Marysia P. 2013.09.18 17:25
dziękuję
alusia688 2013.09.15 01:11
Dziękuję. Jestem mile zaskoczona :)
rakmag 2013.09.10 10:07
gratuluję...:)
aneta1114 2013.09.09 19:06
Dziękuję bardzo totalne zaskoczenie i gratuluję wszystkim -miłego czytania z dzieciaczkami ;)
weronikak1 2013.09.08 23:12
Mój synek jest na etapie zadawania niekończących się pytań:jak?,po co?, dlaczego? itd. Jest bardzo żywym dzieckiem, bardzo ciekawym świata,czasem nadaje jak katarynka. Nie da za wygraną dopóki nie uzyska odpowiedzi na swoje pytanka.Bardzo lubi słuchać bajek.A potem przez cały następny dzień próbuje wszystkim w rodzinie odtworzyć czytaną wieczorem bajeczkę.Bywa tak,że gdy synek opowiada swoje bajarze, mam tak się uśmieje, że nie może skończyć obiadku. :cool: Bajek czytamy dużo, dużo też wymyślamy historyjek. Synek sam wybiera bajeczkę, jaką co wieczór "przerabiamy".Czasem kończy się walką na poduchy...Ulubionymi bajami są "Kubuś Puchatek" i "Czerwony Kapturek". Nawet czekając u lekarza (tłum ludzi) opowiada innym dzieciom historyjki np. dawno, dawno temu Czerwony Kapturek,....poszedł po węgiel...spotkał na swej drodze....duszka Kacperka..Kapturek zaniósł babci w koszyku..miodek-taki jaki lubi Puchatek....... Najbardziej zawsze ubawią się dziadkowie.Zaczyna się to tak:Babciu ,Dziadku opowiem wam bajeczkę.....dawno,dawno temu ....może tak nawijać godzinami...zawsze ubaw po pachy.Moje dziecko jest po prostu szczęśliwe.A nie ma nic wspanialszego dla rodzica jak uśmiech dziecka.Czytanie o z jednej strony rytuał wieczorny,wspólnie spedzony czas z rodziną (chociaż go tak mało),rozwijanie wyobraźni, rozwój malucha, możliwość wymyślania coraz to nowych zabaw. Bo naprawdę wystarczy tylko odrobina pomysłu i postaci z bajek, aby uśmiech dziecka rozjaśniał cały dom. Taka jest magia literek.
malgips 2013.09.08 22:53
Zgodnie z akcją "Cała Polska czyta dzieciom", my też postanowiliśmy poświęcać więcej czasu dziecku i na czytanie przynajmniej pół godzinki na ciekawą bajeczkę.Czasem są bajeczki z książek, ale często się zdarza że są one wymyślane całkiem spontaniczne.Staramy się żeby każda opowieść kończyła się morałem, czymś pouczającym.Bardzo często synek pomaga nam w tym. Potrafi wymyślać tak orginalne historie, że kulamy się (mama,tata,synek) jak małe dzieciaki.Wspólne czytanie z dzieckiem ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju psychicznego oraz stworzenie nawyku codziennego czytania. Moje dziecko dowiaduje się, że w bajkach dobro zwycięża, często też kto jest malutki i słaby. Czytanie książek jest sposobem budowaniem silnej więzi z dzieckiem oraz pobudza wyobraźnię.Chętnie naśladuje w zabawach bohaterów, zwierzątka.Próbuje ich potem rysować(bywa że po ścianch również).Ulubioną bajką synka jest "Kubuś i Hefalumpy".Najpierw czytamy bajeczkę (czasem nie udaje się nam do końca),ponieważ synek komentuje obrazki i opowiada bajeczkę po swojemu od początku.Ulubione powiedzonka Małego to: "Jeśtem Liumpek i tak jak on już niczego się nie boję", "Tato,kocham skakanie-tak jak Tygrysek", "Mamo!,patrz-skaczę jak Tygrysek", "Tatuś chce mleczko z miodkiem.Lubię miodek jak Kubusś Puchatek".Zawsze z zaciekawieniem słucha bajek o Kubusiu i jego przyjaciołach.Zawsze się pyta co dalej?co dalej?... Taką wielką radość sprawia Mu, gdy Tata co wieczór odkłada wszystkie zajęcia, by pobyć razem z synkiem. Synuś czuje się wtedy doceniony, co buduje poczucie jego wartości (nie zdając sobie z tego sprawy).Zauważyliśmy z żoną,że odkąd zostało wprowadzone wspólne czytanie książek, nasz synek w dużym stopniu rozszerzył słownictwo (wcześniej miał z tym problem),polepszyła się wymowa słów.Jesteśmy też szczęśliwszą rodziną.
mika19 2013.09.08 22:52
Warto czytać dziecku, gdyż książki są kanciapką piękna duszy
Karina Jelonek 2013.09.08 22:25
Dziecku należy czytać ponieważ to rozwija jego wyobraźnię i uczy je wielu nowych rzeczy. Należy zacząć jak najwcześniej, najlepiej od książeczek z obrazkami. Mojej trzyletniej córeczce zaczęłam czytać książeczki jak miała roczek. Teraz nie wyobrażamy sobie dnia bez czytania, które stało się codziennym rytuałem.
et1978 2013.09.08 21:40
Ja zaczęłam czytać mojemu synkowi, jeszcze kiedy był w brzuchu i kiedy nie wiedziałam, że będzie to ON. Czytam każdego dnia, kiedy zasypia od pierwszego dnia po powrocie do domu ze szpitala. Uważam, że w ten sposób zaszczepia się w dziecku miłość do książek, rozwija się wyobraźnię dziecka a i mowa u dziecka i umiejętność wypowiadania się pełnymi zdaniami u dziecka, któremu się czyta przychodzi zdecydowanie szybciej.
marika1503 2013.09.08 21:11
Czytanie książek jest jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dziecka (Czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć). Dziecko, któremu rodzice czytają książki tworzy swój własny świat, samodzielnie kreuje i identyfikuje głównego bohatera, razem z nim przeżywa jego przygody. Czytanie bajek pozwala dziecku poznać zasady prawidłowej konstrukcji zdań, a wieczorna lektura pozwala dziecku wyciszyć się i uspokoić. Książki pozwalają ponadto lepiej rozumieć świat. Czytanie rozbudza w dziecku ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych. Wspólne czytanie jest formą spędzania czasu z dzieckiem. Co przynosi zarówno „korzyści natychmiastowe” jak i procentuje na przyszłość.
Marietka 2013.09.08 20:01
dlaczego warto czytac?? bo dziecko bynajmniej u nas zaczeło szybciej mowic i rozumiec. Jowka sama nam ksiazeczki przynosila jako roczniak i dwulatek. a teraz jak ma juz 3 latka to nawija jak szalona. a i czytac dalej bardzo lubi. zawsze tatus poczyta przed spaniema ona rano wstaje i opowiada co jej tatus czytał
Erna 2013.09.08 17:38
WARTO CZYTAĆ DZIECKU, BO: 1/ WYOBRAŻNIA DZIECKA PRACUJE I WIELE ONO NA TYM ZYSKUJE, 2/ CZAS DZIECKU POŚWIĘCONY NA CZYTANIE, POTEM Z NAWIĄZKĄ JEST ZWRACANY, 3/ ŚWIAT DZIECKA WZBOGACAMY I FANTAZJĘ JEGO ROZWIJAMY, 4/ UCZYMY , ŻE CZYTANIE TO DOBRA ZABAWA, LEPSZA NIŻ NA EKRANIE BAJKI OGLĄDANIE, 5/ BLISKOŚĆ Z DZIECKIEM PRZEZ CZYTANIE ZACIEŚNIAMY, 6/ POZNAWANIE PRZEZ CZYTANIE W DZIECKU ROZWIJAMY, 7/ MIŁOŚĆ DO SŁOWA PISANEGO ROZBUDZAMY, 8/ SKUPIENIE I UWAGĘ ROZBUDZAMY I CZYTANIA NAUKĘ USKUTECZNIAMY.
