Jak to wszystko wygląda z ekonomicznego punktu widzenia :
Otóż rozpoczynając obojętnie jaką działalność ( produkcję) musimy liczyć się z kłopotami w postaci ...
1). Musimy mieć pomysł !
2). Musimy mieć
a) - lokal( jeśli produkcja ,albo magazynowanie towaru - w przypadku handlu ) b) - środek transporty ( jeśli handel)c) - albo jedno i drugie
3). Musimy mieć wkład na sam start (pytanie z kąd- ), ..........i o tym musimy pomyśleć zanim cokolwiek zaczniemy ponieważ po rozpoczęciu działalnosci na swój rachunek droga do niektórych kredytów i dotacji zostaje zamknięta .
Gdy już wszystko mamy pozostaje samo pozwolenie na działalność . Pomieszczenie na działalność musi spełniać normy więc biegniemy do PSP ( straży pożarnej) Sanepidu i zgłaszamy lokal w UM celem naliczenia innego podatku ...od lokalu.
Jeszcze tylko - US ( Urząd Skarbowy ) i Urząd Statystyczny ...oraz ZUS .
O czym musimy jeszcze pamiętać:
1). Koszty produkcji ( to robocizna = wynagrodzenie + składki ZUS + koszty utrzymania lokalu + koszty transporty + zysk + podatek ( w zależności od formy opodatkowania) .
Wszystkie koszty musimy rozliczyć do kosztów produkcji - nie zapominając o tym że Nasza firma musi z własnych zysków modernizować się stale i rozwijać . . .
No i Nie zapomnijcie o inflacji tej prawdziwej (realnego spadku siły nabywczej polskiej złotówki) nie tej oficjalnej wersji US.
No a skoro Państwo chce od Nas 22% wartości ceny produktu to mamy moralne prawo chcieć przynajmniej tyle samo .
Gdy policzymy już ile poniesiemy wkładu by zaspokoić te wszystkie ( wcale nie małe) opłaty , pozostanie Nam jeszcze : ZUS ...
Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Ubezpieczenia społeczne
Z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym 559,49 zł
Bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego 513,24 zł
Ubezpieczenie zdrowotne
Z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym 233,32 zł
Bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego 233,32 zł
Fundusz Pracy
Z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym 46,25 zł
Bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego 46,25 zł
Wynika z tego że na każdego pracującego spada obciążenie w postaci składek płaconych na ZUS :
miesięcznie w kwocie od........ najniższej 792,81 zł do 839,06 zł
Wyliczenie to dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność, dla których minimalną podstawę wymiaru stanowi kwota 1887,60 zł (60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na rok 2010)
kwota składki na ubezpieczenie wypadkowe obliczona stopą procentową w wysokości 1,67% obowiązującą od 1 kwietnia 2009 r., właściwą dla płatników składek zgłaszających w poprzednim roku kalendarzowym do ubezpieczenia wypadkowego przeciętnie miesięcznie nie więcej niż 9 osób. W okresie od 1 kwietnia 2006 r. do 31 marca 2009 r. stopa procentowa dla takich płatników wynosiła 1,8%. No to zaczynamy zarabiać na własnym ... czy dalej narzekamy na wszystkich?