29 stycznia 2015 12:53 | ID: 1184491
20 stycznia 2019 16:17 | ID: 1440122
Witam,
Z Pani odpowiedzi na wcześniejsze pytanie, wynika, że dziecko ma 4 lata i podczas zabawy w ataku złości bije. Takie zachowanie jest typowe, ma prawo występować u dzieci w tym wieku. Złość i sprzeciw może być wyrażany w sposób taki, jak bicie. Jednak nie należy tego lekceważyć. Często agresywny sposób zachowania dziecka ma ukryty przekaz i należy zastanowić się co jest tego przyczyną. Dziecko może chcieć zwrócić na siebie uwagę, w ten sposób może odreagowuje przeżyte sytuacje np. z przedszkola lub oglądał zbyt brutalną dla siebie bajkę.
Nie opisuje Pani w jaki sposób reaguje na takie zachowanie. Jeśli syn bije najczęściej podczas zabawy, dobrym rozwiązaniem będzie jej przerwanie. Proponowałabym usiąść z dzieckiem i wspólnie wymyśleć zasady, które będą obowiązywały podczas zabawy. Niech będą to proste, zrozumiałe dla czterolatka zdania, jednak nie zaczynające się od słowa „nie”, jednocześnie dające do zrozumienia kiedy zabawa się kończy. Mogą być to np.: Bicie drugiej osoby przerywa zabawę, Krzyczenie podczas zabawy przerywa ją, Używanie brzydkich słów, rzucanie zabawkami itp. kończy zabawę.
Za każdym razem, gdy dziecko złamie zasadę, należy zapytać je, czy wie dlaczego zabawa została przerwana. Oprócz tego wyjaśniamy mu, dlaczego nie powinniśmy tak robić. Kiedy syn uderzył Panią, może Pani przeprowadzić z nim rozmowę w następujący sposób. Zamiast: „nie bij mnie, bo to mnie boli” powiedzieć: „Posłuchaj, czy chciałbyś żebym to ja uderzyła Ciebie? (zapewne syn odpowie, że nie); A dlaczego byś nie chciał? (w tym momencie powie, że będzie go wtedy bolało, opisze jak by się poczuł); W takim razie nie chciałabym, żebyś Ty bił mnie, ponieważ mnie także to bardzo boli.”
W przypadku, gdy złość nie ustępuje i dziecko bije dalej, proponuję podstawić mu poduszkę, aby mogło w nią uderzać do woli. Najlepiej wtedy nic nie mówić do dziecka i pozwolić mu wyładować całą swoją złość.
Konsekwencją o której wspomniałam wcześniej, jest przerwanie zabawy. Należy pamiętać jednak, że najważniejsze są wzmocnienia pozytywne. Zatem każde dobre zachowanie dziecka staramy się zauważyć i pokazać mu to. Nie powinny to być nagrody w postaci cukierków czy nowych zabawek. Większą wartość będzie miała pochwała słowna, za każde dobre zachowanie lub słowo. Jeżeli dziecko będzie słyszało często od Pani: „Bardzo podoba mi się jak robisz, mówisz.., Świetnie się zachowałeś itp.”, z pewnością spodobają mu się pochwały bardziej niż krzyk, przerywanie zabawy i zakazy. W ten sposób będzie dążyło do bycia coraz lepszym i grzeczniejszym.
Warunkiem poprawy zachowania dziecka jest Pani opanowanie i cierpliwość. Podniesiony ton i krzyczenie na dziecko, będzie dawało efekt odwrotny od zamierzonego. Krzyk wzbudza agresję zarówno w Pani, jak i synu. W konsekwencji przekłada się to na problem, z którym chce Pani sobie poradzić, czyli bicie przez syna.
W wolnej chwili zachęcam do przeczytania książki pt.” W świecie porozumienia bez przemocy”. Autorem jest Marshall B. Rosenberg. Dzięki niej dowie się Pani jak rozwiązywać problemy bez przemocy i jak przekształcić złość w pozytywne działanie oraz znaleźć odpowiednią strategię działania.
Pozdrawiam.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby tworzyć nowe wątki i dyskutować na forum.