kubula 2013.09.08 10:58
u nas w domu czytalismy kubusiowi bardzo wcześnie jak był bardzo malutki.czytanie rozwija wyobraźnię,pozwala nam przenieść się w krainę basni-bajek,po przeczytaniu Kubuś opowiada co mu się bardzo spodobało i dlaczego,jak również opowiada o tym co mu sie mniej spodobało,generalnie zadaje sporo pytań.niekiedy porównuje sie do jakiejś postaci bajkowej-ksiązkowej.bardzo lubimy robic sobie wieczorne seanse czytane jest to nasz rytuał...uwielbiam czytac swojemu synkowi ,gdyz czytanie rozwija wyobraznie,uczy...
gosiark 2013.09.07 21:59
Dlaczego warto czytać dzieciom? Bo gdy dzieciom książeczki na co dzień czytamy, dużo szczęścia i radości tym im sprawiamy, z nowymi bohaterami ich zapoznajemy , niewidzialny klucz do świata bajek dajemy, takie wspólne, codzienne czytanie, to dla rodzica nie jest trudne zadanie, wystarczy trochę chęci i czasu wolnego by mieć córcię i synusia wielce zadowolonego, wystarczy,że rodzice się trochę , troszeczkę postarają i o 10 cennych minutek dla dziecka wieczorem wystarają, bo z czytania same korzyści wypływają, mądrzy rodzice sprawę z tego sobie zdają bo książki same mądrości życiowe dziecku dają, one dziecka nie oszukają ,one już tak mają że wiernym przyjacielem dziecka być się starają i bezinteresowną przyjaźń dla dziecka mają, i do myślenia logicznego pobudzają, na koncentrację dobrze działają, rozwój wszechstronny dziecka wspomagają, i wiedzę ogólną poszerzają, od medialnego świata na chwilę odrywają, i więzi z rodzicami umacniają, ciekawość świata jeszcze rozbudzają, i zrozumieć siebie samego też pomagają, wartości moralne także przekazują i przy okazji dziecko nam wychowują ….... - dlatego czytam mojemu dziecku codziennie........
rakmag 2013.09.07 18:56
Przynajmniej 10 powodów dla których czytam mojemu synkowi: 1.Czytam, bo lubię czytać, a mój synek uwielbia mnie słuchać . 2.Czytam, bo wtedy przenosimy się z synkiem do krainy wiecznej baśni. 3.Czytam, bo wtedy między nami wytwarza się szczególna więż. 4.Czytam, bo wiem ,że czytanie pobudza w sposób szczególny wyobrażnię synka. 5.Czytam, bo to nasz ulubiony, codzienny , wieczorny rytuał. 6.Czytam, bo mam w domu dużą kolekcję bajek ze swojego dzieciństwa. 7.Czytam, bo w ten sposób rozbudzam w dziecku ciekawość świata. 8.Czytam , bo czytanie poprawia koncentrację synka. 9.Czytam, bo czytanie pobudza dziecko do myslenia. 10.Czytam, nie tylko synkowi w domu , ale i raz w tygodniu w przedszkolu, wszystkim dzieciom bo ,,cała Polska czyta dzieciom" .... i ja czytam też....
drewienko 2013.09.07 16:53
Czytanie dziecku jest najfajniejszą zabawą, jaką znam, która pozwala łączyć nam nasze spojrzenia w różnych emocjach. Dla mnie każda książka ma swoją duszę. I to zarówno duszę tego, kto daną książkę napisał, jak i duszę tych, którzy tę książkę przeczytali i tak mocno ją przeżyli, że zawładnęła ich wyobraźnią. Moja córeczka najbardziej cieszy się, gdy w domu pojawia się nowa (bądź stara) książka. Wtedy ściska ją w rękach i nie kryje swej radości. Warto czytać dzieciom, bo niewiele rzeczy ma na człowieka tak wielki wpływ jak pierwsza przeczytana książka, która trafia do jego serca. Pierwsze obrazy, echa słów, choć z czasem wydają się pozostawać gdzieś daleko za nami, towarzyszą nam przez całe życie i wzoszą w pamięci pałac, do którego, wcześniej czy później wracamy. Jedną z zabaw "na czasie", którą kochamy bardzo, jest OBRAZKOWA KSIĄŻKA O HANI - w której rysujemy Hankę z jej dobrymi chwilami :-), a potem opowiadamy i piszemy sobie same FAJNE RZECZY, KTÓRE MOŻNA RAZEM ROBIĆ. Bardzo lubię próbować "w języku małego człowieka" snuć bajkowe opowieści, o tym jak Hania zmienia moje życie. Malujemy przez całe popołudnie, a wieczorem czytamy świeżo napisane i narysowane książki..., i jest fajnie - mam nadzieję, że właśnie dzięki wspólnemu czytaniu bliskość, empatia, a nawet prawdziwa miłość będą jej dane w życiu - i ona sama będzie je umiała dać innym.
drewienko 2013.09.07 16:50
Czytanie dziecku jest najfajniejszą zabawą, jaką znam, która pozwala łączyć nam nasze spojrzenia w różnych emocjach. Dla mnie każda książka ma swoją duszę. I to zarówno duszę tego, kto daną książkę napisał, jak i duszę tych, którzy tę książkę przeczytali i tak mocno ją przeżyli, że zawładnęła ich wyobraźnią. Moja córeczka najbardziej cieszy się, gdy w domu pojawia się nowa (bądź stara) książka. Wtedy ściska ją w rękach i nie kryje swej radości. Warto czytać dzieciom, bo niewiele rzeczy ma na człowieka tak wielki wpływ jak pierwsza przeczytana książka, która trafia do jego serca. Pierwsze obrazy, echa słów, choć z czasem wydają się pozostawać gdzieś daleko za nami, towarzyszą nam przez całe życie i wzoszą w pamięci pałac, do którego, wcześniej czy później wracamy. Jedną z zabaw "na czasie", którą kochamy bardzo, jest OBRAZKOWA KSIĄŻKA O HANI - w której rysujemy Hankę z jej dobrymi chwilami :-), a potem opowiadamy i piszemy sobie same FAJNE RZECZY, KTÓRE MOŻNA RAZEM ROBIĆ. Bardzo lubię próbować "w języku małego człowieka" snuć bajkowe opowieści, o tym jak Hania zmienia moje życie. Malujemy przez całe popołudnie, a wieczorem czytamy świeżo napisane i narysowane książki..., i jest fajnie - mam nadzieję, że właśnie dzięki wspólnemu czytaniu bliskość, empatia, a nawet prawdziwa miłość będą jej dane w życiu - i ona sama będzie je umiała dać innym.
pero33 2013.09.06 13:53
Czytanie to nasz sposób na zbliżanie się do siebie, na spędzanie wspólnego czasu, uczenie się siebie, poznawanie świata. DZIECIOM WARTO CZYTAĆ! W książkach jest wiedza - mówiła moja babcia! A wiedzę należy przekazywać i szerzyć. I tak też robię! Mam dwójkę maluchów, którym czytam od najmłodszych lat. Z początku gdy synek był maleńki wybierałam krótkie opowiadania, bajki koniecznie z obrazkami, bo to przyciągało jego uwagę. Teraz zapędzamy się w grubsze książki, opowieści, których losy bohaterów poznajemy przez kilka dni zanim uda nam się dowiedzieć wszystkiego. Po każdej skończonej książce długo dyskutujemy o bohaterach, sytuacjach, opowiadamy sobie o tym co się wydarzyło, jak bohaterowie poradzili sobie i co robili. Wiem, że to w przyszłości pomoże mojemu dziecku nieraz rozwiązać swoje kłopoty. Dzieci są ciekawe świata, otwarte, chłoną wiedzę, informacje i wszystko co im się mówi. Czytanie pobudza wyobraźnię, wcielanie się w postacie wyzwala emocje, uczucia, nowe doznania. Dziecko uczy się reagować na sytuacje, które nieraz są mu obce, uczy się radzić sobie z przeciwnościami losu, stawiać czoła kolejnemu dniu. Dzięki książkom dzieci poznają nowe kultury, kraje, zwierzęta. Wiedzą więcej. Mój synek choć ma dopiero 4 lata uwielbia książki, z każdą nową opowieścią zadaje mnóstwo pytań, nieraz niełatwych, na które staramy się mu odpowiadać i wyjaśniać tak by wszystko zrozumiał. A odkąd na świecie pojawiła się też córka do czytania wybieram dwa rodzaje książek. Czytanie to sposób spędzania wolnego czasu z dzieckiem, to czas dla niego! Kocham go więc poświęcam mu go najlepiej jak potrafię. CZYTANIE TO CZAS DLA RODZINY!
