Moje zasady
1.Najważniejsza zasada, z byle czego cuda nie zrobisz.Składniki, z których przygotowuję posiłki muszą być dobrej jakości i to nie znaczy , że muszą być drogie.
2. Gotuję to co lubieją domownicy.
3. Jeśli gotuję z miłością a nie "bo muszę" to to czuć w potrawach.
4. Gdy robię kilka dań jednocześnie najważniejsze jest dobre rozłożenie wszystkiego w czasie.
5. Nadwyżkę jedzenia zamrażam.
6. Gdy mam dużo surowego mięsa przygotowuję z niego takie porcje by starczyły na jeden obiad, pakuję w torebki, podpisuję i wkładam do zamrażalki.
7. Dobrze jest mieć porządek w zamrażalce, np.1 szuflada warzywa i owoce, 2. mięso, 3 kosci.Oczywiście wszystko zależy od preferencji domowników oraz rodzaju zamrazalki.
8. By mieć pewnosć co do jakości kupowanych mięs oraz jarzyn najlepiej kupować je w małych , znajomych sklepach.
9. Dobre rady
Drób
*Aby filet z kurczaka był soczysty należy na chwilkę do wrzącej wody, osuszyć papierowym ręcznikiem, posmarować olejem i przyprawić ulubionymi przyprawami a następnie piec w rękawie foliowym.
*Mięso z kurczaka ugotowane w rosole można wykorzystać do zrobienia pasztecików. Mięso należy pokroić ,zmielić w maszynce razem z podsmażonymi wcześniej pieczarkami z cebulką. Gotowy farsz należy doprawić solą i pieprzem czarnym.
*Kaczkę, by była soczysta należy piec w rękawie.
Wołowina
*Mięso wołowe trudno przyrządzić tak, by było miękkie. Aby uzyskać taki efekt należy przez godzinę moczyć mięso w maślance lub kefirze. Następnie przyprawić i upiec.
*Nigdy nie solimy mięsa przed smażeniem bo będzie twarde.To samo dotyczy wątróbki.
Wieprzowina
*Gdy gotowany sos lekko się nam "przypali" należy szybko przełożyć go do drugiego garnka i dodać 1 lub 2 suszone grzyby.Nie będzie czuć spalenizny za to uzyskamy smak sosu myśliwskiego.
Ryby
*Kupując ryby w całosci trzeba "popatrzeć im w oczy".Oczy mętne oznaczają, ze ryby nie są pierwszej świeżości i lepiej je omijać szerokim łukiem.
*By pozbyć się "zapachu błota" z ryb nalezy obficie skropić sokiem z cytryny lub namoczyć w mleku.
Jarzyny
*Gdy masz mało czasu , a zależy Ci by ziemniaki ugotowały się szybciej niż zwykle okrój je w niewielkie, równe kawałki, zalej wrzącą osoloną wodą .Jeśli lubisz bardziej maślane w smaku dodaj do garnka czubatą łyżkę masła. To przyspieszy gotowanie i nada niepowtarzalny smak.
*Gdy ziemiaki się lekko rozgotowały nie wyrzucaj ich.Odlej wodę, osusz a następnie dobrze ubij ubijakiem do zimniaków.Dodaj łyżkę masła, troszkę mleka, gałkę muszkatałową oraz drobno pokrojony koperek lub natkę pietruszki i mieszaj az powstanie gładkie puree ziemniaczane.Można podawać je w takiej formie lub wyłożyc blaszkę papierem do pieczenia, a gotowa masę włożyć do szprycy lub worka z końcówką do dekoracji i wycisnać na blaszkę małe porcje.Wtawić do nagrzanego piecyka i piec , aż się zrumienią.
Ciasta
*Aby owoce dodane do ciasta nie opadły na dnonależy je obtoczyć w mące.Tak samo można zrobic z bakaliami.
*By biszkopt wyszedł najlepiej ubić białko, gdy będzie już sztywne dodawać po łyżce cukru i ubijać nadal aż nie bedzie wyczuwalny.Następnie dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia oraz żółtka i szybko aczkolwiek delikatnie mieszamy łyżką najlepiej drewnianą.
*Gdy masz zły humor lub @ lepiej ciast nie rób, jest większe prawdopodobieństwo, ze nie wyjdą.
*Jeśli masz piec jednego dnia ciasto i mięso zawsze pierwsze piec ciasto inaczej wyjdzie zakalec.
*Najprostszym ponczem do ciasta jest mocna osłodzona herbata z cytryną.W wersji dla dorosłych można dodać kieliszek alkoholu.
*Kruche ciasto będzie bardziej pulchne jeśli zamiast rozwałkowywać go zagniecione ciasto zamrozimy a następnie zetrzemy na tarce o duzych oczkach wprost na blaszkę
Zupa
*By zupa ogórkowa miała intensywniejszy smak starte ogórki kiszone należy podsmażyć na oleju i dopiero takie dodać do zupy.
*Dobry rosól wyjdzie zawszegdy mięso , z którego będziemy gotować będzie gotować się bardzo wolno na małym ogniu.
*Mięso drobiowe , które będziemy gotować zawsze wkładamy do zimnej wody i dopiero wtedy zaczynamy gotować.Odwrotnie postępujemy z mięsem wieprzowym czy wołowym.Temięsa wkładamy do wrzątku.
INNE
*Domowe masła są najsmaczniejsze .By zrobić je samemu w domu należy litr wiejskiej schłodzonej śmietany miksować na najwyższych obrotach na sztywno, aż oddzieli się maślanka od masła. Łyżką drewnianą uklepujemy jednolitą masę. Maślankę odlewamy, masło zalewamy wodą i chwilę płuczemy. Wodę wylewamy, masę oklepujemy łyżką drewnianą, by usunąć nadmiar wody.
*Jeśli lubimy łączyć przyjemne z pożytecznym możemy litr śmietany wlać do 2 litrowej butelki po napoju i potrząsać nią dopóki nie utworzą się grudki masła. Następnie postępujemy tak jak wyżej.Dzięki tej metodzie mamy wspaniałe masło oraz wyćwiczone ramiona i ręce.
*By nie płakać podczas krojenia cebuli należy ją schłodzić lub na chwilę zanurzyć we wrzątku.Chodzi głównie o zabicie zapachu cebuli.Jeśłi go nie czujemy to nie płaczemu.