Tak na szybko, potem poszukam dokładniej:
Obrzędy Chrztu Świętego dzieci
Poza tym wyżej - Jest mnóstwo wskazań dla rodziców w związku sakramentalnym, ale też dla niesakramentalnych.
Nie ma określonego z góry (a przynajmniej nigdzie nie znalazłam) - kto powinien trzymać dziecko. W instrukcji do obrzędu Chrztu Św. jest o świecy - by zapalał ją ojciec lub ojciec chrzestny. To podkreślenie roli mężczyzny w rodzinie, przyjęcie światła Chrystusa, światła wiary, przekazanie i troska, by dziecko i cała rodzina żyła wiarą - ale nie o tym wątek:)
W wielu instrukcjach duszpasterskich jest właśnie taki podział - chrzestna trzyma białą szatkę, chrzestny świecę. Są też wyraźne podziały - co powinni robić chrzestni, co rodzice. O ile rodzice wyznają wiarę także w imieniu dziecka (zobowiązując się do wychowania go w wierze), to rodzice chrzestni - wyznają swoją wiarę. Więc dobrze, by byli wierzący.
Ale to trzymanie dziecka wg płci nigdzie uzasadnienia nie ma - hmm, rozumiem, że jakaś parafia może mieć taki zwyczaj, ale jeśli matka trzymając córkę osłabnie? Bądź synek uspokoi się dopiero na rękach matki?
Nie powinno się także regynować z homilii, w końcu to ważny element Liturgii Słowa :)
Proboszczowie modyfikują obrzęd dla potrzeb danej wspólnoty parafialnej. To tak jak z Liturgią całej Mszy Św. - generalnie nie powinni tego robić:) chyba że ma to uzasadnienie. Ale wyjątki nie powinny być regułą.
Nie bardzo rozumiem, jeśli rodzice sami decydują się na chrzest poza Mszą Św. (inną sytuacją jest zagrożenie życia itd.) - w końcu to przyjęcie do wspólnoty Kościoła, dobrze, by ta wspólnota była wtedy obecna. No i Msza Św. w intencji dziecka i jego rodziców.
Generalnie - najlepiej zapytać proboszcza miejsca bądź księdza/diakona, który będzie chrzu udzielał, czy nie mają jakiś swoich miejscowych zwyczajów.