1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od potrzeb uprawnionego. Warto jednak dodać, że chodzi wyłącznie o potrzeby "usprawiedliwione". Sytuacja każdego dziecka analizowana jest indywidualnie, bowiem inne są potrzeby niemowlaka, a inne dziecka, które rozpoczęło już edukację, natomiast jeszcze inne potrzeby dziecka, które poszerza swoje horyzonty i zainteresowania. Potrzebami są również kwestie innej natury niż nauka - zdrowie dziecka, warunki mieszkaniowe (np. konieczność zakupu mebli, wyremontowania pokoju dziecka itd.). Nie powinno się również ograniczać potrzeb dziecka jedynie do kwestii bytowych i edukacyjnych. Każdy ma bowiem prawo realizować potrzeby wyższego rzędu, np. w postaci rozwoju kulturalnego czy rozrywki, zwłaszcza, gdy możliwości rodziców na to pozwalają. Ponadto pamiętać należy, iż zakres świadczeń alimentacyjnych zależy także od majątkowych i zarobkowych możliwości zobowiązanego do alimentacji, a dziecko uprawnione do alimentów ma prawo dy życia na równej stopie życiowej co rodzice.
2.Zgodnie z art. 190a § 1 kodeksu karnego kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Zaistnienie czynu karalnego zgodnie z przepisami karnymi obowiązującymi w Polsce ma miejsce wówczas, kiedy zostaną wypełnione znamiona czynu przestępnego przewidzanego w ustawie karnej. Jedną z przesłanek jest zatem uzasadnione pos stronie pokrzywdzonego poczucie zagroszenia lub istotnego naruszenia prywatności.
Zgodnie z § 4 powyższego przepisu ściganie przestępstwa przewidzanego w art. 190a § 1 i 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego. Jeżeli zatem chciałaby Pani, aby organy ścigania zbadały Pani sprawę niezbędnym będzie złożonie stosownego zawiadomienia i wniosku o ściganie.
3. W świetle obecnie obowiązujących przepisów nie jest wymagana zgoda ojca dziecka na wyrobienie dowodu osobistego. Wystarczy złożenie wniosku przez Panią. W zależności od okoliczności sprawy będzie natomiast uzależniona zgoda ojca na wyjazd dziecka za granicę. Na konieczność uzyskania zgody wpływa kilka okoliczności, tj. posiadanie bądź też nie przez ojca dziecka pełni władzy rodzicielskiej, wentualnego zakresu ograniczenia wykonywania władzy rodzicielskiej, ustalonego miejsca pobytu dziecka. Jeżeli potrzebna jest zgoda ojca dziecka, a on nie chce jej wyrazić wówczas może Pani wystąpić do właściwego Sądu Rejonowego z wnioskiem o rozstrzygnięcie istotnych spraw dziecka i wydanie przez Sąd opiekuńczy wzamian za ojca dziecka zgody na wyjazd córki.