Zgodnie z ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 osobą kierującą pracą klubu dziecięcego może być osoba która posiada kwalifikacje opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym.
Art. 16 ww. ustawy określa wymagania na stanowisko opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym
Art. 16
1. Opiekunem w żłobku lub klubie dziecięcym może być osoba posiadająca kwalifikacje: pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej lub pedagoga opiekuńczo-wychowawczego.
2. Opiekunem w żłobku lub klubie dziecięcym może być także osoba, która posiada co najmniej wykształcenie średnie oraz:
1) co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku do lat 3 lub
2) przed zatrudnieniem jako opiekun w żłobku lub w klubie dziecięcym odbyła 280-godzinne szkolenie, z czego co najmniej 80 godzin w formie zajęć praktycznych, polegających na sprawowaniu opieki nad dzieckiem pod kierunkiem opiekuna, o którym mowa w ust. 1.
3. Jeżeli osoba, o której mowa w ust. 2 pkt 1, nie pracowała z dziećmi w wieku do lat 3 przez okres co najmniej 6 miesięcy bezpośrednio przed podjęciem zatrudnienia jako opiekun, zobowiązana jest w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na stanowisku opiekuna odbyć 80-godzinne szkolenie w celu uaktualnienia i uzupełnienia wiedzy oraz umiejętności.
Art. 39
1. Dziennym opiekunem może być osoba, która:
1) daje rękojmię należytego sprawowania opieki nad dziećmi;
2) nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie została jej zawieszona ani ograniczona;
3) wypełnia obowiązek alimentacyjny, w przypadku gdy taki obowiązek został nałożony na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd;
4) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne;
5) posiada warunki lokalowe zapewniające bezpieczną opiekę nad dzieckiem;
6) odbyła:
a) 160-godzinne szkolenie albo
b) 40-godzinne szkolenie uzupełniające, w tym z zakresu udzielania dziecku pierwszej pomocy, jeżeli posiada kwalifikacje, o których mowa w art. 16 ust. 1.
2. Do odbycia szkolenia nie jest zobowiązana osoba, która pracowała z dziećmi w wieku do lat 3 przez okres co najmniej 12 miesięcy bezpośrednio przed podjęciem zatrudnienia jako dzienny opiekun.
3. W celu weryfikacji spełnienia warunków, o których mowa w ust. 1, u kandydata na dziennego opiekuna może być przeprowadzony przez kierownika ośrodka pomocy społecznej wywiad środowiskowy. Wywiad środowiskowy jest przeprowadzany na zlecenie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Zgodnie z powyższym, jeżeli spełnia Pani kwalifikacje określone w art. 16 ust. 1 (wykształcenie pedagogiczno – wychowawcze) wówczas w celu uzyskania kwalifikacji na stanowisko opiekuna dziennego wystarczy odbycie 40-godzinnego szkolenia uzupełniającego. Natomiast jeżeli Pani wykształcenie nie spełnia wymaganych kwalifikacji z art. 16 ust. 1 wówczas na „opiekuna dziennego” będzie Pani musiała odbyć 160-godzinowe szkolenie. W tym wypadku rozpoczęcie studiów uzupełniających nie będzie skutkowało możliwością odbycia, krótszego szkolenia, gdyż dopiero ich ukończenie będzie się wiązało z posiadaniem wykształcenia w danym kierunku.