Nabycie prawa do zasiłku chorobowego zostało uzależnione od okresu wyczekiwania (karencji), co oznacza, że ubezpieczony, który stał się niezdolny do pracy przed ich upływem nie nabędzie prawa do zasiłku chorobowego.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa do okresów ubezpieczenia chorobowego, określonych w ust. 1 niniejszego przepisu, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
W związku z powyższym okres urlopu wychowawczego będzie wliczany do tzw. okresu wyczekiwania, co pozwala Pani na skorzystanie z instytucji zwolnienia chorobowego bez konieczności wcześniejszego przepracowania 30 dni w wypadku ubezpieczenia obowiązkowego, bądź 90 dni w przypadku ubezpieczenia dobrowolnego.
Wysokość należnego zasiłku uregulowana jest w art. 11 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa i zgodnie z ust. 2 pkt. 1 jeżeli niezdolności do pracy osoby ubezpieczonej przypadnie w okresie ciąży, przysługuje jej zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.