Sprawdź, czy nie popełniłeś błędu przy wyborze hasła.
Często użytkownicy Internetu stosują przy tworzeniu haseł własne strategie, które prowadzą do powstania słabych, łatwych do odgadnięcia haseł. Nie popełniajmy tych błędów - przestrzega focus.pl
Oto 7 grzechów internautów:
Przechowywanie danych online. Czyli na koncie pocztowym albo na pulpicie czy w pliku komputera podłączonego do sieci. To żadna przeszkoda dla hakera czy cyberprzestepcy. Znacznie bezpieczniej jest zapisać hasła na kartce i dobrze ją chronić.
Metoda słownikowa. Polega ona na wykorzystywaniu wyrazów zawartych w słowniku dowolnego języka. To dla oprogramowania
wykorzystywanego przez złodziei haseł łatwa do odgadnięcia kombinacja liter. Rozpoznają one także ciąg cyfr na końcu lub w środku hasła oraz wulgaryzmy.Wykorzystywanie powtórzeń. Chodzi o powtarzanie cyfr lub liter, a także ich ciągów - np. "jklmnop", „qwerty" czy "66666". Sieciowi przestępcy już wiedzą, że to najbardziej ulubiona metoda internautów na świecie.
Stosowanie wciąż tego samego hasła. Używanie w różnych kontach i systemach
identycznej kombinacji liter, cyfr i znaków jest bardzo ryzykowne. Po odkryciu hasła do jednego z kont, złodziei z pewnością sprawdzi czy kolejne nie mają tego samego zabezpieczenia.Zamienianie znaków na podobne. Zamiana liter i cyfr na znaki wyglądające bardzo podobnie to metoda tylko na pozór komplikująca zakazany proceder hakerów. Jest stosowana często dlatego pisanie "#@sł0" zamiast zwykłego "hasło" nie uchroni nas przed utratą danych lub pieniędzy.
Wykorzystywanie własnych danych
. Często sądzimy, że imię, nazwisko, data urodzenia czy PESEL nasz lub najbliższych to dane poufne. Tymczasem to najczęściej łamane hasła bo nie trudno przecież nasze dane uzyskać i sprawdzić czy nie stosujemy ich w zabezpieczeniach.Hasła związane z popkulturą. Wykorzystywanie pseudonimów czy nazwisk gwiazd, imion bohaterów seriali, tytuły filmów czy gier są stosowane dość często. Jednak oprogramowanie służące do łamania haseł łatwo sobie z tym poradzi.
SPRAWDŹ, JAK STWORZYĆ BEZPIECZNE HASŁO?>>
sfora.pl
chyba bęse zmieniać hasła