Pracodawca musi Ci zapewnić inną pracę nie zagrażającą ciąży, lub po prostu jak nie ma etetu umozliwić pracę w domu lub płatny pobyt w domu.
Kobiet w ciąży oraz karmiących piersią nie wolno zatrudniać przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Wykaz tych prac umieszczony jest w rozporządzeniu rady ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Odpowiedzialny i zapobiegliwy pracodawca może w regulaminie pracy dowolnie rozszerzyć wykaz groźnych dla ciężarnej zajęć. Mogą być to np. prace związane z nowymi technologiami, których wpływ na zdrowie kobiety i dziecka nie jest do końca poznany. Z art. 176 wynika, że pracownica nie może być zatrudniona w warunkach szczególnie szkodliwych wymienionych w rozporządzeniu nawet za swoją zgodą. Przepis ten jest bezwzględnie obowiązujący, nie zwalnia z niego pracodawcy nawet brak zgłoszenia ciąży przez pracownice, jeśli jest ona już widoczna.
W wykazie prac zabronionych dla kobiet w ciąży znajduje się m.in. praca przy taśmie lub pod ziemią. Jeśli przyszła mama pracuje na stanowisku, które bezwzględnie jest dla niej zabronione np. jest nurkiem lub pracuje w laboratorium przy groźnych substancjach chemicznych (ich wykaz jest zamieszczony w ww. rozporządzeniu) pracodawca musi przenieść pracownicę do innej pracy. Jeśli natomiast pracuje w zabronionych przez prawo warunkach np. przekroczone są normy hałasu, temperatury lub dana praca wymagałaby od niej zbyt dużego wysiłku fizycznego pracodawca powinien wyeliminować, co najmniej te czynniki zagrażające jej zdrowiu wymienione w rozporządzeniu. Jeśli zaś nie można zmienić tych szkodliwych warunków, pracodawca zobowiązany jest przenieść pracownice na inne stanowisko pracy. Pracownica nie może jednak ucierpieć finansowo na tej zmianie. W razie gdy zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, przysługuje jej dodatek wyrównawczy. Może jednak zaistnieć sytuacja w której przeniesienie pracownicy na inne stanowisko nie jest możliwe, wtedy pracodawca jest zmuszony zwolnić pracownicę na niezbędny czas z obowiązku świadczenia pracy. Pracownica zachowuje jednak wtedy prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.
źródło http://www.prawopracy.fr.pl/20.php
L4 na ciążę... ja miałam zwolnienie z podejrzeniem trombofili, wcześniejsze skurcze i inne bzdury. Chciałam pracować a co i rusz mnie straszyli, więc siedziałam połowę ciąży w domu i wiecie co... głupota mega - wynudziłam się jak mops leżąc do góry brzuchem. Przy następnej ciąży będę pracować ile się da! Nie dam się lekarzom straszyć!
Nie rozumiem bab które biora zwolnienie, żeby sobie poodpoczywać! Ja chciałam pracować i strasznie byłam zła, że nie mogłam :( na drugi raz będę bardziej słuchała swojego ciała niz lekarzy którzy "podejrzewają".