Znalazłam artykuł :
Kiedy wprowadzać gluten do diety dziecka karmionego piersią?
Zgodnie z nowymi wytycznymi powinno to być najwcześniej w 5. a najpóźniej w 6. miesiącu życia. Trzeba wprowadzać go stopniowo i zacząć od połowy łyżeczki kaszki lub kleiku zbożowego glutenowego raz dziennie (2-3 g na 100 ml). Po dwóch miesiącach można zwiększyć dawkę glutenu do 6 g.
Można powiedzieć, że to zalecenie stoi w pewnej sprzeczności w stosunku do zalecenia karmienia dziecka do końca pierwszego półrocza życia wyłącznie mlekiem mamy. Warto bowiem wiedzieć, że spośród najważniejszych organizacji zajmujących się zdrowiem i żywieniem (takich jak np. WHO) tylko nieliczne jak np. ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) dopuszczają "prawie wyłączne" karmienie piersią w pierwszych sześciu miesiącach życia.
Co więc zrobić? Decyzję odnośnie momentu wprowadzenia glutenu i formy w jakiej zostanie to zrobione powinien ostatecznie podjąć rodzic w konsultacji z pediatrą, który zna dziecko. Warto też wiedzieć, że gluten można podawać dziecku w mleku matki lub bezpośrednio łyżeczką do buzi dziecka. Łączenie go z przecierem warzywny (jak to zostało zaproponowane w obowiązującym modelu żywienia, nie jest więc koniecznością). Jeśli jednak zdecydujesz się podać gluten z przecierem warzywnym, to pamiętaj, że najpierw musisz wprowadzić do diety dziecka warzywa i sprawdzić, czy dobrze je toleruje.
Obecnie panuje pogląd, że karmienie piersią co najmniej przez dwa miesiące od momentu wprowadzenia glutenu, zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii na gluten oraz celiakii.
Jakie mamy objawy alergii pokarmowej na gluten ?
Możemy podzielić je na dwa etapy:
- alergia natychmiastowa - po spożyciu pokarmu do godziny, objawia się następująco:
- biegunka,
- wymioty,
- wodnisty katar,
- problem z oddychaniem,
- pokrzywka skórna,
- atopowe zapalenie skóry,
- a nawet wstrząs anafilaktyczny.
2. alergia późna - występuje po kilku godzinach lub po kilku dniach, objawia się:
- biegunką - częściej u dorosłych,
- atopowe zapalenia skóry- częściej u dzieci, u dzieci wystarczą niewielkie ilości glutenu u dorosłych nietolerancja występuje przy większej ilości spożytego glutenu w pożywieniu,
- u dorosłych alergia na gluten ujawnia się najczęściej po wysiłku fizycznym, zmęczeniu i nie bardzo jest kojarzona ze zjedzonym posiłkiem np kilka dni temu. Może wystąpić pod postacią pokrzywki, obrzęku naczynioruchowego,uczucia zimna.