Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przyznawane są na warunkach określonych w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
Organ wypłaca świadczenie z funduszy alimentacyjnego, a jednocześnie dalej prowadzone jest postępowanie egzekucyjne celem zaspokojenia należności w tym niespłaconych przez dłużnika alimentacyjnego rat alimentacyjnych.
Kolejność zaspokajania roszczeń z uzyskanych kwot w postępowaniu egzekucyjnym precyzuje art. 28 przywołanej ustawy. W myśl postanowień tego artykułu w okresie, w którym osoba uprawniona otrzymuje świadczenia z funduszu alimentacyjnego, z kwoty uzyskanej z egzekucji od dłużnika alimentacyjnego organ prowadzący postępowanie egzekucyjne zaspokaja w kolejności należności dotąd niezaspokojone. Dla przykładu najpierw zaspokajane są należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy - do ich całkowitego zaspokojenia. W drugiej kolejności należności powstałe z tytułu zaliczek alimentacyjnych wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej - do ich całkowitego zaspokojenia. W trzeciej zaś należności wierzyciela alimentacyjnego - do ich całkowitego zaspokojenia – zatem i te alimenty, które nie zostały dotąd ściągnięte od komornika na rzecz Pani koleżanki.
Zatem nieuiszczone dotąd alimenty Pani koleżanka otrzyma dopiero, gdy organ egzekucyjny ściągnie należności od dłużnika i zaspokoi inne należności w kolejności wyżej przytoczonej.