Warto wiedzieć...
Technologia trójwymiarowej prezentacji filmów i programów jest coraz bardziej popularna i atrakcyjna. Tymczasem naukowcy potwierdzili, że dzieci w wieku wczesnoprzedszkolnym i młodsze nie powinny w ogóle oglądać filmów 3D.
(...) Założenie specjalnych okularów wymusza trochę inny sposób patrzenia. Niedojrzałe oko dziecka, w którym procesy postrzegania przestrzennego nie są jeszcze zakończone, będzie reagowało na to „wymuszenie” bardzo źle. Oglądanie filmów w trójwymiarze być może nie uszkodzi wzroku, jednak spowoduje dosyć gwałtowną reakcję organizmu. Dziecko zacznie boleć głowa, dojdą do tego nudności, może wymiotować, mieć zawroty głowy, czuć się wyczerpane, rozbite, rozdrażnione. Przez pewien czas po zdjęciu okularów wzrok dziecka może mieć kłopot z przestawieniem się na normalny obraz, stąd mogą pojawić się przejściowe zaburzenia widzenia, brak ostrości, załzawienie.
Istotny jest także fakt, że małe dzieci tak naprawdę nie będą w stanie dostrzec efektów 3D, ponieważ widzenie przestrzenne nie jest u nich jeszcze rozwinięte. Po co więc męczyć narząd wzroku?
Umiejętność widzenia przestrzennego można wykształcić tylko do 5 roku życia dziecka – później mózg zatraca swoją plastyczność w tym względzie. Dlatego tak ważne jest „nieprzeszkadzanie” w tym procesie, zwłaszcza że tego typu zaburzenie jest bardzo trudne do zdiagnozowania.(...)
Więcej TUTAJ>>>