konopny poradnikKategorie: Eko i zdrowie, Moda i uroda, Kulinaria Liczba wpisów: 47, liczba wizyt: 85992 |
Nadesłane przez: napapa1 06-02-2022 10:29
Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia w okolicy pieluszkowej. Długi kontakt skóry z moczem i kałem, a także zwiększona wilgotność, przyczyniają się do zniszczenia zewnętrznej warstwy ochronnej, co prowadzi do pojawienia się objawy w postaci zaczerwień i wyprysków. To zjawisko nazywane jest terminem pieluszkowe zapalenie skóry. Jak szybko i skutecznie pozbyć się tej podstępnej choroby, a co najważniejsze, jak zapobiegać wysypce u niemowląt? Powiemy Ci szczegółowo w tym artykule.
Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny w postaci wyprysków w miejscach kontaktu skóry z pieluszką. W niektórych przypadkach wysypka może być zlokalizowana na szyi, w mostku, w fałdach pachowych i pachwinowych. Częstotliwość występowania pieluszkowego zapalenia skóry u noworodków waha się od 35 do 50%. Jednak u dziewcząt choroba występuje częściej niż u chłopców.
Objawy pieluszkowego zapalenia skóry u dziecka
Pieluszkowe zapalenie skóry wywołane infekcją bakteryjną charakteryzuje się takimi cechami jak zaczerwienienie skóry, rumień, pocenie się tkanek, a następnie obrzęk w miejscach silnego kontaktu skóry z pieluszką (pośladki, uda, narządy płciowe). Tej symptomatologii towarzyszy drażliwość, płacz, kapryśność i zmniejszenie apetytu dziecka. Po przyklejeniu flory grzybowej wysypki grudkowe będą zlokalizowane w fałdach pachwinowych i pośladkowych. Chronieniu procesu towarzyszy pojawienie się ziarniniakowych guzków i grudek.
Do czynników powstawania pieluszkowego zapalenia skóry należą:
stosowanie produktów pielęgnacyjnych zawierających alkohol (kremy, pudry, żele) uszkadzających wrażliwą skórę dziecka;
narażenie na czynniki chemiczne (kał, mocz, enzymy trawienne) przez długi czas z powodu rzadkich zmian pieluch;
podwyższone pH;
Zbyt rzadkie zmienianie pieluszki - słaba jakość używanych pieluch w których jest brak cyrkulacji powietrza w takich pieluszkach często znajdują się alergeny podrażniające skórę malucha
sztuczne karmienie;
alergie i choroby współistniejące (choroby autoimmunologiczne, hipowitaminoza, atopowe zapalenie skóry);
powikłania po leczeniu antybiotykami;
zaburzenia przewodu żołądkowo-jelitowego
anatomiczne i fizjologiczne cechy budowy skóry niemowlęcia.
Infekcja bakteryjna bądź obecność drożdżaków w kale
Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry
Nie należy panikować, gdy na skórze pupy malucha pojawią się wykwity skórne w postaci rumienia. Trzeba zacząć działać natychmiast, aby niemowlę nie odczuwało bólu i dyskomfortu.Częste przewijanie, smarowanie pupy dziecka i okolic krocza dobrymi kosmetykami może uchronić maluszka przed nieprzyjemnymi i bolesnymi odparzeniami pieluszkowymi, dlatego podstawą w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry jest, oprócz zachowania właściwej higieny dziecka należy wdrożyć schemat działania, gdzie większą wagę należy przyłożyć do dokładniejszej pielęgnacji.
Jeśli zapalenie skóry nie jest silne, można zastosować stary domowy sposób i przy zmianie pieluszki zasypywać dziecku pupę zwykłą mąką ziemniaczaną.
Jeśli w mieszkaniu mamy dość ciepło, trzeba wietrzyć nagą pupę dziecka. Dostęp do powietrza sprawia, że skóra szybciej się goi.
Należy zwrócić uwagę w czym kąpane jest dziecko - następnie po kąpieli dziecko należy wysmarować przykładowo i na przykład Robatko to produkt myjący, Dzięki naturalnej recepturze odpowiednie jest również dla niemowląt jest zdecydowanie lepszą alternatywą dla delikatnej skóry dzieci i niemowląt, który dzięki olejkowi konopnemu pozostawia na skórze ochronny film. Nagietek działa regenerująco, przeciwzapalnie, nawilżająco.
Mleko do pielęgnacji rabatko dostepne www.konopiafarmacja.pl
Jednak czasem nie wystarcza częsta wymiana pieluch, mycie i wietrzenie wtedy rodzice powinni jak najszybciej udać się z niemowlakiem do pediatry, który może zlecić badania mykologiczne i naskórkowe testy płatkowe. Jeśli przyczyną zapalenia okaże się alergia, pediatra zleca najczęściej miejscowe aplikowanie preparatów sterydowych. W sytuacji, w której za pieluszkowe zapalenie skóry odpowiadają bakterie lub drożdżaki,lekarz przepisze preparaty przeciwdrożdżakowe bądź przeciwbakteryjne. Należy jednak pamiętać, iż nie wolno używać tego typu maści na własną rękę .