Po ewentualnym zalegalizowaniu Państwa związku długi partnera nie przejdą na Panią, gdyż zostały zaciągnięte przed zawarciem związku małżeńskiego i obciążają jedynie majątek osobisty Pani partnera.
Zawarcie związku małżeńskiego wiąże się co do zasady z powstaniem ustawowej małżeńskiej wspólności majątkowej. Wówczas za długi powstałe w przyszłości będą Państwo co do zasady odpowiadać wspólnie. Ustawową wspólność małżeńską można wyłączyć poprzez zawarcie małżeńskiej umowy majątkowej, tzw. intercyzy, którą ustanawia się rozdzielność majątkową.
Po ewentualnej śmierci Pani partnera państwa dziecko będzie dziedziczyło długi spadkowe, w tym również długi alimentacyjne, obejmujące wymagalne przed śmiercią świadczenia. Jeżeli dziecko jest małoletnie, czyli nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych to zgodnie z art. 1015 § 2 k.c. wówczas dziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli pokrywa długi spadkowe wyłącznie do czynnej wysokości spadku. Osoba pełnoletnia dziedziczy długi spadkowe w całości. W celu uniknięcia dziedziczenia długów można również w terminie ustawowym odrzucić spadek. Na odrzucenie spadku przez osobę małoletnią musi wyrazić zgodę Sąd opiekuńczy.