Pokrzywy obchodzimy szerokim łukiem – bo parzą, albo usuwamy z ogródka, traktując jak zwykły chwast. Tymczasem pokrzywy zawierają w sobie wiele witamin i makroelementów, niezwykle cennych dla naszego zdrowia.
Ze względu na swoje właściwości, od dawna są używane w ziołolecznictwie. Ale nie tylko, bo oprócz cech zdrowotnych, zastosowanie znajdują także w kosmetyce oraz kulinariach.
Co kryje w sobie pokrzywa? Pokrzywa ma właściwości moczopędne, zalecana jest więc przy schorzeniach dróg moczowych. Poprawia pracę wątroby, obniża poziom glukozy we krwi, a także pobudza czynność wydzielniczą trzustki. Warto jej używać przy osłabieniu organizmu i anemii. Ma właściwości bakteriobójcze, dlatego można ją stosować przy trądziku, czyrakach. Zapobiega zatrzymywaniu się płynów w organizmie. Świeże listki pokrzywy usprawniają przemianę materii. Ponadto, pokrzywa pomaga oczyścić organizm z toksyn, ma doskonały wpływ na kondycję włosów, paznokci oraz skóry. Zwalcza łupież oraz łojotok. Liście pokrzywy to bogate źródło witamin A, C i K oraz witamin z grupy B, a także składników mineralnych, takich jak cynk, fosfor, jod, krzem, magnez, mangan, potas, wapń, sod i żelazo. Pokrzywa zawiera flawonoidy, garbniki, fitosterole, karotenoidy.Pokrzywa w kuchni Dzięki delikatnemu smakowi pokrzywy można jej używać w kuchni jak szpinaku czy jarmużu. Świeże liście idealnie nadają się do sałatki, mogą również służyć jako dodatek do zup, a zalane wrzątkiem, odstawione do naciągnięcia i doprawione odrobiną cukru lub miodu i cytryną są wyśmienitym orzeźwiającym napojem. Pamiętać należy, aby zbierać pokrzywy z dala od ruchliwych dróg.
wp.pl
Kiedyś lubiłam pić ot tak sobie pokrzywę... i widzę, że trzeba będzie do tego wrócić. A czy Wy pijacie pokrzywę ???