasz organizm również spala kalorie.
1,2,3,4- wypowiedzi Michała Ficonia trenera fitness- wp.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2014.12.08 09:48
Bardzo ciekawe! Z ruchem też się zgadzam, bo właśnie wtedy najwięcej spalamy a nie siedząc przed komputerem czy telewizorem.
apis74 2011.09.14 16:37
Po śniadaniu to ja pędzę do pracy, a nie myślę o bieganiu! A tak poważnie to zauważyłam na własnym przykładzie, że aby utrzymać wagę w ryzach trzeba się po prostu ruszać, a wówczas i kawałek czekolady i banan nie zaszkodzą naszej sylwetce.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.