nula16 2013.09.06 13:20
Warto czytać dziecku z rana, bo wtedy wiedza wchodzi sama. W południe, bo przy tym bawi się cudnie ! Z wieczora, bo to właściwa pora by wygonić za łóżka stwora. Również o każdej godzinie, by wzmocnić więzy w rodzinie . Gdy mąż był za granicą zabierał ze sobą ulubione bajki córki i czytał Naszemu Skarbowi przez Skype codziennie o godz. 18, pokazywał ulubione ilustracje do kamery. Przez tę chwilę córka miała wrażenie,że zanika odległość jaka dzieli ją od taty. Czytanie pomogło nam przezwyciężyć trudne chwile.
sloodkaa 2013.09.05 02:43
Sądzę,że należy uświadamiać dzieciom, że najważniejszym darem od Boga jest możliwość słyszenia,mówienia i widzenia. A nic tak nie uzmysławia tego faktu naszym pociechom, jak czytanie im bajek, gdzie wykorzystujemy te trzy zmysły. Po przeczytaniu książki, warto podkreślić, że te na co dzień niedostrzegalne walory, są fundamentem do szczęśliwego życia. To nauczy dzieci tolerancji na potrzeby innych (szczególnie tych niewidomych,niesłyszących) i nauczy je doceniać tak elementarne rzeczy jak np. zdrowie.
edit-ka 2013.09.04 15:14
Dzieci są tak bardzo wrażliwe, a ich spostrzegawczość i ciekawość sprawia, że docierają do nich również takie informacje, przed którymi rodzice próbują je uchronić...nieszczęścia, śmierć, kłótnie...Nie chciałabym, aby mój syn, gdy będzie mu smutno - a mnie akurat nie będzie przy nim - zamykał się w sobie czy płakał...chciałabym, aby wiedział, że może schronić się w innym świecie...świecie fantazji, magii, krainach szczęścia, a taką możliwość dadzą mu książki. Bo wyobraźnia dodaje kolorów w oczach, smaku na języku, sprawia że słyszy się więcej niż inni...jak istoty z nadprzyrodzonymi zdolnościami. Niech moje dziecko czuje, że jest wszechmocne, niech odważnie stawia czoło przeciwnościom, bo chcę dla niego tego, co najlepsze...chcę by był szczęśliwy! Książki sprawiają że będzie się prawidłowo rozwijał, zgłębiał wiedzę, poznawał nowe słowa, uczył się empatii i - mam nadzieję - spędzał czas miło i pożytecznie :) A żeby wiedział jak przyjemnie jest usiąść z książką w ręku już teraz, gdy ma roczek, czytam mu lub opowiadam różne historie, bo warto, wiem że warto!
IwonkaB 2013.09.04 13:15
Dzieciom warto czytać książki już od najmłodszych lat. Dzięki temu maluszki rozwijają swoją wyobraźnię, poznają nowe słownictwo. Z każdą przeczytaną książką są inteligentniejsi, mądrzejsi, pewniejsi siebie. W przyszłości chętniej będą sięgać do lektury niż ich rówieśnicy, którzy nie poznali świata książek. Czytanie też pomaga rodzicom gdyż niejednokrotnie książka uspokaja i usypia małego zapłakanego brzdąca. Dzieciaczki, którym rodzice czytają np bajki przybliżają się do swojej mamy czy też taty gdyż w ten sposób widzą, że mogą na nich liczyć, że nie szkoda im czasu na czytanie im "do poduszki". Rodzina staje się sobie bardziej bliska. Dzieci poprzez książki poznają co jest dobre a co złe.
IwonkaB 2013.09.04 13:13
Dzieciom warto czytać książki już od najmłodszych lat. Dzięki temu maluszki rozwijają swoją wyobraźnię, poznają nowe słownictwo. Z każdą przeczytaną książką są inteligentniejsi, mądrzejsi, pewniejsi siebie. W przyszłości chętniej będą sięgać do lektury niż ich rówieśnicy, którzy nie poznali świata książek. Czytanie też pomaga rodzicom gdyż niejednokrotnie książka uspokaja i usypia małego zapłakanego brzdąca. Dzieciaczki, którym rodzice czytają np bajki przybliżają się do swojej mamy czy też taty gdyż w ten sposób widzą, że mogą na nich liczyć, że nie szkoda im czasu na czytanie im "do poduszki". Rodzina staje się sobie bardziej bliska. Dzieci poprzez książki poznają co jest dobre a co złe.
onlyme30 2013.09.04 12:53
Poprzez czytanie dzieciom książek, wpajamy im od najmłodszych lat miłość i pasję do literatury. Książki, szczególnie te okraszone pięknymi kolorowymi ilustracjami, są niezwykle wciągające, urzekające i pobudzające dziecięcą wyobraźnię. Wspólne czytanie zbliża, daje powód do wspólnego przeżywania przygód naszych bohaterów i do wspólnego spędzania czasu. Dzieci, którym czyta się książki są bardziej ciekawe świata, mają własny pomysły na całkiem nowe historie lub ich dokończenie i mają swoich ulubieńców, które dają im dobry przykład i uczą co to przyjaźń, rodzina, dobre uczynki i radości. Czytanie jest jak zabawa, jak przyjemność, która niesie ze sobą naukę, bo z czasem dziecko samo rwie się do nauki czytania, by móc samodzielnie delektować się każdą stronicą i jej niesamowitymi opowieściami.
Lusesitta 2013.09.04 10:31
W dzisiejszych czasach na pierwszym planie rozwoju umysłu dziecka jest albo komputer, telewizja i baki. Czytanie przeszło niestety do legendy i boję się pomyśleć co bedzie za pare lat. Ja osobiście lubię czytać mojej córce i mam na to czas. Motywacją i pewnością, że to jest dobre i pożyteczne jest fakt, że Julka mająca zaledwie 3 lata w trakcie czytania przerywa mi w celu zadania pytania aby wiedzieć dokładnie o czym w danym momencie czytam. Polecam jako mama cztanie swoim pociechom :-)
bassienkaw 2013.09.03 18:56
Dlaczego warto dziecku czytać? Ponieważ czytanie znika w dzisiejszym świecie, w bibliotece młodych za wiele nie znajdziecie. Wiele godzin przed komputerem teraz dzieci spędzają, bezczynnie siedzą, w głupie gierki grają. A zakochanie w czytaniu to cudowna sprawa, i prawdę mówiąc może to być niezła zabawa. Bogate słownictwo, ciekawe na świat spojrzenie, różnymi historiami cudowne zauroczenie. Pokłady wyobraźni ciągle rosnące, i morały z bajek w życiu zadziwiające. A moje dziewczyny gdy trzy lata miały, ślicznie wierszyki Brzechwy obydwie recytowały. Uwielbiają książki oglądać, poznawać nowe historie, mają na wiele spraw swoje własne teorie. Ich wiedza z każdą chwilą rośnie przez zabawę, A matkę to cieszy, dzieci me nie klawe :)
Stokrotka 2013.09.03 15:40
Dziecko jeszcze nienarodzone, słyszy nasz głos. Potem gdy słyszy nasz głos kojarzy mu się z poczuciem bezpieczeństwa. Sama bardzo kocham książki, więc moje dziecko też uwielbia słuchać. Czy mu czytam czy opowiadam,a pomalutku zaczyna opowiadać swoje bajki, naśladując mamusię. I to jest chyba najpiękniejsze. Bo widzę jak pięknie rozwija się jego wyobraźnia. Nie ma w nim lęku nawet gdy akcja bajki nie przebiega radośnie. Wie że każda dobrze się kończy. Umie słuchać , widzę jak myśli i przemyśla i mnóstwo pytań zadaje a ja cierpliwie na nie odpowiadam. Jest dzieckiem bardzo ciekawym i wnikliwym. Jak buduje wyobraźnię, rozwija zabawę i nigdy nie narzeka że mu się nudzi. A na dodatek sam zaczyna składać literki.
