Znalazłam w internecie...
Bazylia
Jest wiele odmian bazylii, jednak wszystkie mają jedną cechę – intensywny zapach, który odstrasza komary. Bazylia posadzona w ogrodzie jest bardzo pożyteczna. Nie dość, że będzie odstraszać od nas natrętne komary, to będziemy mogli także używać jej w kuchni podczas przyrządzania potraw. Bazylię można również posadzić w doniczce i ustawić ją na parapecie. Bazylia to nie drogie i pożyteczne rozwiązanie przeciwko komarom. Roślina rośnie bardzo szybko, a jej sadzonka kosztuje ok. 2 zł.
Mirt
Mirt to bardzo dekoracyjna, zielona roślina o małych, skórzastych liściach i drobnych, białych kwiatach. Czasami pojawiają się na niej niewielkie jadalne jagody. Mirt wydziela charakterystyczny zapach, który odstrasza komary. Jeżeli chcemy posadzić tę roślinę w ogrodzie, powinniśmy wybrać miejsce słoneczne i przewiewne. Z racji tego, że mirt może osiągnąć nawet 2 m wysokości, warto posadzić go w miejscu, które umożliwi mu swobodny wzrost.
Kocimiętka
Kocimiętka to niewielka bylina osiągająca od 35 do 40 cm wysokości. Kwitnąca od lipca do września roślina skutecznie odstrasza natrętne komary. Kocimiętka polecana jest głównie osobom, które nie posiadają kotów, ponieważ zwierzęta te lubią ją podgryzać. Zapach kocimiętki, choć uwielbiany przez koty, odstrasza komary.
Plektrantus koleusowaty (Plectranthus coleoides)
zwany potocznie komarowcem, komarzycą, komarnicą. Jest uprawiana jako roślina ozdobna w domach i ogrodach (niestety jako roślina tropikalna raczej nie przetrwa zimy na rabacie). Kwitnie w okresie od wiosny do jesieni, przy potarciu wytwarza silny zapach, który odstrasza komary i mole. Pędy rosną na długość nawet 1 metra zwisając poza donicą. Kwiaty są białe lub lekko fioletowe.
Bodziszek cuchnący (Geranium robertianum)
Nazywana także potocznie "anginką" Roślina jednoroczna lub dwuletnia, o liściach dłoniasto złożonych. Przetarte liście wydzielają bardzo intensywny zapach, który jest odstraszaczem komarów, muszek i innych podobnych owadow. Występuje niemal na całym świecie, w lasach, zaroślach, terenach bagnistych. Działa także leczniczo - ściągająco i moczopędnie, używana do hamowania krwawień, a odwar stosowany jest do płukania gardła przy anginie. W przekazach ludowych także podkreślane są jej właściwości aromatyzujące potraw, w szczególności ciast i wypieków.
Pelargonia (Pelargonium)
Tak wielką popularność naszych balkonów te wspaniałe rośliny zawdzięczają nie tylko barwnym i licznym kwiatom. Ich silne właściwości odstraszające komary są również jedną z przyczyn. Licznie obstawione pelargoniami parapety z pewnością odstraszą te "bardziej wrażliwe"