Internet towarzyszy dzieciom niemalże od pierwszych chwil życia. Najmłodsi użytkownicy poznają sposoby poruszania się w sieci, doświadczają nowych emocji i uczą się innych zasad niż te, które obowiązują w rzeczywistym świecie, Zdobywają też nowe doświadczenia, które - jak wskazuje Raport Norton Online Family - w ponad 6 na 10 przypadków zdarzają się być negatywne.
Zaledwie 45 procent dorosłych ma świadomość, że ich dzieci mają negatywne doświadczenia związane z korzystaniem z sieci. Choć rodzice zasadniczo wiedzą, jaki charakter ma aktywności ich dzieci w Internecie, to nie doceniają jednak skali, na jaką ich pociechy pobierają muzykę i materiały wideo, w trakcie czego są narażone na kontakt z nieodpowiednimi treściami i są zachęcane do ujawniania danych osobowych.
Dzieci odczuwają silny wpływ emocjonalny, jaki niosą ze sobą negatywne doświadczenia w Internecie. Z raportu wynika, że na skutek przykrych incydentów najmłodsi najczęściej odczuwają złość (39 proc.), zdenerwowanie (36 proc.), strach (34 proc.) i zaniepokojenie (34 proc.). Co więcej, ponad połowa z ankietowanych przyznaje, że czuje się odpowiedzialna za swoje przykre doświadczenia internetowe, zwłaszcza za pobranie wirusa lub stanie się ofiarą wyłudzenia.
Choć dzieci są świadome wielu reguł bezpieczeństwa online, to te zasady nie są wystarczające, aby dotrzymać tempa zmianom w sieci.
egospodarka.pl
Jak można poprawić bezpieczeństwo dziecka w sieci?