paula24011990 2013.09.03 12:42
Warto czytać dziecku, albowiem w dzisiejszym świecie pełnym skrótów, zwrotów z innych języków i emotikonów bardzo łatwo zapomnieć o języku ojczystym. Czytanie ponadto rozwija słownictwo dziecka, wzbudza jego wyobraźnię i przede wszystkim jest wspaniałym czasem spędzonym wspólnie.
mariposa 2013.09.02 16:41
Warto czytać dziecku, by przywykło do czytania, tak jak do oddychania. Czas, kiedy jest się dzieckiem to czasie, w którym kształtują się jego nawyki, warto więc wykorzystać ów moment na poszerzenie ich wiedzy o człowieku, o świecie, otoczeniu i emocjach. Czytając dziecku wzbogacam jego słownictwo, wyobraźnię, jak również poszerzam świat jego uczuć, myśli i tak potrzebnych przeżyć. A najważniejsze, ze wspólnie czytając razem przeżywamy kolejne przygody w bezpiecznym łóżeczku.
Justyna mama Łukasza 2013.09.02 15:54
Czytałam książki synkowi od maleńkiego do tego stopnia że był uzależniony od wieczornego czytania. Dziś poszedł do drugiej klasy i plonami związanymi z czytaniem są: 1. Płynne czytanie już w 1 klasie. 2. Ogromny zasób słów już w przedszkolu. 3. Piękna dykcja i interpretacja. 4. Rozwój umysłu, rozbudzanie ciekawości świata. 5. Budowanie więzi między rodzicem a dzieckiem. 6. Szybki rozwój, wysoka samoocena. 7. Czas poświęcony na wspólne czytanie zaowocuje w przyszłości. Łukaszek wspólnie ze mną przeczytał już jedną część Yoko i był zauroczony głównym bohaterem, co powodowało samoistne sięganie po książkę. W czytaniu książek są same zalety. Teraz zaczytam czytać młodszemu synkowi bo wiem że czytanie niemowlętom pomaga w rozwoju mózgu, stymuluje naukę mowy i łączenia wyrazów. Polecam lekturę Yoko duże litery pozwalają na samodzielne czytanie już u 6-7 latka.
magi18 2013.09.02 12:43
Dlaczego warto czytać dziecku? -- Czytając rozwijamy u dzieci wyobraźnię -- Zapracowani rodzice powinni choć tyle czasu znaleźć, by spędzić z dzieckiem te parę chwil razem --- tYle mniej telewizji, tyle mnie psucia sobie oczu przez oglądanie czy granie na komputerze --. Także rozwijamy osobowość dziecka, uczymy je, co dobre, a co złe --- A także pokazujemy, że książki są fajne, o wiele fajniejsze niż bajki w tv --- Jest to również świetny rodzaj wspólnego spędzania czasu --- Możliwość cofnięcia się w czasie, czytając przypominamy sobie te piękne historie i same zamieniamy się w księżniczki w naszych głowach --- Yeti, czy inne potworki, magowie czy czarownice, dobre wróżki i księżniczki. Piękne sale, bajkowe krajobrazy -- to wszystko dzieci zobaczą oczami wyobraźni. Chyba warto? Co nie :)
sylwia n 2013.09.02 10:51
Dlaczego warto czytać dziecku? Dlatego, iż nie czytając krzywdzimy je, skracamy albo odbieramy dzieciństwo. Świat książek jest kolorowy, bajeczny, rozwija wyobrażnię i powoduje, że dzieci mają marzenia. W dziesiejszym świecie rodzice sa zapracowani i często idąc na łatwiznę kupują dziecku komputer aby jakoś tam zajac mu wolny czas. A gdzie te wspólnie spędzone chwile? Przecież już niemolak potrafi zainteresować się zwartościa książki! Bezcenne są dla mnie chwile kiedy widzę jak moja trzymisięczna córeczka wpartuje sie w kolorowe obrazki i słucha uważnie jak opowiadam jej co widzę. Oprócz wyobraźni dziecka kształtujemy takze jego osobowość, rozwijamy umiejetność słuchania i komunikacji. I co najwazniejsze, w dziesiejszym zabieganym świecie pokazujemy że mamy dla niego czas, że potrafimy znaleźć przynajmniej to 15 dziennie gdzie nie będzie ważne nic innego tylko ono. Dlaczego coraz więcej dzieci ma problemy z ortografią? nie potrafi poprawnie się wysłowić? Dlatego że komputer robi to za nich. Nie maja marzeń większych niz posiadanie najnowszej gry komputerowej. Smutne to ale prawdziwe. Nie wyobrażam sobie prawdziwego dzieciństwa bez książki. Pamiętam jak moja mam czytała i sama zamierzam jak najwięcej czytać swojej córeczce. Książki to prawdziwi przyjaciele a wkońcu każdemu zależy żeby jego dzieci miały obok siebie przyjaciół. Pozdrawiami zachęcam gorąco do czytania Maluchom od samego początku!
Dorota Rzepka 2013.09.02 09:38
Dziecku warto czytać, ponieważ oboje na tym zyskujemy. Dla nas jest to powrót do dzieciństwa, możliwość przeniesienia się myślami do czasów, gdy wszelkie prawdy były czarno białe. Dla dziecka jest to czas, który poświęcamy tylko i wyłącznie jemu, czas bezcenny, który można połączyć z odpowiedziami na pytania, które być może lektura w dziecku wzbudzi. Warto czytać, ponieważ w ten sposób zaszczepimy w dziecku chęć czytania. Dziecko uczy się przez naśladownictwo więc są duże szanse, ze samo sięgnie po książkę i zyska w ten sposób wyobraźnię, która w innych okolicznościach nie rozwinie się wzbogacając całe jego życie. Dawno temu moja nauczycielka powiedziała, że kto czyta żyje wiele razy i miała rację. Czytając poznajemy ludzi, świat, podróżujemy do egzotycznych miejsc. Nie odbierajmy dziecku tej przyjemności. Czytajmy dzieciom.
kiniulka 2013.09.02 08:48
Dlaczego? ponieważ jest to bardzo rozwijające i pomaga dzieciom skupić sie na danej rzeczy w tym przypadku na słuchaniu. Rozwija zmysł słuchu i wyobraźnię dziecka, ponieważ słuchając opowiadań czy nawet krotkich historyjek potrafią ułożyć w swej główce historie pełną wrażeń i zachytu dla nas rodziców. Mam córkę trzy miesięczną i chyba zacznę jej czytać, gdyż teraz świat opiera się na nowych technologiach, elektronice i nie chce aby wciągnęła się w ten wir zamieszek. Komputer, tablet, komórki- wszytsko to miesza w głowach dzieci, a książka odrywa ich od rzeczywistości i pokazuje świat pełen magii, przygód, miłości, przyjaźni. Warto czytac dziecku również dlatego, że potem samo weźmie książkę w dłoń i będzie przeżywać przygody głównych bohaterów, a co za tym idzie dobra zabawa i spędzanie czasu z rodzicami. Dzięki książce dziecko przekona się że świat jaki go otacza nie jest taki zły. Poza tym czytanie ułatwia nam naukę ortografii, wiec jest to pozyteczne. Czytamy dziecku również po to by odpocząć. Małe urwisy potrafia nieźle dac w kość wiec to jest chwila odpoczynku dla mamy czy taty oraz dziecka. Świat bajek, opowiadać i historyjek podsowa dziecku nowe pomysły i ćwiczy kreatywność malucha.
