witam
- Zarejestrowany: 24.07.2014, 18:26
- Posty: 8
mam takie pytanie czy moge ojca pozbawic praw rodzicelskich poniewarz ojciec dzecka nie chce placic alimentow na dzecko nigdy dzeckiem sie nie opiekowal jak mieszkalismy razem bo nigdy w domu go nie bylo bo jest chazardzista znecal sie nad nami teraz jak odeszlam od niego zaczol mnie menczyc o to zebym mu dzecko przywiozla a wczesniej nie chcial z nia spendzac czasu dzecko nie chce do niego jezdzic i co ja mam zrobic w takiej sytulacji
Aby pozbawić jednego z rodziców praw rodzicielskich muszą wystąpić określone w art. 111 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przesłanki.
„Art. 111. k.r.o.
§ 1. Jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.
§ 1a. Sąd może pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej, jeżeli mimo udzielonej pomocy nie ustały przyczyny zastosowania art. 109 § 2 pkt 5, a w szczególności gdy rodzice trwale nie interesują się dzieckiem.
§ 2. W razie ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może władzę rodzicielską przywrócić.”
Jeżeli wykaże Pani, iż ojciec dziecka nadużywa władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbuje swe obowiązki względem dziecka (nie partycypuje w kosztach utrzymania) Sąd może zdecydować o pozbawieniu go władzy rodzicielskiej. Jeżeli okoliczności sprawy nie wskazują na wystąpienie powyższych przesłanek w takim stopniu aby pozwalały pozbawić ojca władzy rodzicielskiej może Pani wystąpić z wnioskiem o ograniczenie władzy rodzicielskiej do określonych praw i obowiązków.
Jeśli chodzi o kontakty ojca z dzieckiem niestety jest to zagadnienie całkowicie oderwane od władzy rodzicielskiej i od niej niezależne. Zgodnie z art. 113 § 1 k.r.o. „niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów”. Jednakże z uwagi na dobro małoletniego dziecka Sąd opiekuńczy może na podstawie art. 113[2] oraz 113[3] k.r.o. ograniczyć kontakty z dzieckiem bądź całkowicie ich zakazać. W tym wypadku należy jednak wykazać, iż kontakty rodzica z dzieckiem są niezgodne z dobrem dziecka czy wręcz poważnie mu zagrażają bądź naruszają.
- Zarejestrowany: 24.07.2014, 18:26
- Posty: 8
a jeszcze mam takie pytanie czy jak ja nie pracuje a bende miala teraz sprawe o pozbawienie ojca praw rodzicielskich czy sad moze patrzec zle podkreslam ze zyje teraz z nowym partnerem i nie mamy slubu on na mnie lozy czy moge przedstawic jego zaswiaczenie z pracy o dochodach
- Zarejestrowany: 24.07.2014, 18:26
- Posty: 8
ojciec leczy sie psichiatrycznie boje sie o dzecko mimo to ze jak zylam z ojcem to dochodzilo do przemocy ze strony ojca ojciec zawsze mnie buntowal ze jak powiem cos komus ze sie zneca to mnie zabije dla tego nie robilam obdokcji czy moge udowodnic w sodze jakos to ze byl czlowiekiem nie obliczalnym mam dokumenty ze spitala o zlamaniu renki ale tez nie mam obdukcji na to bo ojciec mnie szantarzowal ze jak zrobie obdukcje to tez ze mnie zniszczy kazal mi klamac w rodzinie ze sama sobie ja zlamalam bardzo prosze o pomoc
W sprawie o pozbawienia władzy rodzicielskiej ojca dziecka kwestia osiąganych przez Panią dochodów będzie raczej bardzo poboczną sprawą. Jeżeli temat ten zostanie w ogóle podniesione najprawdopodobniej wystarczy tylko ustna informacja, że utrzymuje się Pani z zarobków obecnego partnera.
W toku sprawy będzie przeprowadzane postępowanie dowodowe. Może Pani na poparcie swoich twierdzeń składać różnego rodzaju wnioski dowodowe, tj. chociażby dowód z zeznań świadków czy dowód z przedłożonych dokumentów.
- Zarejestrowany: 24.07.2014, 18:26
- Posty: 8
bardzo dzekuje za pomoc
- Zarejestrowany: 24.07.2014, 18:26
- Posty: 8
witam mam takie pytanie czy jak ojciec wziol sobie adwokata do sprawy o pozbawienie ojca praw to czy mam juz sprawe przegrana?i jeszcze mam takie pytanie jak starac sie o adwokta zy urzendu ?i mam takie pytanie dostalam wezwanie na przesluchanie i pisze ze to bendze przy udzale ojca i corki czy mosze corke wziasc na przesluchanie
Okoliczność, iż Pani przeciwnik procesowy korzysta z usług profesjonalnego pełnomocnika nie świadczy jeszcze o tym, iż wygra sprawę. To Sąd rozstrzyga spór, a nie pełnomocnik, który jedynie reprezentuje stronę, pomagając przedstawiać jej swoje racje.
