W dzisiejszych czasach, mimo tego że dużo mówi się o tym, że nie należy oceniać innych po wyglądzie oraz o tym, że nie należy nikogo dyskryminować to powiedzenie "jak Cię widzą, tak Cię piszą" jest wciąż aktualne. Co lepsze - bardzo często praktykowane i jeżeli ktoś zapomni o tym, jak powinno wyglądać się na np. spotkaniu w sprawie pracy, to może przegapić swoją życiową szansę i co gorsza - z własnej winy. Oto kilka wskazówek dotyczących ubioru, dzięki którym można uniknąć gafy.
Zacznę od kolorów, gdyż w tym przypadku dochodzi do najczęstrzych błędów. Formalne, biznesowe kolory to: szary (jego odcienie od jasnej szarości do grafitowego - dopasowuje się odcień do typu urody) oraz granatowy. Całkowicie odpadają kolory które pozornie wydają się pasować na takie okazje, czyli czarny oraz brązowy. Dlaczego? Ponieważ kolor czarny jest zarezerwowany tylko i wyłącznie na wszelkie poważne uroczystości państwowe, królewskie i pogrzeby. Jeżeli ktoś wybiera się na audiencję do Prezydenta czy też będzie uczestniczył w uroczystym balu (i nie mowa tu o studniówce) to proszę bardzo, jednak na spotkanie z nowym szefem całkowicie odpada. Kolejny kolor - brązowy. Jego historia sięga aż do średniowiecza, kiedy to ten kolor był zarezerwowany tylko i wyłącznie dla służby, chłopów. Jeśli chodzi o ubiór wierzchni to odpadają wszelkie inne pstrokate kolory ostatnio bardzo modne (no, chyba że ktoś idzie ubiegać się o pracę w branży, która pozwala na kreatywność nawet w ubiorze - to inna kwestia). Mimo wszystko dobrze mieć w szafie szarą lub granatową marynarkę.
Oto podstawowe kanony zharmonizowanego stroju:
- tylko jeden element stroju może być wzorzysty (w paski, kratę itp.), a więc tylko ubranie ( np. garnitur, a w stroju sportowym koordynowanym marynarka lub spodnie), albo tylko koszula albo tylko krawat;
- wszystkie elementy stroju muszą być w tym samym stylu;
- strój musi pasować do sylwetki i typu urody.
KOBIETY
Kreacje u kobiet to szeroka gama form i krojów. Postanowiłam jednak opisać jedynie kilka najbardziej istotnych elementów, które przy każdym stroju są niewybaczalne.
Bieliznę należy dobierać tak, aby nie przebijała czy też nie wystawała z ubrania. Do jasnych ubrań unikać czarnej i wzorzystej bielizny a najlepiej zastosować tą w kolorze cielistym.
Makijaż dyskretny, głównie maskujący (ukrywający wszelkie mankamenty), korygujący (np. poszerzający zbyt małe oczy) i podkreślający to, co warto podkreślić. Dobry makijaż jest starannie dobrany do urody i kolorystyki stroju. Podstawą jest korektor, np. zielony na rozszerzone naczynka krwionośne, podkład oraz sypki puder. W komunikacji ważny jest kontakt wzrokowy, dlatego w makijażu podkreślamy oczy. Ich barwę i piękno zaznaczamy, używając cienia w innym kolorze niż kolor tęczówki, np. do brązowych oczu najbardziej twarzowe są odcienie szarości i koloru gołębiego, tj. szarego z niebieskim. Unikamy kolorów zbliżonych do barwy swojej tęczówki, ponieważ w ten sposób je przygaszamy. Usta malujemy, przy czym stosujemy kolory niezbyt jaskrawe i mało intensywne, zbliżone do naturalnej barwy ust.
W przypadku spódnicy nie powinna ona być zbyt krótka i kończyć się przed kolanem. Jak to sprawdzić? Należy stanąć w pozycji wyprostowanej z opuszczonymi rękoma. Na wysokości końców palców powinna kończyć się długość najkrótszej spódnicy. Do tego najlepiej dodać kilka centymetrów (do 5).
Buty z okrytymi palcami i piętą, klasyczny obcas do 5 cm na słupeczku.
Dekolt powyżej górnej linii biustu, ramiona zakryte w przypadku stwoju letniego.
Kilka najczęściej popełnianych błędów przez kobiety:
1. Odkryte ramiona, plecy, duży dekolt w dzień
2. Prześwitujące ubrania w dzień
3. gołe nogi (w sytuacjach oficjalnych zawsze należy ubierać rajstopy - kolor cielisty lub kryjące w kolorze czarnym)
4. obuwie z odkrytymi palcami i piętami w pracy i sytuacjach oficjalnych
5. biżuteria wakacyjna i w dużej ilości w pracy i sytuacjach oficjalnych (preferowane dodatki to delikatne złoto lub srebro)
6. kolorowe paznokcie (najlepiej ograniczyć się do kolorów cielistych, również francuski manicure byłby właściwy)
7. Nieodpowiednie perfumy na daną okazję i za dużo zapachu (dzień - perfumy delikatne, mniej intensywne; wieczór - można użyć perfum bardziej intensywnych)
8. kolory: różowy, fioletowy, brązowy (chodzi o całe ubranie i w pracy; kolory te obniżają autorytet kobiety)
9. Overdressed (bardziej odświętnie niż inne kobiety)i underdressed (mniej odświętnie niż inne kobiety)
MĘŻCZYŹNI
Koszula - u mężczyzn z kołnierzem na długi rękaw, włożona w spodnie a kolor można dobrać wedle gustu, jednak jeżeli decydujemy się na koszulę we wzory (np. paski), krawat musi również być w ten wzór. Krawat jest również dopasowany do sylwetki: wysocy panowie powinni nosić krawaty wąskie, natomiast panowie niżsi i o posturnej budowie powinni wybierać krawaty szersze i poszerzane przy końcu. Wszystkie krawaty powinny kończyć się na wysokości pasa.
