Spadki
- Zarejestrowany: 23.10.2011, 10:11
- Posty: 1
Prosze o porade czy mam prawo dopominac sie o splate zdomu i budynko gospodarczych od siostry czy tez rodzicow? Czy moge wjakis sposob zaprzeczyc ich woli? Za miesiac ma odbyc sie notarialna darowizna, chce zaznaczyc ze rodzice maja 7 dzieci ale tylko jednemu zapisuja bo ma 4 domy w USA to piaty tez w polsce sie przyda. Chodzi mi oto ze przez 10 lat dbalem o to gospodarstwo i te nieruchomosci a nawet i rodzicow a oni teraz zapisuja siostrze z USA. Ojciec jest po udarze i nic sie nie odzwa zas matka uwierzyla w jej obiecanki i jej daje wszystko a ja mam sie nimi opiekowac i zminiac ojcu pampersy! Rodzenstwo tez nie jest zadowolone z tej rzeczy ale oni sa za granicami a ja tu sam w polsce. Ja mialem splacac wszystkich gdybym to wzial na siebie ale sistra wg matki nie musi bo jej wyremontuje dom bo ma pieniadze. Zaznaczam ze bedzie remontowac swoj dom a niej jak jej przepisze czy daruje a po smierci rodzicow opakuje jak ona mowi a ja od najmlodszych lat pracowalem tam. Bylem przy budowie wszystkich budynkow. Jak to wszystko zaprzeczyc i gdzie sie udac? Czy notariusza zawiadomic i zaprzeczyc gdzie? Prosze o rade! To niesprawiedliwosc jak rodzice moga niedocenic i nie dzielic majatkiem 7 dzieci! Prosze o pomoc!!Z gory dziekuje!!
pozdrawiam
Nie może się Pan sprzeciwić woli matki, która pragnie dokonać darowizny na rzecz córki. Taką ma wolę i Pana odczucia, iż jest Pan pokrzywdzony, nic nie zmienią. Kwestią dyskusyjną jest jednak możliwość zawarcia takiej umowy przez Pana ojca. Wskazuję na przepis art. 82 Kodeksu cywilnego, stanowiący, że nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.
Z przedstawionego przez Pana opisu wynika, że matka nie podejmuje decyzji w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Wątpliwości powstają co do Pana ojca. Nie wiem jednak jak udar mózgu wpłynął na wskazane wyżej funkcje. Jeżeli uważa Pan, że ojciec nie jest zdolny do podjęcia takiej decyzji, może Pan zwrócić się do notariusza i wskazać mu, że stan ojca nie pozwala na podjęcie takiej decyzji i być może odmówi on sporządzenia umowy. Jeżelli uważa Pan, że stan ojca tego wymaga, może Pan spróbować także złożyć do Sądu wniosek o ubezwłasnowolnienie ojca wraz z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia. Wówczas po ubezwłasnowolnieniu opiekun zobowiązany będzie uzyskać zgodę Sądu przed dokonaniem tak ważkiej czynności jak przekazanie nieruchomości w darowiźnie.
Jeżeli do zawarcia umowy dojdzie, a będzie Pan sądził, że ojciec w chwili zawierania umowy znajdował się w stanie wyłączającycm świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli, będzie Pan musiał wytoczyć powództwo o unieważnienie umowy, jednakże jedynie w części, która dotyczyła ojca (zakładając oczywiście, że oboje są współwłaścicielami przedmiotu darowizny).