Scarlett 2013.09.01 20:19
Od 5 miesięcy jestem mamą cudownego Filipka. Od samego początku czytam synkowi przez kilka minut dziennie. Na początku nie robiło to na nim większego wrażenia, ale teraz to uwielbia! Zawsze słucha uważnie, uśmiecha się, ogląda obrazki. Dlaczego czytam tak małemu dziecku? Ponieważ wierzę, że ma to na nie doskonały wpływ. Czytanie pobudza wyobraźnię, pozwala się małemu człowiekowi osłuchać z brzmieniem języka, z poszczególnymi słowami. Czytając Filipkowi zawsze układam książęczkę tak, aby mógł oglądać obrazki oraz,żeby mógł obserwować ruch moich warg. Oprócz tego,że czytanie niesamowicie rozwija, jest także doskonałym sposobem spędzania czasu z dzieckiem. Kto powiedział,że musimy tylko sztywno patrzeć w tekst? Czytając synkowi dużo gestykuluję, głaskam go, uśmiecham się, zmieniam ton głosu. Czytanie jest wspaniałą zabawą, oraz doskonałą nauką mowy. O tym jak czytam swojemu 5 miesięcznemu dziecku pisałam nawet na swoim blogu http://mama-filipka.blogspot.com/2013/08/caa-polska-czyta-dzieciomczyli-o.html
pepe 2013.09.01 09:41
Czytanie- edukuje, pomaga, uczy i pokazuje a co najważniejsze bardzo często z mądrych książek możemy uzmysłowić dziecku jak radzić sobie z trudnymi emocjami i jak je przeżywać. Czytając dziecku oswajamy go z emocjami. Czytanie to bardzo często początek rozmowy z dzieckiem o trudnych tematach np. śmierć. Dla mnie najważniejsze jest, aby czytając dotykać emocji i wnętrza młodego człowieka! Książka to źródło bardzo głębokich przeżyć emocjonalnych, ale też niepowtarzalnych doznań artystycznych i ważne dla mnie jest, aby na długo pozostała w pamięci dziecka! Czytanie pozwala też przenieść się do starych dziejów, do czasów naszych dziadków i babć a przecież każde dziecko lubi jak mu się opowiada lub czyta stare dzieje , co było kiedyś , czego już nie ma i co się zmieniło……
agf 2013.08.31 22:59
Czytam by oderwać synka od wszechobecnych elektronicznych gadżetów, komputerów, laptopów, gier w telefonach, komunikatorów internetowych itd. On co prawda jeszcze nie jest ich użytkownikiem, ale nie da się tego uniknąć w przyszłości. Sama jednak tkwię w przekonaniu, że im więcej będę mu czytać i pokazywać literacki świat, tym chętniej on później z własnej woli sięgnie po książkę. Książki posiadają bowiem tę wspaniałą zaletę, że pozostawiają wolność - wolność w tworzeniu obrazów, światów, wyobrażeń. To nie musi być książka o nie wiadomo jakich wydarzeniach dziejących się w kosmosie, na innej planecie czy w zupełnie jeszcze innym niż ten realny świecie. Wystarczy, że będą w niej opisy pozwalające dziecku stworzyć własną wizję tego miejsca i bohaterów, a ono już zacznie być niemal integralną częścią tych przygód. i o to chodzi - by za pomocą wyobraźni, poprzez słowa autora przenieść się w inny świat i mieć z tego przyjemność.
AnielicaG 2013.08.31 16:23
Czytanie przez rodzica książek zwiększa jego kontakt z dzieckiem.Dziecko obserwując rodzica uczy się korzysta z książki i chętniej później po nią sięga. Poznając rożne treści książek wzbogaca swoją wiedzę o świecie i wyobraźnie. Książka może być tematem do rozmów rodzica z dzieckiem. Dziecko dzięki temu jest stymulowane do tego by zadawać pytania. Odpowiadając stajemy się dla niego kimś ważnym, kimś kto ma wiedzę i dzięki temu wzbudzamy w dziecku zainteresowanie , podziw i autorytet. Dzięki książce a raczej treści i sposobie w jaki została napisana uczymy dziecko poprawnej polszczyzny i sposobie wysławiania się. Dziecko poznaje słowa i terminy , z którymi na co dzień nie ma kontaktu. Moze to wpłynąć na wybór przyszłych zainteresowań. Bardzo ważne jest, kto wybiera książę do czytania. Oddając możliwość wyboru dziecku, uczymy je podejmowania decyzji. Wybierając odpowiednia tematykę możemy wpłynąć w jakiś sposób na dziecko i na jego zachowanie. Możemy pomóc mu w rozwiązywaniu trudności i w walczeniu ze słabościami. Czytając dziecku wyciszamy je a jest to szczególnie ważne przed snem. Czytanie dziecku jest dobrym wypełnieniem czasu gdy dziecko czeka na coś np. na powrót taty.
ana_z 2013.08.31 15:39
Maleństwo powinno się czytać już od samego początku. W trakcie ciąży kiedy czytamy na głos nasze dziecko słyszy nas i czuje. Czytanie naszemu dziecku jest czymś bardzo ważnym, przez to spędzamy z nim więcej czasu. Czynność ta zacieśnia relacje między mamusią a Szkrabem. Dziecko czuje się kochane oraz wie ze się nim interesujemy. Książki dla Maluszków są kolorowe, mają dużo obrazków przez co dziecko jest bardziej zainteresowane. Pobudza to jest wyobraźnię, jest bardziej ciekawy świata przez co dostarcza więcej informacji dotyczącego otaczającego świata. Dziecko uczy się słuchać, czytać, wie jak posługiwać się językiem. Każda czynność sprawia, że dziecko czuje się kochane ;)
katarzynakaLud 2013.08.30 21:31
Przygodę z książką zaczęliśmy bardzo wcześnie. Pierwsza książeczka synka była do kąpieli ze zwierzaczkami, do gryzienia - przeglądaliśmy ją i udawałam odgłosy zwierząt. Druga książeczka była z różnymi doznaniami - miała lusterko, metki do ciągania, piszczałki, sznureczki, szeleściła i przyciągała uwagę. Następne książeczki - super prezent od cioci - malutkie książeczki ze zwierzątkami które można układać jak klocki. Każdego dnia czytaliśmy książeczki - a mamy je mnóstwo - synek sam przynosi mi książeczki do czytania. Ma skończone 2 latka ( 26 miesięcy) i zna na pamięć większość swych książeczek: pan kotek był chory, na wyspach bergamutach, małpa w kąpieli. Bardzo mnie tym zszokował że sam z pamięci recytuje mi książeczke! Mamy też dużo wierszyków łatwo wpadających w ucho. Wydaje mi się że dzięki czytaniu książeczek mój synek bardzo szybko zaczął mówić i mówi bardzo wyraźnie. Ciesze się bardzo że lubi momenty kiedy czytamy - dzięki temu stajemy się sobie bliżsi. synek wtula się we mnie podczas czytania, podpowiada mi słówka gdy zamilknę, kocham te chwile. UWAŻAM ŻE WARTO CZYTAĆ DZIECIOM KSIĄŻKI. Sama zresztą lubię czytać i chce żeby moje dziecko też czytało a nie spędzało w przyszłości zbyt wiele czasu przed telewizorem czy komputerem.
