Zdaniem psychologów, są trzy przyczyny samobójstw:
– Pierwszą przyczyną samobójstw są konflikty rodzinne – powiedział dla onet.pl prof. Brunon Hołyst, prezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i autor pierwszych polskich badań dotyczących samobójstw z 1975 roku. – Kolejna to konflikty w szkole. A następna, około 12-13 proc. wszystkich przypadków, to nieodwzajemniona miłość.
Ale czy rodzice w ogóle mogą przewidzieć taki rozwój sytuacji? Małgorzata Ostrowska, prezes zarządu fundacji "By iść dalej", która zajmuje się niesieniem pomocy rodzinom i bliskim po stracie dziecka, zaleca zwracanie uwagi na zmiany w zachowaniu dziecka. – Na pewno nie powinny zostać zignorowane przez rodzica takie zmiany jak wycofanie się, smutek, przygnębienie, utrata dotychczasowych zainteresowań, izolacja od grupy rówieśniczej – wylicza.
Prof. Hołyst dzieli sygnały związane z możliwością planów samobójczych na dwie grupy: werbalne i behawioralne. Te pierwsze są związane z deklaracjami: – Dzieci mówią rodzicom: "Nie chce mi się żyć", "Mam dość tego życia" – mówi. Zachowania behawioralne wskazują na podejmowanie ostatnich decyzji w życiu: – Dziecko mówi: "Mamusiu, oddaj moją książkę", "Oddaj moje długi", "Zadzwoń, że nie mogę być jutro na imieninach" – mówi. – Można powiedzieć, że dziecko porządkuje w ten sposób sprawy ziemskie.
onet.pl
Czy w ogóle można pogodzić się z samobójstwem własnego dziecka? Jak wrócić do normalnego życia po takim przeżyciu? A może ktoś z Was, albo Waszych znajomych ma za sobą takie doświadczenie?