Blog architektaKategorie: Dom i ogród Liczba wpisów: 1, liczba wizyt: 8055 |
Nadesłane przez: kingasliwa dnia 29-01-2015 11:16
W okresie przedświątecznym stół nabiera szczególnego znaczenia, jako główny element jadalni, skupiający wszystkich domowników. Miejsce spożywania posiłków w dzisiejszej rzeczywistości, związanej z ciągłym pośpiechem i brakiem czasu, przestaje być tak istotnym, jak przed laty, centrum życia rodzinnego. Korzystanie z punktów gastronomicznych, barów i restauracji, sprzyja dewaluacji znaczenia stołu, miejsca celebracji posiłków. Zbliżające się uroczyste chwile, spędzone w gronie najbliższych, przypominają nam o tym, że wspólna uczta i przeżycie kulinarne, najlepiej pozwolą odetchnąć od codziennych spraw.
Ciekawie zaaranżowana jadalnia, podkreślona elementami, które tworzą oryginalny charakter wnętrza, odpowiadający upodobaniom użytkowników, może stanowić najbardziej reprezentacyjną część mieszkania. Dzięki odpowiednim staraniom, miejsce posiłków może budzić podziw wśród gości i sprzyjać dobrym nastrojom domowników. Podejmując decyzję o usytuowaniu stołu, warto zatroszczyć się o to, aby znajdował się w niezakłóconym ciągu komunikacyjnym z kuchnią oraz z dzienną strefą domu, przeznaczoną do relaksu, w której miłych wrażeń dostarczy wygodna sofa, ogień w kominku, podręczna biblioteczka i dyskretnie zaaranżowane kino domowe.
Indywidualne upodobania użytkowników mają decydujące znaczenie w wyborze formy stołu jadalnego. Kupujący powinien mieć świadomość, jakie warunki powinien spełniać stół, aby umożliwiał komfortowe spożywanie posiłków. Wysokość wygodnego stołu jadalnego wynosi 72-74 cm, a siedzisk 44-46 cm. Na wygodę siedzenia przy stole ma niebagatelny wpływ kształt i wysokość oparcia. Od wielkości stołu uzależniona jest liczba stojących przy nim krzeseł, jak również ilość miejsca niezbędnego do rozstawienia zastawy stołowej dla korzystających z niego osób. Jedna osoba potrzebuje płaszczyzny blatu o szerokości 60 cm i głębokości 40 cm.
Krzesło, które powinno być swobodnie odsuwane, wymaga 80 cm wolnej przestrzeni. Podane wartości stanowią jedynie podstawę projektowania. Odstępstwa od reguły mogą dotyczyć osób bardzo wysokich, bardzo niskich, oraz osób niepełnosprawnych. Standardowe wymiary nie są dla nich ergonomiczne, dlatego wymagają dostosowania projektu do indywidualnych wymagań.
W zależności od kształtu pomieszczenia przeznaczonego na jadalnię, dokonujemy wyboru kształtu stołu. W dużych pomieszczeniach na planie kwadratu, doskonale wpisuje się stół okrągły, który przy średnicy około 120 cm, swobodnie mieści 6 osób. Stoły prostokątne przeznaczone są z reguły do pomieszczeń podłużnych, co daje najlepsze wykorzystanie przestrzeni. Inne kształty i formy stołów są dopuszczalne pod warunkiem, że siedzące przy nich osoby mają ze sobą kontakt wzrokowy i nie przeszkadzają sobie nawzajem.
Najczęściej spotykane w mieszkaniach, stoły rozkładane, o kształcie prostokątnym lub okrągłym, są dobrym rozwiązaniem, gdy nie dysponujemy zbyt dużą powierzchnią. Pierwsze tego typu rozwiązania konstrukcyjne pojawiły się już w XVI wieku, jednak dzisiaj, w epoce małych mieszkań, wydają się one nadal jak najbardziej aktualne. Na niewielkiej powierzchni wyjątkowo praktyczne są stoły mobilne, które w zależności od potrzeb mogą pełnić różne funkcje. Przyzwyczajeni do mebli stacjonarnych zapominamy o możliwościach, jakie daje nam stół wyposażony w kółeczka z blokadą, które pozwalają dowolnie, szybko, bez wielkiego wysiłku zmienić ustawienie mebli lub je usunąć, aby inaczej wykorzystać pomieszczenie. Dodatkowe wyposażenie blatu w bardzo płaskie szuflady lub zagospodarowanie nóg stołu na niewielkie pojemniki, pozwala znaleźć przestrzeń do przechowywania różnych detali dekoracyjnych stołu, serwetek, świec, itp. Wszelkie pomysły i udoskonalenia stołu są możliwe tylko wówczas, gdy nie traci on na wygodzie podczas użytkowania. Jego forma powinna umożliwiać swobodne wsuwanie krzeseł oraz posiadać dostatecznie dużą przestrzeń pod blatem, nie krępującą nóg siedzącej przy stole osoby.
Funkcję stołu w małym mieszkaniu może spełniać pomysłowe przedłużenie blatu kuchennego, stanowiąc jednocześnie granicę oddzielającą pozostałą część mieszkania od kuchni. Innym praktycznym rozwiązaniem jest blat przytwierdzony na zawiasach do ściany. Zastosowanie takiego rozwiązania wymaga bardzo dużej precyzji wykonania i starannego zestawienia materiałów. Warto zadbać o spójność form ściany i blatu, stosując dekoracyjne oświetlenie, kolorystykę i faktury poszczególnych powierzchni, a także ukształtowaniem innych elementów wnętrza.
Dobrze zaprojektowana przestrzeń jadalni, charakteryzuje się wyodrębnieniem formy stołu, nie jest on potraktowany jako jeden z wielu mebli wypełniających wnętrza, ale jako detal kształtujący, budujący i porządkujący przestrzeń mieszkania. Przyjazny nastrój miejsca posiłków ma dobroczynny wpływ na stosunki między ludźmi, integruje rodzinę i wzmacnia więzi.
Połączenie różnych materiałów, zestawienie ze sobą prostych płaszczyzn i odpowiednie ustawienie poszczególnych elementów składowych może przynieść naprawdę ciekawe efekty. Najczęściej stosowanym, tradycyjnym materiałem do budowy stołu jest drewno. Materiał ten doskonale wygląda w zestawieniach z metalem i szkłem. Występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, co umożliwia tworzenie ciekawych kompozycji kolorystycznych we wnętrzu.
Miejsce, w którym stoi stół powinno zapewniać spokój i komfort spożywania posiłków. Możemy to osiągnąć stosując niewielkie ścianki, przesuwne parawany lub zasłony. Efekt przytłumionego miękkiego światła, które buduje we wnętrzu odpowiedni nastrój, dają matowe pustaki szklane zastosowane jako materiał dekoracyjny przegrody. Wyodrębnienie miejsca jadalnego jest możliwe również dzięki odpowiednim podziałom materiałów zastosowanych na podłodze lub poprzez zaakcentowanie stołu odpowiednim oświetleniem.
Uroczyste posiłki nabierają blasku, gdy na stole pojawiają się świece. Ich ciepłe i delikatne światło wydobywa piękno zastawy stołowej i podkreśla apetyczny wygląd potraw, zachęcając do ich spożywania.
Mgr arch. wnętrz Kinga Śliwa
Studio Projektowe Art&Design
Tel. 0501 451 382
architekt.wnetrz@kingasliwa.pl
www.kingasliwa.pl