MamaLeonarda 2013.08.30 20:53
Kiedyś nie wierzyłam w uzdrawiającą moc książek. Wszystko zmieniło się, gdy zostałam mamą i zapoczątkowałam "bajkowe sesje", w których uczestniczy nie tylko mój syn. Słuchając baśni, dzieci utożsamiają się z bohaterami, ale także zaprzyjaźniają z nimi, i to czasem na długie lata. Znam dziewczynkę, która zwierzała się swojej ulubionej bajkowej postaci, w trudnych chwilach zastanawiała się, co na jej miejscu zrobiłaby Gerda, przez życie szła pewnie, ponieważ jej baśniowa przyjaciółka swoimi odważnymi decyzjami utorowała jej szlak. Jednak najbardziej wzruszająca historia będąca potwierdzeniem na to, że dzieciom naprawdę warto czytać, wiąże się z pewnym chłopcem. Łobuz - tak go określano, "chory na bycie złośliwym i niegrzecznym", dokuczał wszystkim żywym stworzeniom. Ciągnął koty za ogon, do psów strzelał z procy, a na chodniku mrówki rozdeptywał. Jakimś cudem zechciał do mnie przychodzić, a ja specjalnie dla niego wyszukiwałam najbardziej rozczulające opowiadania. Po kilku miesiącach spotkań, podczas czytania wiersza o wróbelku ze złamanym skrzydełkiem, stał się cud! Nasz Łobuz wstał, rozpłakał się i zaprowadził nas do miejsca, gdzie zamknął rannego ptaszka i... już na zawsze przestał być łobuzem. Jak widać książki potrafią uratować niejedno życie, dlatego proszę, czytajmy, nawet kilka minut dziennie może uratować całe pokolenie!
kwoloch 2013.08.30 13:01
Jedną z najważniejszych wartości, jaką chciałabym przekazać swoim dzieciom jest miłość do książek. W książkach jest zaklęta jakaś magia, iskry spod pióra autora, jego energia i cząstka duszy. Cała wiedza ludzkości, doświadczenia, przestrogi, wskazówki – wszystko to mieści się na kartach książek. Książki są mądrością narodu, choć patrząc pod kątem tego, co dziś jest wydawane, może trudno w to powiedzenie uwierzyć. Jednak pośród półek pełnych plastiku i kiczu, powieści pisanych na zamówienie, pod konkretną publiczkę tudzież na fali pewnego wydarzenia, zdarzają się wciąż perełki, które są w stanie skutecznie przygwoździć do fotela – i to dla nich warto czytać. Warto czytać na znak protestu przeciwko internetyzacji całego społeczeństwa, od osesków w pampersach poczynając. Bo czyż to jest normalne, że maluch bardziej ciągnie do klawiatury niż do rysowania po książkach, które mamy w domu? Chcę pokazać swoim dzieciom, że papierowa książka ma w sobie to coś, chcę im przekazać jaka to frajda, kiedy przynosi się do domu wprost z księgarni jeszcze pachnącą farbą drukarską pozycję, wyczekaną, wytęsknioną… Codziennie czytam córce na dobranoc i widzę, że kocha książki, śpi z nimi, a raz nawet rozczuliła mnie do łez, kiedy w środku nocy nakryłam Ją na czytaniu książki „bo nie mogę spać mamusiu”. To był jeden z najpiękniejszych momentów mojego macierzyństwa.
ubuntu44 2013.08.30 10:55
Książki to moja pierwsza miłość, która trwa do dziś, bez zdrad i rozstań...Nauczyłam się czytać na komiksach, potem sięgnęłam po książkę, potem po kolejną...i do tej pory nie mogę przestać. Jestem uzalezniona i moim nałogiem staram się zarazić dzieci! Bo dziecko, które zetknęło się z książką pzrestaje być zwykłym dzieckiem, nagle jakby za sprawą czarow może stać się kim tylko zechce - a to rycerzem na białym koniu galopującym do zamku aby uratować królestwo, a to piratem przemierzającym bezkresne morza w poszukiwaniu przygód, a to znowu konduktorem pociągu jadącego po nadgryzionych zębem czasu torach poprzez góry, mosty, lasy...Dla dziecka, któremu czyta się książki, plac zabaw zmiania się w zamek, dywan w pole bitwy, a zwykły spacer - w wyprawę po skarby. Dsiążki poszerzają słownictwo maluchów, znoszą granice ich wyobraźni i produkują nowe pomysły w małych główkach. Drogie mamy, warto czytać dzieciom.
3333 2013.08.30 08:28
Czytanie w moim domu jest codziennym rytuałem. Gdy dzieci leżą już w łóżkach zawsze sięgamy po książkę i czytamy. W ten sposób wspólnie poznajemy świat, uczymy się z różnego rodzaju encyklopedii dla dzieci lub wspólnie przeżywamy przygody kolejnych bohaterów. Przygodę z książką rozpoczęliśmy gdy córka miała zaledwie kilka tygodni, od tego czasu czytaliśmy jej bajki. Gdy tylko zaczęła siedzieć przeglądaliśmy wspólnie różnego rodzaju kolorowe książeczki dla maluszków. Z czasem nasze lektury zmieniały się, pojawiły się poważniejsze pozycje jak np. encyklopedia zwierząt, dzięki której Justynka poznawała zwierzęta, ich środowisko życia i zwyczaje. Wraz z narodzinami Pawełka pojawił się konflikt, ponieważ starsza córka nie chciała już słuchać bajek. Z tego względu przez pewien czas jedno z nas czytało córce, a drugie synowi. Wspólne czytanie książek scala nas jako rodzinę. Obecnie czytamy dużo książek o Polsce i z nich wybieramy miejsca na wakacje oraz trasy kolejnych wędrówek. Dzięki książkom dzieci są otwarte na świat, chętnie odwiedzają muzea i poznają historię. Są zafascynowane przyrodą. Znają wiele gatunków zwierząt i roślin. Mają bogate słownictwo i doskonale radzą sobie w szkole.
k24 2013.08.30 08:12
Dlaczego warto czytać dziecku? Ponieważ poprzez czytanie wzbogaca swoje słownictwo, rozwija wyobraźnię, uczy się co jest w życiu dobre a co złe.Zawsze znajdzie się nowe słówko o które dziecko zapyta. Można po przeczytaniu książki przeprowadzić z dzieckiem głębszą rozmowę np. o niepełnoprawności. To także cenny czas spędzony z dzieckiem sam na sam - a w naszym zabieganym świecie to chwila wytchnienia i możliwość przytulenia swojej pociechy.
rachel 2013.08.29 21:26
Warto czytac dzieciom możliwie jak najwcześniej. Kiedy dziecko ma kilka miesięcy czytać na głos choćby gazetę...oswajać z obecnością słowa pisanego w domu, z ksiązką z obrazkami, potem z którtkim testem wreszcie z opasłymi tomami. Ale sama obecność ksiązek to też za mało. Dzieci biorą przykład z nas -rodziców dlatego warto byśmy sami czytali, by dziecko zakodowało obie obraz taty siedzącego w fotelu z porywającą lekturą a nie puszka piwa i pilotem. Dziecko któremu czytamy, szybciej uczy się mówić, poznaje dużo wyrazów,ma urozmaicone słownictwo. Ksiązka pomaga dzieciom poznać świat, usłyszeć o rzeczach których nie mogą doświadczyć, poznać, wreszcie rozwinąć wyobraźnie. Nic tak nie działa na wyobraźnie jak ksiązka. Moja córka ma na razie 16 miesiecy. W naszym domu jes mnóstwo ksiązeczek.Razem czytamy, razem poznajemy świat. Jesteśmy na etapie pytań - córka na razie mówi tylko pojedyńcze słowa ale kiedy czytam bajkęsłucha a gdy oglądamy obrazki pozjauje paluszkiem i pyta " a to". Cieszę się że ksiązka zachęca ją do pytań, że chce przy niej spedzićczas.Marze by kiedyś kochała ksiązki, czytała, by ten czas byłdlaniej przyjemnością , relaksem a nie przykrym obowiazkiem, bo przeciez ksiazki sa takie wpsniałe!!!