W celu uzyskania pełnomocnika z urzędu musi Pani złożyć wniosek o jego przyznanie i wykazać, że nie jest Pani w stanie bez uszczerbku dla utrzymania swojego i swojej rodziny pokryć kosztów profesjonalnego pełnomocnika. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym, które można pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, a także ze stron internetowych większości Sądów. Ponadto wydrukowany formularz może Pani uzyskać bezpośrednio w danym Sądzie.
Wezwanie, które Pani otrzymała jest zapewne wezwaniem na rozprawę, która odbędzie się z Pani wniosku z udziałem ojca i z udziałem małoletniego dziecka. Jeżeli Sąd nie zobowiązał w sposób wyraźny do stawiennictwa małoletniego dziecka na rozprawie, wówczas córka nie musi iść z Panią do Sądu.
- Zarejestrowany: 24.07.2014, 18:26
- Posty: 8
mam jeszcze takie pytanie odbyla sie sprawa wczoraj i pozbawienie ojca praw ojciec napisal odpowiedz na moj wniosek o pozbawienie praw rodzicielskich o odalenie wniosku w calosci co ja mam teraz zrobic?/??i jeszcze wczoraj na sprawie skierowali nas na badania do odrk czy jeszcze bendze sprawa ????????i jeszcze takie pytanie ojciec dzecka zlozyl wniosek o kontakty z dzeckiem z zabespieczeniem a teraz ja co mam zrobic jezeli ojciec chce abym ja mu dzecko przywozila na widzenia czy ojciec jest zobowiazany do przyjazdu po dzecko czy to ja musze mu zawiec dzecko bo sama n ie wiem
Jeżeli pojawiła się w sprawie odpowiedź na Pani wniosek proponuje odnieść się do jej treści i argumentów, które zostały powołane przez ojca dziecka. Sąd kierując państwa na badania do Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego chce zasięgnąć opinii specjalistycznej na temat potrzeb dziecka. Po wydanie przez biegłych opinii otrzyma Pani z Sądu jej odpis a następnie zostanie wyznaczony kolejny termin sprawy.
Jeżeli ojciec złożył wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem wraz z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia powinna Pani sporządzić odpowiedź zarówno na sam wniosek, jak i na wniosek o udzielenie zabezpieczenia (może być w 1 piśmie). Sąd wyznaczy termin posiedzenia w przedmiocie rozpoznania wniosku o zabezpieczenie. Będzie Pani mogła tam przedstawić swoje stanowisko, ale popronuję zrobić to wcześniej na piśmie. Zarówno w odpowiedzi na wniosek, jak i na wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinna Pani przedstawić swoje stanowisko. Jeżeli zgodzi się Pani na to, żeby zawozić dziecko do ojca Sąd prawdopodobnie ustalając kontakty zobowiąże Panią do odwożenia dzieci. Jeżeli Pani się sprzeciwi takiemu rozwiązaniu Sąd rozstrzygnie tą kwestie i np ustali, że ojciec ma odbierać i odwozić dziecko, albo Pani ma odwieźć, a ojciec ma przywieżć. Musi Pani przedstawić w tym zakresie swoje stanowisko, które będzie uwzględniało Pani interes i dobro dziecka. Podobnie odnośnie kontaktów, ich terminów zarówno w przeciągu roku, jak i w okresach tj. wakacje, ferie, święta.
- Zarejestrowany: 24.07.2014, 18:26
- Posty: 8
witam mam opinie z oderk i i winiki wykazaly ze obydwoje rodzicow dysponuja ograniczonymi predyspozycjami opiekunczo wychowawczymi co aktualnie nie przemawia za ignorowaniem w wykonywaniu przez nich wladzy rodzcelskiej co to znaczy ze sad nas ograniczy obajga
Zgodnie z art. 109 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeżeli Sąd uzna, że dobro dziecka jest zagrożone wyda odpowiednie zarządzenia. W szczególności Sąd może:
- zobowiązać rodziców oraz małoletniego do określonego postępowania, w szczególności do pracy z asystentem rodziny, realizowania innych form pracy z rodziną, skierować małoletniego do placówki wsparcia dziennego, określonych w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej lub skierować rodziców do placówki albo specjalisty zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń;
- określić, jakie czynności nie mogą być przez rodziców dokonywane bez zezwolenia sądu, albo poddać rodziców innym ograniczeniom, jakim podlega opiekun;
- poddać wykonywanie władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego;
- skierować małoletniego do organizacji lub instytucji powołanej do przygotowania zawodowego albo do innej placówki sprawującej częściową pieczę nad dziećmi;
- zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo w instytucjonalnej pieczy zastępczej albo powierzyć tymczasowo pełnienie funkcji rodziny zastępczej małżonkom lub osobie, niespełniającym warunków dotyczących rodzin zastępczych, w zakresie niezbędnych szkoleń, określonych w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej albo zarządzić umieszczenie małoletniego w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej.
W Państwa wypadku, jeżeli Sąd uzna, iż ograniczone predyspozycje opiekuńczo-wychowawcze zagrażają dobru dzieck Sąd co najwyżej zobowiąże państwa do pracy z asystentem rodziny, ewentualnie podda Państwa pod nadzór kuratora sądowego. Być może jednak Sąd uzna, iż dobro dziecka mimo wskazań specjalistów z RODK nie jest zagrożone i nie nałoży na Państwa żadnych obowiązków.