"Czym jest "herbatka" granulowana?
Przeanalizujmy skład popularnych produktów tego typu (oczywiście nie podając konkretnych marek):
Produkt 1: cukier, cukier gronowy, jabłko w proszku, kwas cytrynowy, naturalny aromat jabłkowy, wyciąg z melisy
Produkt 2: cukier, wyciągi z owoców hibiskusa, dzikiej róży, liści truskawek, maltodekstryna, proszki owocowe (jabłka, czarne porzeczki), witamina C
Produkt 3: dekstroza, ekstrakty (2,5%) z:, - rumianku, - melisy, - lipy, maltodekstryna, olejek eteryczny z rumianku
Produkt 4: cukier, dekstroza, ekstrakt z dzikiej róży, ekstrakt z hibiskusa, kwas cytrynowy-regulator kwasowości, maltodekstryna, naturalny aromat jabłkowy, naturalny aromat malinowy, proszek malinowy, witamina C
Produkt 5: cukier, glukoza, syrop karmelowy, regulator kwasowości- kwas cytrynowy, naturalny aromat, wyciąg z melisy 0,2%, proszek owocowy z moreli 0,6 %.
Produkt 6: laktoza, maltodekstryna, wyciągi z ziół melisy, kwiatu malwy, kwiatu lipy, tymianku. (co ciekawe ten produkt na opakowaniu ma napisane, że jest „po 1. tygodniu życia”, a jednocześnie, ze względu na to, że zawiera laktozę, ma ostrzeżenie: „Ze względu na zawartość laktozy, herbatki nie należy podawać osobom z nietolerancją laktozy i/lub alergią na białka mleka krowiego.” Która mama po 1. tygodniu życia dziecka wie, że jej dziecko nie ma nietolerancji laktozy??)
Jak widać, każdy z tych herbatkopodobnych produktów składa się w zdecydowanej większości z cukru pod różnymi nazwami.
Zalecana na opakowaniach ilość, jaką należy wsypać do 100ml wody to 1-1,5 łyżeczki od herbaty. Aby było łatwiej sobie to wyobrazić, przeliczamy na dorosłą porcję, czyli typowy kubek (250ml). Wychodzi 2,5-3,75 łyżeczki cukru na kubek – niełatwo w dzisiejszych czasach znaleźć dorosłą osobę, która byłaby w stanie wypić coś tak słodkiego.
A dzieci – cóż, dostają od mam w dobrej wierze „pyszną, zdrową herbatkę bez konserwantów” i od małego uczą się, że ma być słodko, słodko, słodko….
Dla prawidłowego rozwoju w diecie dziecka nie powinno być dużo cukru, a maluch powinien mieć szansę poznać różne smaki, nie tylko słodki. Dajmy dziecku spróbować smaku herbatek z ziół, delikatnych herbatek z prawdziwych owoców, przygotowywanych w tradycyjny sposób w domu.
Zwracajmy uwagę na to, co dajemy dzieciom do picia. Nie przyjmujmy bezkrytycznie reklamy – traktujmy ją jako źródło informacji o istnieniu produktu – i zawsze sprawdzajmy skład tego, co chcemy kupić. Wybierajmy herbatki od rzetelnych producentów i nawet jeśli są to herbaty do zaparzania – czytajmy etykietę, bo zdarza się, ze nawet w herbacie do zaparzania polecanej dla dzieci znajdują się sztuczne aromaty.
Jak wybrać najlepszą i najzdrowszą herbatkę dla dziecka? W składzie podanym na etykiecie nie powinno być żadnych dodatków – jeżeli herbata malinowa, to w składzie 100% owoców maliny, jeżeli porzeczkowa – 100% owoców porzeczki, etc"
Zródło:http://www.misiontek.pl/webpage/herbatka-granulowana-dla-dzieci-w-ogole-nie-powinna-nazywac-sie-herbatka.html
tak od siebie chce dodać ze to co znajduje sie na początku listy składników tego jest najwięcej i czy jest tego 99% czy 70% a nawet 50% to i tak za dużo....