aneta1114 2013.08.29 15:29
Czytała mi moja babcia i mama teraz i ja czytam swoim dzieciom a dlaczego a dlatego ,żeby przeniosły się w magiczny świat bajek,by się rozwijały i książki pokochały! Czytanie dzieciom buduje obraz siebie samego ,uwrażliwia je na dobro i zło.Gdy czytam dzieciom to widzę ich uśmiechnięte twarzyczki siedzimy tak razem przytuleni a to łączy .Moje dzieci uwielbiają zapach książek wprost z księgarni i szelest kartek tego internet nie zastąpi!Czytając im wiem ,że dobrze czynię ,chcę je "zarazić" miłością do książek i powolutku to mi się udaje -bo syn czyta codziennie na razie komiksy ale mnie to bardzo cieszy ;)
lukas2007 2013.08.29 13:53
Czytanie dziecku to moment gdzie jesteśmy blisko siebie i razem idziemy przez świat bajek. U nas czytanie Zuzi zaczęło się gdy mała miała trzy miesiące, nauczyło ją to poznawania świata przez kolorowe obrazki. Dzięki książkom mała się wycisza, gdy jest na coś zła i zaczyna płakać bierzemy ją do pokoju i zaczynamy razem z nią czytać. Dzięki temu że zaczęliśmy szybko małej czytać zna dużo słów i bez problemu potrafi opowiedzieć co jest na obrazku chociaż ma dopiero 20 miesięcy. Mała poznała już bardzo dużo bajek i wierszyków które czasami jak jej mówimy to potrafi powiedzieć brakujące słowa. Cieszę się że tak bardzo lubi książki i że jak idzie czytać to bierze za rączkę mamę i tatę . Dzięki książką świat naszej księżniczki jest kolorowy i spokojniejszy. Czasami zdarza się że robię obiad, albo coś innego i nie mam czasu żeby małej poczytać to ona sama bierze książkę i zaczyna czytać po swojemu polega to na tym że opowiada co widzi na obrazku takie to fajne.
stenka 2013.08.29 11:22
Czytanie i wspólne oglądanie książek to często jedna z niewielu okazji do bliskiego kontaktu. Czas wspólnego czytania to równocześnie czas rozmów, dyskusji, pytań, wyjaśniania rzeczy trudnych i niezrozumiałych dla dzieci. Czytanie wzbogaca słownictwo dziecka, pomaga w rozwoju pamięci wzrokowej i słuchowej. Każda książka, niezależnie od tego czy jest bajką, wierszem, czy opowiadaniem o rzeczach prawdziwych, pobudza wyobraźnię dziecka.
Ancia272 2013.08.29 11:13
Bardzo chętnie czytam swoim dzieciom.Kiedy miałam pierwszego synka to on wybierał wieczorem bajkę,którą chciał abym mu przeczytała i nigdy na jednej się nie kończyło.Mówił wtedy "przeczytaj mi jeszcze jedną mamo". Teraz kiedy ma 9 lat to już sam czyta ale trzy lata wcześniej przyszedł na świat mój drugi synek i historia się powtarza.Również ten młodszy z miłą chęcią zasłuchuje się w bajki które mu czytam.Starszy syn kiedy słyszy,że czytam również kładzie się koło nas i również słucha.Uważam,że dobrze jest kiedy rodzice czytają swoim dzieciom.Dzieci w ten sposób rozwijają swoją fantazję i my mamy lepszy kontakt z nimi.W ten sposób pokazujemy,że książki wcale nie są straszne i że nauczenie się czytania pomaga w życiu.Wiem to po moim starszy synu ponieważ on sam teraz bardzo dużo czyta i nie muszę go wcale o to prosić.Zdarza się,że starszy brat czyta młodszemu.To ułatwia im kontakt pomimo różnicy wieku.
22nika27 2013.08.29 10:03
Ja czytam mojemu synkowi od ciąży, gdy był jeszcze w brzuszku. Czytanie pobudza maluchy, rozwija, uczy nowych rzeczy, rozwija myślenie i jest cudownym czasem spędzonym z rodzicem, dzięki któremu można jeszcze bardziej stworzyć więź z maluchem. Mój synek uwielbia książeczki, sam ogląda te w grubszych okładkach i po swojemu niby czyta :), a w ciągu dnia przynosi mi książeczki (gdyż stoją nisko na półce) z wierszykami, bajkami, siada mi na kolankach i mu czytam, tak samo wieczorem przed snem. Dzięki czytaniu synek powoli rozszerza swój zasób słów i nawet w nowych książeczkach potrafi pokazać pieska, ptaszki a ma 15 miesięcy. Telewizor u nas jest nienteresujący, synek nie lubi bajek tylko czasami tańczymy przy muzyce, więc się cieszę że woli książki i oby mu tak zostało na całe życie :).
Dominika Kurowska 2013.08.28 18:12
Czytanie pomaga zrozumieć świat, czytanie rodzica do dziecka przybliża, czytanie uskrzydla, wyzwala, rozwija, czytanie młodego geniusza buduje, czytanie do życia dziecko przygotowuje, czytanie dodaje w zabawie fantazji, czytanie rozwija w dziecku wyobraźnie, czytanie pobudza chęć odkrywania, czytanie ukazuje nowe doznania, czytanie to sztuka ważna dla każdego, bez czytania i książek nie było by człowieka wartościowego.
alusia688 2013.08.28 17:08
Pierwszą książeczkę przeczytałam swojej córce, kiedy miała niespełna rok. Zainteresowana była wszystkim wokoło, a ja mimo to czytałam :) Książeczka cieniutka i zbyt wiele w niej nie było napisane ;) Wielką radość sprawiło córce obejrzenie obrazków i drapanie sobie, sztywną kartką swędzących dziąseł ;p Było to zabawne, lecz mimo wszystko nie poddawałam się i przyzwyczajałam córkę do stałej pory na czytanie książeczki. Moja córka we wrześniu skończy trzy latka i na dzień dzisiejszy jest bardzo "ogarnięta". Mówi pięknie i wyraźnie, używa bardzo bogatego słownictwa, nawet najtrudniejsze rzeczy dla dziecka w tym wieku potrafi nazwać poprawnie, potrafi rozróżniać kolory, zna wszystkie warzywa i owoce, ładnie potrafi wybrnąć z różnych sytuacji, biorąc wzór z książkowych bohaterów itp. Ja jestem bardzo zadowolona z rozwoju mojego dziecka. I sądzę, że to właśnie czytanie jest jedną z podstawowych czynności kształcących młody umysł. Teraz jesteśmy na etapie tzw.zadań tekstowych. Czytam córce polecenie i wspólnie wykonujemy podaną czynność. Dla mnie, jako mamy jest to ogromna radość, a dla dziecka wspaniała zabawa... Pozdrawiamy. Ola i mama.
Marysia P. 2013.08.28 13:01
Czytanie dziecku przede wszystkim buduje mocną więź między rodzicem a dzieckiem. Stymuluje, rozwija mózg, przynosi wiedzę, rozbudowuje słownictwo, uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, zainteresowania, stymuluje rozwój intelektualny, daje możliwość odróżniania tego co jest dobre, a tego co jest złe, kształtuję w dziecku nawyk czytania i uczenia się na przyszłość - czytanie to edukacja dziecka. Uczymy dzieci jak samodzielnie się ubrać, umyć, zjeść, często zapominając o rozwoju wewnętrznym. A ten rozwój m.in. przynosi czytanie, zabawy edukacyjne, łamigłówki itp. W dzisiejszym, zaganianym świecie łatwo byłoby posadzić swoją pociechę przed telewizor i mieć "z głowy" dziecko na czas, kiedy dorosły zająłby się czymś innym. Mądrzy rodzice, nie zrobią tego. Jaka jest najlepsza inwestycja w życiu ? Odpowiedź jest prosta - inwestycja w pomyślną przyszłość dziecka :-)
korona 2013.08.28 12:48
Czytanie dziecku daje im bardzo dużo umiejętności , ale mnie cieszy to jak czytam małej to tak pilnie się wsłuchuje i wpatruje we mnie. Bardzo miłe uczucię. Czuje się taka ważna i potrzebna :)
gocha2323 2013.08.28 12:00
czytanie maluchom rozwija ich język który stanowi ich podstawę do myślenia , w tym również bardzo ważnego myślenia matematycznego. Dziecko słuchając czytanej bajki nabywa wiele umiejętności min. przewidywania, porównywania i wnioskowania. Ma szansę również poznać doświadczenia które wykraczają poza świat spotykany na co dzień. Ważną zaleta czytania jest rozwijanie wyobraźni u dziecka, uczy prawidłowego postępowania, pozwala na prawidłowe formułowanie zdań a przede wszystkim ucza dzieci rozumienie niektórych pojęć, które nie sa obce w życiu takich jak miłośc, przyjaźń czy współczucie
dpczajkowscy 2013.08.28 08:11
Kiedy bylam w ciazy, czytanie dziecku bylo dla mnie tak wyczekiwana chwila. Sama pamietam kiedy dziadzio czytal mi ksiazki, jak wspaniale nasladowal postacie, a ja nie potrafiac jeszcze czytac po kolejnym razie czytania tej samej ksiazki juz wiedzialam co na ktrej stronie jest napisane. Chcialabym aby moja corka kiedys tez miala takie wspomnienia. Bo ksiazki wspaniale rozwijaja wybraznie dziecka i jak widac po moim przykladzie doskonale cwicza pamiec. Teraz juz wiem, ze czytanie od malego wspaniale wplywa na dziecko, bo takze wycisza- uspokaja, a to po dniu pelnym wrazen jest bardzo wazne.
