W CiazyKategorie: Eko i zdrowie, Ciąża Liczba wpisów: 1, liczba wizyt: 12871 |
Nadesłane przez: ashma22 dnia 19-10-2016 09:16
Żylaki - sine, powrózkowate zgrubienia, pojawiające się wzdłuż linii żył - szpecą łydki, a co gorsza swędzą, bolą, mogą prowadzić nawet do zakrzepicy żył. Żylaki to problem, który dotyka ok. 40 proc. kobiet w ciąży. Są to widoczne pod skórą chorobliwie rozszerzone żyły, które powstają wówczas, gdy krew z kończyn dolnych ma trudność z przepływem do serca i zalega w naczyniach żylnych, rozpychając je.
Żylaki mogą pojawić się już w początkach ciąży. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które:
Normalnie zdrowe żyły transportują krew obwodową w kierunku serca. Ponieważ w dolnych partiach ciała krew musi przeciwdziałać sile grawitacji (innymi słowy, ma pod górę), w żyłach są zastawki, które zapobiegają cofaniu się krwi. Jeśli zastawki nie zamykają się prawidłowo, krew spływa do splotów żylnych (w nogach, odbycie, sromie), i tworzy tam rozdęcia. Ciąża sprzyja temu z kilku powodów. Rozluźniający wpływ progesteronu na mięśnie zmniejsza napięcie ścian naczyń żylnych, w wyniku czego są one podatne na rozszerzanie. Poza tym w żyłach płynie znacznie więcej krwi – od pewnego momentu nawet o 50 proc. więcej niż przed ciążą! To sprawia, że żyły rozszerzają się i zastawki nie są w stanie zamknąć się prawidłowo. Powstaje refluks, czyli wsteczny przepływ krwi (krew, zamiast płynąć do serca, cofa się na dół i rozszerza żyły). Pod koniec ciąży dodatkowo powiększona macica działa jak blokada: przyciska żyłę główną dolną do kręgosłupa i mięśni lędźwiowych, uniemożliwiając powrót krwi do serca. Dzieje się tak zwłaszcza w pozycji leżącej. Efekt jest taki, że w porównaniu z okresem sprzed ciąży ciśnienie krwi w nogach zwiększa się kilkakrotnie. Prowadzi to do rozszerzenia, a nawet skręcenia się żył w kończynach dolnych.
Żylaki mogą mieć postać purpurowych plam, tzw. pajączków, a w końcu sinych, grubych, wypukłości, wystających nad powierzchnię skóry. Żylakom towarzyszy lekki lub ostry ból w nogach, uczucie ociężałości i opuchnięcia, skurcze łydek, drętwienie. Niekiedy skóra staje się sucha i wrażliwa, swędzi. Bardzo rzadko może się wywiązać zakrzepowe zapalenie żył (patrz ramka obok).
Wystąpieniu żylaków można przeciwdziałać. Jeśli należysz do grupy ryzyka lub zauważysz pierwsze objawy choroby (ociężałe, opuchnięte nogi, skurcze łydek, drętwienie), poważnie potraktuj poniższe zalecenia.