Opublikowany przez: Monika C. 2021-02-18 14:29:26
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Picsea on Unsplash
W 10. miesiącu życia dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć i raczkować, próbuje wstawać i czasem chodzić - jeśli ma się czego przytrzymać. Dziesięciomiesięczny maluch umie już odróżniać emocje na twarzach rodziców i rozumie proste polecenia. Potrafi na nie odpowiadać pojedynczymi sylabami. Maluch nadal rośnie, choć już nie tak szybko jak w pierwszych miesiącach życia.
10. miesiąc życia dziecka to bardzo ciekawy czas pod względem rozwojowym, jednak także bardzo wymagający dla rodziców. Teraz, raczkującego po domu niemowlaka nie można spuszczać z oczu. Dlaczego?
Spis treści:
10 miesiąc życia dziecka: rozwój fizyczny
10 miesiąc życia dziecka: rozwój umysłowy
10 miesiąc życia dziecka: co może niepokoić
10 miesiąc życia dziecka: jak stymulować rozwój niemowlaka
W 10. miesiącu życia maluch nadal rośnie, choć już nie tak szybko - teraz przybywa mu tylko ok. 0,2 kg do 0,5 kg w ciągu miesiąca - być może dlatego, że jest coraz bardziej ruchliwy. Także, przeciętnie, dziesięciomiesięczny maluch właśnie potroił swoją wagę urodzeniową. O tym, czy niemowlak prawidłowo przybiera na wadze i rośnie (ok. 1,5 cm/1 mies.) możesz przekonać się korzystając z siatek centylowych. Możesz to robić samodzielnie, ale sprawdzanie tych parametrów odbywa się podczas wizyt kontrolnych u pediatry, który prowadzi dziecko.
Niemowlak potrafi już także samodzielnie siadać - z leżenia na plecach, siedzieć na krzesełku w czasie posiłku, próbuje także stawać, jeśli ma się czego przytrzymać. Podtrzymywany za rączki próbuje także stawiać pierwsze kroki. Dla większości dzieci nie jest to jeszcze czas na zachęcanie do samodzielnego chodzenia. Teraz maluch świetnie raczkuje – tak, że trudno zanim nadążyć, a które przygotowuje mięśnie i stawy do przyjęcia pionowej postawy, jednak dopiero za kilka tygodni. Podejmując samodzielne próby wstawania maluch często upada na pupę, trzeba więc zwracać uwagę na ostre krawędzie mebli i je zabezpieczać.
W 10. miesiącu kontynuujemy rozszerzanie diety niemowlaka. Maluch może już próbować obiadu składającego się dwóch dań: zupy – bardziej rzadkiej niż do tej pory i miękkiego warzywa z gotowanym mięsem. To także czas wprowadzenia pieczywa. To dobry moment na zachęcanie dziecka do samodzielnego jedzenia, nawet kosztem plam zaplamionych ubrań i bałaganu. Dziecko potrafi już samodzielnie pić z kubeczka “niekapka”. To dobry czas, aby umacniać rodzinne więzi przy wspólnych posiłkach.
Ulubioną zabawką dziesięciomiesięcznego niemowlaka są klocki, które musi umieszczać w odpowiednich otworach pojemnika. Potrafi już także trzymać więcej niż jedną zabawkę jednocześnie, wie też, że może się jednej pozbyć upuszczając ja lub odkładając. Jego rączki i paluszki są bardziej sprawne, podobnie jak zmysł obserwacji. Pamiętaj więc, żeby zabezpieczyć gniazda elektryczne, które wyjątkowo ciekawią raczkujące dziecko. Nadal podnosi z podłogi wszystko co napotka, także drobne przedmioty, które lądują w buzi i mogą stać się przyczyną zadławienia.
W 10. miesiącu można zaobserwować przywiązanie do ulubionej zabawki, smoczka, kocyka, piluszki itp. Daje mu to poczucie bezpieczeństwa.
