Jeżeli małżonek zaciąga zobowiązania bez Pani wiedzy i zgody, jedynym wyjściem jest ustanowienie rozdzielności majątkowej, najlepiej z datą wsteczną (nie od daty wyroku czy złożenia pozwu, ale także obejmujące zobowiązania zaciągnięte bez Pani wiedzy przez męża wcześniej). Sad musi mieć ważne powody by ustanowic taką rozdzielnośc w trakcie trwania małżeństwa, jednak jest to mozliwe. Opłata od pozwu w tej sprawie wynosi 200 zł. Możecie Państwo zrobić to u notariusza, ale wtedy bez daty wstecznej, decydująca będzie data podpisania umowy (koszt ok. 450 zł).
Niezależnie od tego, może Pani domagać się od męża łożenia na utrzymanie rodziny lub wręcz zobowiązania do wypłaty części jego wynagroidzenia do Pani rąk. Zgodnie z art. 28 kodeksu rodzinnego jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę lub inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka. Nakaz ten zachowuje moc mimo ustania po jego wydaniu wspólnego pożycia małżonków. Sąd może jednak na wniosek każdego z małżonków nakaz ten zmienić albo uchylić.
Można także pójśc inną drogą i domagać się alimentów na niepełnoletnie dziecko. Dziecko pełnoletnie moze występować samo przed sądem i żądać alimentów od ojca
Starsze dziecko może Pani udzielić pełnomocnictwa do wystąpienia do sądu w jego imieniu. Wszytskie ww. pozwy są wolne od opłat.
Jeśli pożycie małżeńskie trwa, proponuję pierwszą opcję zgodną z powołanym art. 28 krio.