Węgiel - nie tylko na zatrucia i bóle brzucha
Używany jest od setek lat. Hipokrates zalecał stosować go na zakażone rany, by szybciej się goiły. W trakcie I wojny światowej węgiel aktywowany był wykorzystywany w maskach gazowych, aby uchronić żołnierzy przed zatruciem spowodowanym czynnikami chemicznymi. Używano go także do uzdatniania wody. A obecnie? Najpopularniejsze zastosowanie to leczenie zatrucia pokarmowego. Pomaga też na wzdęcia. Ale możemy także wykorzystać węgiel do czyszczenia zębów. Świetnie się sprawdzi jako składnik maseczek na cerę trądzikową. Jest niezwykle silnym środkiem wspomagającym oczyszczanie organizmu. Można go podawać doustnie, stosować na skórę w okładach i jako zasypkę. Sprawdźmy, jakie są zalety i możliwe sposoby wykorzystania popularnego węgla.
Usuwa toksyny z organizmu
Węgiel wychwytuje i wiąże cząstki materii, gazów i substancji chemicznych, dzięki czemu te szkodliwe wydalane są razem z nim z organizmu. Naukowcy wykazali, że węgiel uniemożliwia wchłanianie w przewodzie pokarmowym pestycydów, toksyn (ołowiu, rtęci), ale też niektórych leków, np. paracetamolu, kwasu acetylosalicylowego, morfiny.
Węgiel z odrobiną wody i skrobi kukurydzianej jest pomocny w leczeniu użądleń pszczół. Pomaga na ukąszenia węża czy pająków. Ale skuteczny jest także w przypadku meszek czy komarów. Łagodzi ból i zmniejsza swędzenie. Wystarczy rozgnieść tabletkę i wymieszać z wodą. Taką papkę kładziemy na gazę i przykładamy w chore miejsce.
Leczy i oczyszcza skóręMało kto wie, że węgiel aktywowany może pomóc w walce ze zmianami trądzikowymi.
Należy rozgnieść tabletkę i z żelem aloesowym, jedną łyżeczką zwykłej wody lub wody różanej. Następnie dodać do tego pięć kropli olejku z drzewa herbacianego i szczyptę soli morskiej. Dokładnie wymieszać, nałożyć na skórę i pozostawić do wyschnięcia, a następnie spłukać. W kosmetyce stosowane są również mydła z węglem aktywnym. Oczyszczają pory, usuwają makijaż i likwiduje nadmiar sebum.
Węgiel pomoże zredukować przebarwienia po kawie, herbacie, winie czy papierosach na zębach. Wystarczy dwa razy dziennie węglowy proszek nałożyć na miękką, zwilżoną wodą szczoteczkę, przetrzeć nią zęby, dziąsła i język, następnie wypłukać usta. Aby usunąć nieprzyjemny zapach z ust, przez 20 minut należy ssać tabletkę węgla.
Jak stosować aktywny węgiel?
Węgla nie należy popijać herbatą, ponieważ zmniejsza jego skuteczność. Pamiętajmy, by węgla nie przyjmować w trakcie, przed ani bezpośrednio po posiłkach. Należy też zwrócić uwagę na to, że neutralizuje działanie innych leków, np. aspiryny. Środki leczniczne należy więc łykać co najmniej 2 godziny przed zażyciem lub po zastosowaniu węgla leczniczego. Produkt nie jest polecany osobom, które mają skłonności do zaparć. Lek może też powodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, szczególnie u dzieci.
wp.pl