Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego Ból kolkowy w okolicy pępka lub nadbrzusza promieniujący do prawego dołu biodrowego i następnie umiejscawiający się w prawym podbrzuszu. Utrata łaknienie, nudności i zaburzenia w oddawaniu stolca są częstymi objawami. Wymioty występują rzadko. Różnorodność objawów jest związana z różną lokalizacją końcowej części wyrostka, który może znajdować się w okolicy różnych narządów jamy brzusznej. Biegunka jest objawem zapalenia w przypadku miedniczego położenia wyrostka. Bliskość usytuowania zapalenia wyrostka z moczowodem lub pęcherzem może powodować parcie na mocz lub częstomocz. Chory unika ruchów i często zgina prawą nogę w kolanie, podciągając ją do góry w celu zmniejszenia napięcia mięśni w okolicy prawego dołu biodrowego. Objawy choroby u małych dzieci oraz u ludzi w podeszłym wieku często są nietypowe, co opóźnia ustalenie rozpoznania i zwiększa ryzyko przedziurawienia wyrostka.
Objawy ogólne ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego - podwyższona ciepłota ciała do 38 st. C lub nawet 39 st. C
- dość często różnica temperatury ciała pomiędzy mierzoną pod pachą a w odbytnicy powyżej 1 st. C
- przyspieszenie czynności serca
- bóle w jamie brzusznej pojawiają się podczas kaszlu
- szmery perystaltyczne (ruchów robaczkowych) jelit osłabione
- zaczerwienienie skóry
- nieprzyjemny zapach z ust
- obłożenie języka
Prawy dół biodrowy - bolesność uciskowa i obrona mięśniowa, najsilniejsza w punkcie McBurneya *.
- bolesność przy oderwaniu ręki od powłok brzusznych po ucisku (objaw Blumberga)
- przeczulica
* punkt McBurneya - punkt położony w połowie linii łączącej kolec przedni górny kości biodrowej z pępkiem.
Badanie odbytnicy palcem (per rectum) Bolesność po stronie prawej i od przodu w około 30% przypadków.
Inne objawy zapalenia wyrostka robaczkowego Przy ucisku lewego podbrzusza bolesność odczuwana jest w prawym dole biodrowym (objaw Rovsinga). Ból wywołany prostowaniem kończyny w stawie biodrowym, który pojawia się, gdy zapalnie zmieniony wyrostek robaczkowy jest zlokalizowany pozakątniczo, a jego koniec znajduje się w okolicy mięśnia biodrowo-lędźwiowego (objaw Jaworskiego).
Dodatni objaw zasłonowy (ból wywołany biernym ruchem rotacji wewnętrznej lub zewnętrznej zgiętej w stawie biodrowym kończyny dolnej), występuje, gdy proces zapalny jest zlokalizowany w pobliżu mięśnia zasłonowego wewnętrznego.
<www.echirurgia.pl>