Astronomiczna i kalendarzowa zima 2016/17
Początek astronomicznej zimy wypada 21. grudnia. W 2016 jest to środa. Właśnie wtedy przypada najkrótszy dzień w roku, czyli przesilenie zimowe. Słońce wzejdzie o 7.42, a zajdzie o 15.25. Dzień potrwa zaledwie 7 godz. 43 min i będzie krótszy od najdłuższego o 9 godz. i 4 minuty. Pierwszy dzień astronomicznej zimy to data ruchoma, natomiast zima kalendarzowa rozpoczyna się zawsze 22. grudnia. W 2016 najpierw powitamy zimę astronomiczną, a potem kalendarzową.
Co prognozują synoptycy?
Kilka ostatnich lat zaskoczyło nas wyjątkowo ciepłymi zimami. Choć występowały okresy dość silnych mrozów, to jednak średnia temperatur była wyższa. W tym roku, zgodnie z przewidywaniami serwisu Accuweather, fronty nad Atlantykiem sprowadzą nad Europę intensywne sztormy. Występowały one nad Wielką Brytanią już w listopadzie, także w Polsce kilkakrotnie pojawiały się ostrzeżenia o silnym wietrze. taka aura na Wyspach się utrzyma, ale ze stosunkowo wysoką temperaturą. Ciepło będzie także nad Europą Zachodnią, jednak wiał będzie silny wiatr. Synoptycy ostrzegają, że w styczniu i lutym w Niemczech pojawiać się będą sztormy, które doprowadzić mogą nawet do powodzi.
Nad Europę napływać będzie powietrze znad Atlantyku, co zapowiada wyższe temperatury. Jednak nie wszędzie. Polska znaleźć się ma w obszarze arktycznego powietrza, które przyniesie mrozy. Pojawią się one jednak dopiero w styczniu. Ma być śnieżnie. Jak informuje Accuweather, liczba śnieżnych dni w Warszawie wyniesie aż 51.
Czy będzie śnieg w Święta?
Pogoda na Boże Narodzenie 2016 od synoptyków z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej przewiduje, że druga połowa grudnia może być u nas śnieżna, czego zapowiedzią mają być niskie temperatury nad Rosją. Czy tak będzie? Długoterminowe prognozy bywają niestety zawodne.
Czekacie na prawdziwą zimę ze śniegiem i mrozem czy lepiej niech będzie umiarkowana jak teraz?