Agunia29 2013.08.28 08:00
Od najmłodszych lat książki naszym dzieciom czytamy, że są pożyteczne sumiennie im wpajamy. Rozwijają charakter i cechy osobowości , co zaprocentuje na pewno w przyszłości. Uczą myślenia i zapamiętywania, kształtują mowę i umiejętność rozumowania. Zalet z czytania książek jest bez liku, zachęcamy dziecko do czytania bez krzyku. Moje dzieci swoje książki bardzo lubią, z nimi nigdy się nie nudzą. W książce płynie rzeka,w książce szumi las, z książką tysiące przygód masz. Więc by dziecko nie miało problemów w szkole i dobrze się rozwijało, uczmy go ,aby dużo czytało,czytało. Będzie mądre,wrażliwe i pozna świat, nie ważne ile obecnie ma lat.
Artika 2013.08.27 20:57
Dorotce czytam od niemalże urodzenia, a konkretniej od chwili gdy jej pory wieczornego usypiania ustabilizowały się wokół jednej godziny. Wprowadziłam wtedy rytuał bajeczek najpierw pełnych kolorowych obrazków do których wymyślałam własne krótkie historyjki a następnie wraz z wiekiem pojawiały się kolejne bajki opowiadania historyjki. Jest to wyjątkowy czas tylko dla nas, gdy nie tylko czytamy kolejne rozdziały ulubionych bajek, lub całkiem nowych książeczek wypożyczonych z biblioteki, ale również na rozmowy o konkretnym znaczeniu danego słowa, bądź o zachowaniu się bohaterów, jak np. Dorotka zachowałaby się w takiej sytuacji. Czytając przytulamy się do siebie, czytając śmiejemy się z dowcipów książkowych bohaterów. Czytając Dorotce widzę jak rozwija jej się zasób słów, z których korzysta ze zrozumieniem, widzę jej olbrzymią wyobraźnię oraz brak jej granic. Czytając daję jej przykład do tego by kiedyś sama z wielką chęcią sięgała po książki i miała czytając je ogromną frajdę. Czytając ćwiczę cierpliwość Dorotki, która nie raz nie może się doczekać co stanie się w ostatnim rozdziale, czy zaginiona kotka się odnajdzie, czy Detektyw Pozytywka rozwiąże kolejną zagadkę itd. Ja sama do tej pory pamiętam jak kilkanaście lat temu pewna bibliotekarka powiedziała do mnie: "... książki mają duszę, duszę tych którzy je piszą, tych którzy je czytają i tych którzy o nich marzą..." i to zrobiło na mnie tak duże wrażenie, że nigdy ich nie zapomniałam. Bardzo chcę aby Dorotka miała taki sam szacunek dla słowa pisanego zamkniętego w wydrukowanych książkach jak ja. Książka to niezapomniane wspomnienie zapisane by każdy mógł się nad nim rozmarzyć. Książka to mały skarb i dlatego warto dziecku każdego dnia pozwalać na to by mogło samo kiedyś odkrywać ukrytą w nim magię ;)
caterina13 2013.08.27 20:20
Czytam swojemu dziecku, aby było mądre, dobre i szczęśliwe !!!
dolorez 2013.08.27 17:44
Jako rodzic chce, by moje dzieci wyrosły na mądrych i kochających ludzi. Jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci jest niewątpliwie czytanie im książek. Czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć, kształtuje wrażliwość moralną dziecka. W ten sposób inwestuje w moralny i intelektualny rozwój moich dzieci, ponieważ te, którym rodzice regularnie czytają szybciej się rozwijają, łatwiej przyswajają wiedzę o świecie i ludziach, a także czują się bezpieczne i kochane. Czytanie odpowiada również za budowanie szczególnego rodzaju więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami a dziećmi.
beata79 2013.08.27 16:44
Jestem mamą kilkulatka i nauka czytania jeszcze przed nami, ale przyznaje, że poczyniłam już pierwsze kroki, aby ten etap był dla nas przyjemnością i mam nadzieje, że tak będzie w przyszłości. Przede wszystkim uważam, że naukę czytania należy rozpocząć, poprzez zabawę, bo wówczas osiągniemy my( rodzice) sukces a nasze dzieci nabędą nową umiejętność. Ja będąc w ciąży czytałam swojemu maleństwu, –aby zaznajamiało się z głosem a może i tekstem – idąc za wskazówkami naukowców, którzy twierdzą, że czytanie dziecku w okresie ciąży przynosi pozytywne skutki i korzyści-, więc trzymając się tej tezy czytałam w wolnych chwilach na głos. Już w okresie niemowlęcym wprowadziłam w domu zwyczaj czytania dziecku na dobranoc i nie tylko. Chcę, aby czytanie książki było czymś przyjemnym, aby kojarzyło się relaksacyjnie. Czytając często uśmiechałam się, masując synka po stópkach. Bo założenie jest takie. aby książka kojarzyła mu się z przyjemnością. Chciałam, aby pierwsze spotkanie i skojarzenie z książką było jak najbardziej pozytywne. Wiem, że to banał, ale dość istotny jest fakt, że dzieci uczą się poprzez naśladownictwo i biorą przykład z rodziców. Wiadomo, że dziecko naśladuje nie to, co słyszy, ale to, co widzi. Kiedy widzą, że mama i tata chętnie czytają, starają się ich naśladować. My z mężem bardzo często w wolnych chwilach czytujemy i mam nadzieje, że własnym przykładem zachęcimy syna do dalszego eksplorowania świata literek i cyferek. Czytałam całkiem niedawno książkę, w której psycholodzy a zarazem rodzice trojga dzieci zachwycają się metodą Glenn'a Doman'a-, metoda uczenia dzieci czytania już od wieku niemowlęcego sposobem obrazkowym w formie powtarzających się sesji. Zafascynowałam się tą metodą nauki czytania, gdy dowiedziałam się ze ich syn w wieku 2 lat czytał samodzielnie, ale sama nie zdecydowałam się podjąć takiej metody nauki syna. Na tym etapie wiekowym chciałam synowi dać przede wszystkim dobry przykład i pokazać, że z książką też można miło spędzić czas.( chociażby oglądając obrazki) Nigdy nie odmawiam przeczytania książeczki zawsze znajdę czas, aby przeczytać kilka wersów gdyż wiem, że poprzez czytanie synkowi rozwijam jego wyobraźnię, pozwalam na samodzielnie myślenie i wzbogacam słownictwo.Wiem też że moja wyobrażania i pamięć zawodzi a w książkach zawsze znajdę odpowiedź lub nowatorski pomysł. Rzecz najważniejsza : książki i gazety w domu dla synka zawsze są w zasięgu ręki bo wiem jak ważny są one dla jego rozwoju intelektualnego.