To chyba coś dla
Jagienki...
W Jerozolimie odnaleziono najstarszy dokument pisemny
AFP/Gali Tibbon
Mały kawałek tabliczki archeolodzy odkryli nieopodal murów Starego Miasta. Badacze datują go na XIV w. p.n. e. Na znalezisku odczytali słowa ‘pan’, ‘później’, ‘robić’, ‘ich’.
Na ten najstarszy dokument pisemny, jaki odnaleziono w Jerozolimie archeolodzy natknęli się podczas przesiewania ziemi, którą wydobywali pod wieżą z okresu króla Salomona (X w. p. n. e.), w okolicy południowej ściany Starego Miasta.
Opiekę naukową nad badaniami sprawuje Uniwersytet Hebrajski. NPB("005");
Badacze twierdzą, że znalezisko pochodzi z archiwum królewskiego i świadczy o znaczeniu Jerozolimy jako kluczowego miasta w epoce brązu, na długo przed zdobyciem go przez króla Dawida.
Prawdopodobnie jest to fragment dokumentu królewskiego, depesz jakie wymieniali między sobą królowie starożytnego Bliskiego Wschodu.
Mierzący 2,8 cm długości i centymetr grubości kawałek glinianej tabliczki pokryty jest pismem klinowym, akadyjskimi symbolami starożytnymi.
Do tej pory najstarszym dokumentem pisemnym była tabliczka została odnaleziona w tunelu wodnym Shiloah. Pochodzi z VIII wieku p.n.e. z okresu panowania króla Ezechiasza.
wp.pl