Małopłytkowość - trombocytopenia, choroba, której istotą jest zbyt mała ilość płytek (trombocytów) w krwi. Płytki odpowiedzialne są za prawidłowe krzepnięcie krwi. Wytwarzane są w szpiku kostnym pod wpływem trombopoetyny wytwarzanej w wątrobie. Prawidlowa liczba płytek krwi wynosi 140 000 - 4400 000 / ul. Liczba ta może się wahać w zależności od fazy cyklu miesiączkowego, może ulec obniżeniu pod koniec ciąży. Płytki są rozkładane głównie w śledzionie. Zatem nie tylko choroby szpiku, wątroby, samych płytek, wady immunologiczne, choroby śledziony mogą być przyczyną małopłytkowości ale także niektóre stany fizjologiczne jak miesiączka czy ciąża. Znacznie obniżona ilość płytek krwi podnosi ryzyko krwawienia. Od niewielkich krwawień do poważnych krwotoków (przy wartościach poniżej 5 000 / ul płytek).
W rozpoznaniu istotne są wybroczyny punkcikowate i krwawienia z błon śluzowych. Wykonanie morfologii z oznaczeniem ilości płytek i badań układu krzepnięcia oraz rozmazu. Badanie USG jamy brzusznej. Badanie w kierunku HIV.
W profilaktyce należy unikać niesterydowych leków przeciwzapalnych, szczególnie aspiryny. Leczenie prowadzi się w wyspecjalizowanych ośrodkach, a polega ono m. in. na przetaczaniu preparatów płytek krwi, oczywiście skupiając się na diagnostyce przyczyny choroby w danym przypadku.
Proszę zwrócić uwagę czy u Pani przypadkiem nie występuje fizjologiczna trombocytopenia ciężarnych. Często są niepotrzebne emocje i "wpędzanie" się w chorobę, której po prostu nie ma.