Rada specjalisty:
DEFINICJA
Ciemiączko przednie znajduje się w miejscu styku kości czołowej i kości ciemieniowych. W chwili urodzenia ma bardzo zróżnicowane wymiary, zwykle początkowo powiększa się w pierwszych miesiącach życia, a następnie staje się coraz mniejsze.
OBJAWY I PRZEBIEG
Prawidłowo ciemiączko przednie powinno całkowicie zarosnąć do 18 miesiąca życia dziecka. Opóźnione zarastanie ciemiączka zdarza się u niektórych zdrowych dzieci, ale jest to objaw niepokojący, ponieważ może świadczyć o różnych chorobach, takich jak: niedobór witaminy D, różne uwarunkowane genetycznie zaburzenia kostnienia, zaburzenia hormonalne (zwłaszcza niedoczynność tarczycy). Opóźnione zarastanie ciemiączek może być też spowodowane podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym (wodogłowie).
WEZWIJ LEKARZA, GDY...
Długotrwałe utrzymywanie się dużego ciemiączka, lub nie zarośnięcie ciemiączka do 18 miesiąca życia wymaga konsultacji z pediatrą lub lekarzem rodzinnym. Zwykle konieczne jest wykonanie szeregu badań. Szczególnie niepokojące jest występowanie innych objawów, takich jak: duży przyrost obwodu głowy, rozmiękanie potylicy, wzmożona potliwość, zaburzenia łaknienia, zaparcia, zmiany skórne.
LECZENIE DOMOWE
Jeżeli ciemiączko u dziecka jest duże i nie zmniejsza się wyraźnie, nie należy czekać do 18 miesiąca życia, tylko wcześniej podjąć diagnostykę. W warunkach domowych należy regularnie (ok. raz w miesiącu) mierzyć obwód głowy i nanosić go na znajdujące się w książeczce zdrowia siatki centylowe obwodu głowy. Natychmiast skontaktować się z pediatrą, jeżeli zauważy się nadmierny przyrost obwodu głowy. Kontrolować prawidłową podaż witaminy D3 i przetworów mlecznych. Nie zmieniać dawek witaminy D bez konsultacji z lekarzem.