Większość Polaków uważa, że rodzice spędzają z dziećmi mniej czasu niż przed kilkudziesięciu laty i mniej je rozumieją; dzieci natomiast mają dla nich mniej szacunku, za to więcej od nich oczekują - wynika z najnowszego sondażu OBOP.
fot. sxc hu
Choć 71 proc. respondentów uznało, że rodzice i dzieci spędzają ze sobą mniej czasu, to jednak dominuje pogląd (59 proc.), że dzieci bardziej niż przed laty poddane są rodzicielskiej kontroli. 44 proc. uznało także, że w relacjach między rodzicami i dziećmi jest tyle samo ciepła uczuciowego; 36 proc. było zdania, że jest go mniej, a 13 proc. - że więcej.
O spadku szacunku dla rodziców respondenci byli przekonani jednakowo często, niezależnie od wieku. Jak podkreślił OBOP, tylko osoby, od których tego szacunku wymaga się najczęściej (w wieku 15-19 lat) dostrzegali ten spadek znacznie rzadziej. Najczęściej mówią o tym zjawisku badani z najstarszej grupy wiekowej (powyżej 60. roku życia).
Dzieci mogą nauczyć się od swoich rodziców tradycyjnych cnót, które pozwoliłyby im wyrosnąć na porządnych ludzi, natomiast rodzice od dzieci - życia w świecie nowoczesnej techniki oraz młodzieńczej radości życia, otwartości na świat i dynamizmu życiowego.
Jak zaznaczył Ośrodek, odsetek podzielających pogląd, że także rodzice od dzieci mogą się czegoś nauczyć, rośnie regularnie i silnie wraz z wykształceniem - wśród ludzi z wykształceniem wyższym jest on dwukrotnie wyższy niż wśród posiadających wykształcenie podstawowe. Można więc przypuszczać, że wraz z postępami wykształcenia i urbanizacji, coraz więcej ludzi w Polsce przyzna, że nie tylko dzieci mogą nauczyć się czegoś od swoich rodziców, ale również rodzice mogą uczyć się od swoich dzieci
onet pl