Marynarka - w momencie wyboru kroju marynarki należy zwrócić uwagę na długość rękawa - powinien sięgać do nadgarstka, natomiast koszuka powinna wystawać 1-1,5 cm spod rękawa. Poły marynarki powinny kończyć się na wysokości nasady kciuka opuszczonej swobodnie ręki.
Buty muszą być dobrze wypastowane, pod kolor spodni. W przypadku stroju casual, sportowego również buty eleganckie i tu najlepszym wyjściem będą buty zamszowe.
Najczęściej popełniane błędy w stroju męskim:
1. Krawat do koszuli z krótkim rękawem (krawat nosimy jedynie do koszuli z długim rękawem);
2. Koszula z krótkim rękawem do marynarki;
3. Nieodpowiednia długość krawata (należy nosić krawat do pasa w przypadku braku kamizelki - jedynie do kamizelki można użyć krótszego krawata)
4. Rozpięty kołnierzyk koszuli (gdy na szyi jest krawat);
5. Skarpetki nieodpowiedniego koloru (muszą pasować kolorystycznie albo do butów albo do spodni)
6. Buty nieodpowiedniego koloru (brązowe buty do czarnych spodni; do ubiorów oficjalnych mozna zakładać w zasadzie tylko brązowe lub czarne buty)
7. Kołnierzyk koszuli na guziki przy garniturze wizytowym czy wieczorowym
8. Rozpięta marynarka w pozycji stojącej (o ile nie mamy na sobie kamizelki) - zapinamy jeden, pierwszy guzik od góry
9. Zapięta marynarka w pozycji siedzącej (dotyczy to marynarki jednorzędowej);
10. Pojawienie się w samej kamizelce (jednynie w przypadku bardzo wysokiej temperatury można pozwolić sobie na zdięcie marynarki)
11. Zapięte wszystkie guziki w kamizelce;
12. Więcej niż jeden element ubioru we wzorki (E. Pietkiewicz uznaje, że tej zasady należy się bezwzględnie trzymać; są autorzy, którzy uważają, że można tak dobrać dwa lub więcej elementów ubioru we wzorki, że nie będzie to razić; przyznają, że jest to bardzo trudne; lepiej więc jednak chyba tej zasady nie łamać);
13. Garnitur brązowy (w sytuacjach oficjalnych, gdy chcemy byc traktowani poważnie jako profeslonaliści);
14. Overdressed (ubrany znacznie bardziej odświętnie niż inni – wszyscy w garniturach – on w smokingu) i underdressed (ubrany nie tak odświętnie jak inni – wszyscy w smokingach – on w garniturze) - słowo smoking odnosi się tu do klasycznego smokingu, spełniajacego wymogi określane jako "czarna muszka" - "black tie";
15. Umieszczenie w kieszeni zewnętrznej marynarki na piersi długopisu, pióra czy okularów;
16. Chusteczka w kieszonkce marynarki w identycznym kolorze co krawat (T. Orłowski, Protokół dyplomatyczny);
17. Zakładanei sandałów do garnituru (T. Orłowski, Protokół dyplomatyczny);
18. Założenie skarpetek do sandałów (T. Orłowski, Protokół dyplomatyczny);
19. Noszenie obuwia sportowego do garnituru czy marynarki (T. Orłowski, Protokół dyplomatyczny);
20. Uzywanie torebki na dokumenty (T. Orłowski, Protokół dyplomatyczny);
21. Uzywanei spinki do krawata (T. Orłowski, Protokół dyplomatyczny);
22. Noszenie krórkich skarpetek(T. Orłowski, Protokół dyplomatyczny);
23. Nieodprasowanei spodnie i niewypastowane buty (T. Orłowski, Protokół dyplomatyczny);
24. Krawat czy muszka z węzłem zwiazanym fabrycznie (T. Orłowski, Protokół dyplomatyczny);
25. Noszenie kolorowego smokingu (T. Orłowski, Protokół dyplomatyczny);
26. Noszenie bizuterii typu złoty łańcuch na nadgarstku czy na szyi (T. Orłowski, Protokół dyplomatyczny);
Tych zasad jest o wiele więcej, dlatego warto jest poszukać na ten temat książek, bądź odwiedzić portale dotyczące savoir - vivre. W razie problemów i pytań jestem do dyspozycji. Mam nadzieję że chociaż trochę rozjaśniłam kilka kwestii.
Zamknij