20 września 2009 14:08 | ID: 53117
22 września 2009 12:20 | ID: 54044
Teraz rozwiążę problem szczepień w ciąży.
W ciąży nie wolno szczepić się na: różyczkę, Varicella Zoster, odrę oraz świnkę. Jeżeli jest konieczność można szczepić na: błonicę, WZW A i B, grypę, meningokoki oraz polyomielitis. Nie wolno stosować szczepionek żywych! Główna zasada: szczepić się tylko w razie konieczności (po ekspozycji). Korzystając z tematu zauważę, że warto oznaczyć przed zajściem w ciążę przeciwciała przeciwko wirusowi różyczki, Varicella - Zoster i HBV. W przypadku Varicella szczególnie u kobiet, które nie chorowały na ospę. Jeśli nie stwierdza się przeciwciał należy przeprowadzić szczepienie ochronne. Pacjentki planujące ciążę w okresie 3 miesięcy od szczepienia nie mogą być szczepione preparatami “żywymi”. Nie wolno szczepić w czasie ostrej choroby z gorączką (szczepić po wyzdrowieniu). Karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia.
Odnoście alergii odpowiem innym razem ponieważ jest to oddzielny temat.
6 października 2009 13:18 | ID: 60150
W większości przypadków leczenie stosowane w astmie nie będzie miało żadnego wpływu na płód, należy przyjmować leki w najmniejszej dawce umożliwiającej utrzymanie odpowiedniej kontroli astmy. Znacznie większym zagrożeniem dla ciężarnej i płodu jest astma źle leczona oraz jej zaostrzenia niż stosowane leki.
Progesteron w ciąży działa rozszerzająco na oskrzela zatem pozytywnie. Jedynie przypadki ciężarnych chorych na astmę, a u których występuje refluks żołądkowo - przełykowy mogą cierpieć na nasilanie się objawów astmy, szczególnie w nocy. Należy wówczas zadbać o to by nie spożywać posiłków przed snem, posiłków ciężkostrawnych, stosować na noc leki przeciwnadkwasocie by nie dopuszczać do refluksu treści żołądkowej do przełyku gdyż fakt ten stanowi silny bodziec do skurczu oskrzeli, w ciąży szczególnie.
Bardzo istotne jest uświadomienie sobie różnicy między lekami, które należy przyjmować na stałę i lekami, które wykazują silne działanie lecz są stosowane d o r a ź n i e. Należy znać najistotniejsze czynniki wyzwalające napady astmy: alergeny oraz czynniki drażniące - zwłaszcza dym tytoniowy oraz zanieczyszczenia powstające podczas spalania. Należy unikać ekspozycji na te czynniki, należy mieć napisany plan postępowania w astmie, najlepiej rozpisane dawki leków stosowanie do wartości przepływów powietrza przez drogi oddechowe. Wartość PEF w ciąży, mierzona w pozycji stojącej powinna zawierać się w zakresie 380 - 550 l/min.
Leki, które można stosować w ciąży to: glikokortykosteroidy wziewne, Beta 2-mimetyki krótkodziałające, kromoglikan, preparaty teofiliny, ingibitory receptora leukotrienowego.
Najistotniejsze w leczeniu astmy w ciąży jest systematyczne stosowanie leków w możliwie najniższych dawkach i NIE dopuszczenie do wystąpienia hipoksemii (niedotlenienia) płodu. Takie postępowanie zagwarantuje bezproblemowy przebieg ciąży i porodu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby tworzyć nowe wątki i dyskutować na forum.