Zgodnie z art. 63 „Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności”.
Mając na względzie powyższy przepis termin na wytoczenie powództwa przez męża/byłego męża matki wynosi 6 miesięcy od dnia w którym mąż/były mąż powziął wiadomość o urodzeniu się dziecka. Z przedstawionego przez Pana pytania domniemywam, iż dopuszczalny przez ustawę termin na wniesienie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa już upłynął. W takiej sytuacji zaprzeczenie ojcostwa może zostać dokonane jedynie wtedy, gdy powództwo o zaprzeczenie ojcostwa wytoczy prokurator bądź dziecko.
Zgodnie z poglądami judykatury "były mąż matki nie może skutecznie żądać zwrotu kwot wyłożonych przed zaprzeczeniem ojcostwa na utrzymanie i wychowanie dziecka" (uchwała SN z dnia 22 lutego 1980 r., sygn. akt III CZP 6/80). Jednakże były mąż matki może „z chwilą prawomocnego obalenia domniemania ojcostwa w drodze zaprzeczenia ojcostwa żądać ustalenia, że jego obowiązek alimentacyjny ustał co do świadczeń alimentacyjnych niespełnionych do tej chwili” (uchwała SN z dnia 11 października 1982 r., w sprawie sygn. akt. III CZP 22/82)