Od 1 maja br. wprowadzone zostały zmiany w kodeksie pracy odnoszące się do kobiet w ciąży oraz matek karmiących. Zmiany dotyczą głównie listy prac uciążliwych dla kobiet, która teraz będzie odnosić się jedynie do kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zmienia się również czas pracy kobiety w ciąży przed komputerem. Z dotychczasowych 4 godzin zostaje on wydłużony do 6, ponieważ na każdą przepracowaną godzinę przysługuje kobiecie w ciąży 15 minut przerwy.
Kobieta w ciąży nie może też pracować w pozycji stojącej dłużej niż 3 godziny w ciągu doby, a po każdych 15 minutach takiej pracy przysługuje jej 15 minut przerwy.
Natomiast matki karmiące tracą swoje dotychczasowe prawa, które były takie same jak kobiet w ciąży. Powyższe regulacje już ich nie dotyczą. Dodatkowo normy dotyczące dźwigania w pracy ciężarów zostały zmienione. Matki karmiące mogą podnosić połowę limitu ciężaru przewidzianego dla pozostałych kobiet, a więc więcej niż kobiety w ciąży, które mogą dźwigać tylko jedną czwartą tego limitu.
Co sądzisz o tych zmianach? Czy są korzystne dla kobiet w ciąży i matek karmiących? A może uważasz, że odbierają przysługujące im do tej pory prawa i nie powinny obowiązywać?