Witam! Czy mogę wykorzystać urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka po macierzyńskim...i jaki jest czas na jego wykorzystanie??
22 listopada 2012 16:53 | ID: 867299
dziewczyny a jak to u W
as było z tym urlopem???
23 stycznia 2013 11:16 | ID: 897673
Zgodnie z § 15 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy pracodawca obowiązany jest do zwolnienia od pracy pracownika na czas obejmujący 2 dni w razie urodzenia się dziecka pracownika.
W wyżej wskazanym przepisie, ani też w innych przepisach prawa nie określono terminów udzielenia urlopu okolicznościowego. Przyjmuje się jednak, że to zwolnienie od pracy na podstawie urlopu okolicznościowego musi być wykorzystane w związku z zaistniałą okolicznością, w tym wypadku z urodzeniem się dziecka. Posługując się regułami wykładni należy zatem stanąć na stanowisku, że urlop okolicznościowy nie może być zbyt odległy od zdarzenia i powinien pozostawać z nim w odpowiednim związku. Można zatem wysnuć ogólniejszą zasadę, że nie będzie nadmiernie opóźnione wykorzystanie zwolnienia po zaistnieniu zdarzenia uprawniającego do skorzystania z urlopu okolicznościowego w czasie zwyczajowo przyjętym na sprawy związane z załatwieniem stosownych formalności związanych z tym zdarzeniem. Jednak wolne w tym samym celu w dłuższym okresie od zaistniałego zdarzenia nosić już będzie cechy nadużycia. Oczywiście zawsze należy badać indywidualny przypadek, jednak związek ze zdarzeniem to sprawa podstawowa i zwolnienie ma mieć przede wszystkim charakter funkcjonalny. W związku z uzyskanym zwolnieniem pracownik powinien dostarczyć pracodawcy dokumenty, które potwierdzą zaistnienie zdarzenia stanowiącego podstawę zwolnienia. W praktyce najczęściej będzie to akt urodzenia się dziecka.
Zatem udzielenie tego zwolnienia w innym terminie będzie dopuszczalne, jeżeli pracownik wykaże, że właśnie w konkretnym terminie będzie załatwiał sprawy związane z urodzeniem się dziecka np. sprawy w urzędzie stanu cywilnego, itp.
W związku z powyższym wykorzystanie urlopu okolicznościowego z tytułu narodzin dziecka po okresie urlopu macierzyńskiego będzie możliwością dosyć wątpliwą, gdyż po upływie już dość długiego okresu od momentu narodzin dziecka pracownikowi będzie bardzo ciężko wykazać związek między potrzebą wykorzystania zwolnienia tego rodzaju a zaistniała okolicznością, tj. narodzinami dziecka.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby tworzyć nowe wątki i dyskutować na forum.