Dziesięciomiesięczny maluch potrafi już świadomie używać słów: “daj” i “nie”. Czasem mówi “am” - jeśli tak mówisz karmiąc go łyżeczką. Na swój sposób pokazuje też, że nie radzi sobie z zabawką i potrzebna jest mu pomoc.
Maluch znacznie więcej rozumie niż umie przekazać, jednak każda osoba, która przebywa z nim na co dzień, doskonale rozumie wszystkie komunikaty. Im będziesz więcej mówić do dziecka, prostymi zdaniami, tym jest szansa, że maluch szybciej zacznie mówić.
Umie już znaleźć wzrokiem zabawkę, o którą jest pytany. Dziecko rozpoznaje także głosy najbliższych osób oraz dźwięki wydawane przez zwierzęta. Jeśli gaworzy i patrzy na ciebie, to oczekuje odpowiedzi.
W 10. miesiącu życia niemowlak nadal lubi przebywać w towarzystwie i bawić się z innymi, zdecydowanie nie lubi być sam.
Elementem sprzyjającym rozwojowi maluszka jest chwalenie. Każda pochwała motywuje do dalszej nauki i “prezentacji” innych umiejętności.
W 10. miesiącu życia niemowlaka sporo się zmienia, pojawiają się nowe zachowania, które potrafią niepokoić:
Niemowlak nie próbuje samodzielnie wstawać lub chodzić. Nie martw się tym, widocznie maluch jest jeszcze na to nie gotowy. Niektóre dzieci podejmuję próby wstawania i chodzenia w 11. lub 12. miesiącu życia. Teraz niezwykle sprawnie raczkują.
Wstrzymywanie oddechu - zwłaszcza w czasie płaczu w sytuacjach silnego stresu lub kiedy coś je boli. To normalne, po chwili oddech wraca do normy, choć nieraz zdarza się maluch jest bliski omdlenia.
Maluch zaczyna się bać wielu sytuacji, nowych osób - najlepiej teraz mu ich oszczędzać.
Maluch może tracić zainteresowanie twoim pokarmem w ciągu dnia. Ma inne, nowe smaki i konsystencje do wypróbowania. Dzieje się także dużo różnych rzeczy dookoła, które chce obserwować. O piersi przypomina sobie wieczorem, kiedy chce się przytulić przed snem.
>>> Czytaj też: BLW - alternatywna metoda karmienia dzieci
Maluch potrafi już komunikować, że potrzebuje pomocy – to nowa umiejętność - jednak staraj się nie wyręczać go we wszystkim, zawsze najpierw pozwól mu samodzielne się uporać.
Poznawaj dziecko z nowymi osobami, ale powoli, teraz jest okres lęku przed “nowymi”. Nie zmuszaj, nie przekazuj na ręce nowej osoby malucha, jeśli wyraźnie protestuje. Uszanuj też posiadanie ulubionych zabawek i przedmiotów - to nie jest oznaką egoizmu i jeszcze nie czas na naukę dzielenia się z innymi.
“Czytajcie” książeczki z prostymi ilustracjami – pokazuj dziecku obrazki i mów: “to jest pies”, “to jest auto”, a następnie poproś, by pokazało psa, auto itd..
Wspólne zabawy przed lustrem pozwalają dziecku zaobserwować to, że jest odrębną osobą, zaczyna obserwować, że dwie osoby mogą w tym samym czsaie robić takie same lub różne miny.
>>> Czytaj też: Jak mama może dbać o równowagę między pracą zdalną a życiem rodzinnym?
Artykuł zawiera lokowanie produktu Stokke
Bibliografia
1. Eisenberg, A., Murkoff, H.E., Hathaway B.S.N., S. E, Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, Poznań 1999.
2. Maurer, D., Maurer Ch., Świat noworodka, PWN, Warszawa 1994.
3. Vasta, R., Haith, M.M., Miller, S.A., Psychologia dziecka, WSz i P, Warszawa1995.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.