Fiskus dzieli spółdzielców
Podatnicy, którzy na własny koszt wymienili stolarkę okienną, a następnie spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła im poniesione na ten cel wydatki, nie muszą tych środków wykazywać w rocznym PIT i płacić od nich podatku.
Takie stanowisko przedstawił minister finansów w interpretacji ogólnej z 17 marca 2009 r. (nr DD3/033/33/KDJ/09/209), o czym informowaliśmy na łamach GP.
Teraz dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 17 lutego 2010 r. (nr IPPB4/415-783/09-4/SP) prezentuje odmienne niż minister stanowisko. Zdaniem stołecznej izby w sytuacji zwrotu przez spółdzielnię mieszkaniową części poniesionych wydatków na wymianę stolarki okiennej, po stronie tych osób powstaje przychód, który trzeba opodatkować w rocznym PIT.
Różnica w obu stanowiskach polega na tym, że minister odniósł się do sytuacji podatników posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Z kolei izba skarbowa rozpatrywała przypadek osób posiadających prawo odrębnej własności lokalu. Mimo tych różnic obie sprawy mają wspólny mianownik. W obu przypadkach zwrot za wymianę okien zazwyczaj następuje ze środków wpłacanych na fundusz remontowy, który w całości finansowany jest ze składek członków spółdzielni. Absurdalne jest twierdzenie, że składki na fundusz są przychodem członków spółdzielni po ich wypłacie.
Ewa Matyszewska
Czy przy zwrocie za wymianę okien powstaje u otrzymującego przysporzenie majątkowe? Czy osoby posiadające spółdzielcze lokatorskie i własnościowe prawo do lokalu są zobowiązane są do ponoszenia ciężaru eksploatacji i utrzymania własnych lokali, a także mienia spółdzielni?
Gazeta Prawna
wp.pl
O i wszystko jasne... bo my mieliśmy ten dylemat ???