Jego pochodzenie nie jest dokładnie wyjaśnione, ale wszystko wskazuje na to, iż wywodzi się z Orientu. Jest to najdroższa przyprawa świata ponieważ otrzymuje się ją z wysuszonych znamion słupka kwiatowego krokusa.
Szafran jest przyprawą o delikatnym aromacie. Znamion słupka używa się do aromatyzowania i barwienia ryżu, potraw mięsnych i rybnych, zup, chlebów, ciast i ciasteczek. Służy też do produkcji alkoholi, szczególnie likierów ziołowych, którym nadaje specyficznego zapachu.
Co kraj to obyczaj
//Wiele krajów ma swój preferowany sposób wykorzystania szafranu. W Indiach jest niezbędnym składnikiem licznych potraw z ryżu i słodyczy. Używa się go również w medycynie oraz podczas obrzędów religijnych, a w Arabii Saudyjskiej kawa zawiera między innymi szafran. Natomiast na północy Włoch i południu Szwajcarii, szafran jest niezbędny w przygotowaniu sławnego risotto. Tymczasem w Szwecji tradycją jest pieczenie chleba z szafranem w dniu Świętej Łucji, a w Hiszpanii dodawany jest do słynnej paelli, fabado i pote galicyjskiego.
Dla wszystkich ludów znających i używających szafranu przyprawa ta zawsze była synonimem luksusu. Gdziekolwiek, kiedykolwiek i w jakiejkolwiek dziedzinie go używano (w kuchni, kosmetyce lub jako barwnik), zawsze robiono to z uwzględnieniem nierozerwalnego związku pomiędzy szafranem, a pojęciem najwyższej jakości.
Obecnie, za najlepszy szafran uchodzi ten pochodzący z hiszpańskiej wyżyny La Mancha. Wydziela zapach grzybów, lukrecji, drzewa sandałowego, dymu i pieprzu. Szafran z La Manchy, słynący zarówno z barwy, jak i z aromatu oraz smaku, ma najwyższe notowania wśród znawców, którzy płacą ogromne pieniądze za kilogram przyprawy.