Osoba korzystająca jeździ na wózku inwalidzkim, jak zaprojektować dla niej łazienkę?
8 października 2013 14:46 | ID: 1026850
Na pewno musza byc szerokie drzwi tak aby swobodnie do lazienki wjechala- mozna pomyslec o przesuwnych aby nie bylo problemu z zamykaniem i otwieraniem. Zalezy to tez czy osoba jezdzaca na wozku jest w stanie sie podniesc czy nie. Moi dziadkowie mieli problemy z poruszaniem ale nie jezdzili na wozku tzn. babcia teraz jezdzi ale jest w stanie kawalek przejsc. Ma uchwyty przy ubikacji, tutaj ma pryszbic w ktorym jest stoleczek i uchwyty oczywiscie plytki antyposlizgowe, zas w poprzednim mieszkaniu byla wanna w ktorej tez byly uchwyty ale problemem byl krok do tej wanny- tzn nie dala rady tak wysoko podniesc nog- ale sa specjalne mechanizmy ktore "wwoza" chorego wprosto do wanny.
25 października 2013 13:24 | ID: 1034410
Myślę, że spoglądając na ofertę sklepów z tkaim wyposażeniem łatwiej sobie będzie wyobrazić co ejst potrzebne. Można zajrzeć np. tutaj http://www.lazienkaplus.pl/pl/akcesoria-dla-niepelnosprawnych,17,150,c.html - to największy sklep z produktami łazienkowymi, więc jest w czym wybierać
25 października 2013 13:34 | ID: 1034417
Mi się wydaje, że urządzenie łazienki jest uzależnone też trochę od rodzaju niepełnosprawności i tak np:
OSOBA NA WÓZKU:
- szerokie drzwi
- poręcze
- prysznic bez stopnia (na płasko z podłogą)
- wanna umożliwiająca wejście do środka bez pomocy osoby "trzeciej"
- miejsce do siedzenia pod prysznicem (lub prysznic na tyle duży aby wjechać do niego wózkiem)
- duża przestrzeń(aby móc okręcić się na środku)
- niżej umieszczona umywalka
- niższy sedes niż zwykle
- szafki usytuowane tak aby mozna było siegnąć na najwyższą półkę z poziomu wózka
OSOBA O KULACH
- poręcze
- wygodny prysznic z siedziskiem
- łatwy dostęp do wanny
- w miarę nieśliska podłoga
- miejsce do odłożenia kul tak aby były pod ręką jak jesteśmy pod prysznicem
24 marca 2014 09:04 | ID: 1096589
Przerabiam temat przygotowania łazienki dla niepełnosprawnego teścia. Miał udar, ma sparaliżowaną prawą stronę. Poczytałam trochę na ten temat, np. na blogu [wymoderowano] i mam dylemat:
Fizjoterapeutka mówi, że teraz jest czas intensywnych i nie wiadomo, czy teść będzie chodził, czy jeździł na wózku. A ja chciała bym jak najszybciej przystosowywać łązienkę dla niepełnosprawnego, bo nie wyrabiamy - wąskie drzwi, progi, wielka, głęboka wanna. Wszędzie piszą, że inną się robi łazienkę dla osoby na wózku, a inną dla kogoś, kto chodzi o kulach.
Czekać na rozwój wydarzeń czy robić remont już teraz?
7 sierpnia 2014 16:56 | ID: 1136774
Z pewnością tutaj znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, m.in o instalacji poręczy, uchwytów oraz co ważne wysokości na jakiej powinien się znajdować sprzęt:
{WYMODEROWANO}
16 sierpnia 2018 13:54 | ID: 1428088
W takiej łazience mniej liczy się wygląd a bardziej funkcjonalność. Wiem coś o tym, bo sama mieszkam z teściową, która jest po operacji biodra i potrzebuej pomocy przy wstawaniu. Zainstalowaliśmy dla niej ( wymoderowano ) i dzięki temu jest trochę lepiej. Sama może się o siebie troszczyć, więc to duże ułatwienie również i dla nas.
30 stycznia 2019 14:38 | ID: 1440658
zgadza się, funkcjonalność jest rzeczą podstawową, dlatego warto przede wszystkim skupić się na akcesoriach dla osób starszych i niepełnosprawnych, a kiedy mam już to wybrane wówczas należy projektować łazienkę co gdzie i jak umieścić
Nie masz konta? Zaloguj się, aby tworzyć nowe wątki i dyskutować na forum.