W tej sytuacji zastosowanie maja przepisy kodeksu cywilnego dotyczące rękojmi za wady, tj. art. 556 k.c. i następne. Zgodnie z art. 556 § 1 sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne). W związku z powyższym kupujący może odstąpić od umowy albo zażądać stosownego obniżenia ceny. W przedmiotowej sprawie, w wypadku nieruchomości stosowniejszym będzie żądanie obniżenia ceny, z czym wiąże się możliwość dochodzenia na podstawie art. 566 k.c. roszczenia o naprawienie szkody poniesionej na skutej istnienia wady.
Art. 563 k.c. przewiduje terminy w przeciągu których kupujący musi zawiadomić sprzedawcę o wykryciu wady. W wypadku nie zachowania tych terminów kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne. Zgodnie z art. 564 k.c. wskazane w art. 563 k.c. terminy nie mają zastosowania w wypadku, kiedy sprzedający wadę podstępnie zataił albo zapewnił kupującego, że wady nie istnieją.
Art. 568 wskazuje na termin, po którym uprawnienia z tytułu rękojmi przysługujące kupującemu wygasają. W wypadku wad fizycznych budynku uprawnienia te wygasają po upływie 3 lat, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana. Jeżeli sprzedawca podstępnie zataił wadę upływ powyższego terminu nie wyłącza wykonania uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne. Zarzut z tytułu rękojmi może być podniesiony także po upływie powyższego terminu, jeżeli przed jego upływem kupujący zawiadomił sprzedawcę o wadzie.