Pogadanki o wszystkimKategorie: Liczba wpisów: 1, liczba wizyt: 990 |
Nadesłane przez: lorenzo dnia 05-06-2023 12:00
Każdy z nas z pewnością zna problem nadmiernej potliwości stóp. Ciepła pogoda i obuwie wykonane z tworzywa sztucznego, w którym stopa parzy się, są jednym z mniej przyjemnych letnich doświadczeń. Pomimo tego istnieją osoby, które niezależnie od pory roku i jakości obuwia, borykają się z nieustannie mokrymi stopami, których nieprzyjemny zapach przeraża nawet ich samego właściciela. Nadmierna potliwość stóp może przybrać chorobliwą formę, dlatego w pewnym momencie warto zdecydować się na leczenie. Warto jednak pamiętać, że nadmierne pocenie stóp ma swoje źródła, a walkę z mokrą stopą należy zacząć od znalezienia przyczyny problemu.
Pocenie to naturalny proces fizjologiczny. Najwięcej gruczołów potowych znajduje się na stopach i dłoniach, więc właśnie tam wytrawiamy najwięcej. Jednakże, nadmiernie wytrawiające się stopy przeszkadzają w samopoczuciu. Często jest to symptom powiązany z innymi chorobami organizmu, dlatego koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Intensywna wytrawianie stóp często wynika z zaburzeń organizmu, chorób metabolicznych (takich jak cukrzyca, nadczynność tarczycy), chorób neurologicznych, niektórych chorób zakaźnych i zaburzeń hormonalnych, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Nadmierne wytrawianie może być również spowodowane stresem, nerwicą i zaburzeniami emocjonalnymi.
Nadmierne pocenie się może wynikać z źle dobranej diety, w tym jedzenia ostrych potraw i przypraw. Noszenie skarpet z syntetycznych włókien, butów z materiałów nieprzepuszczalnych dla powietrza oraz brak higieny stóp również mogą przyczyniać się do problemu. Latem nadpotliwość stóp staje się jeszcze trudniejsza do opanowania, ale istnieją sposoby zapobiegania temu problemowi i radzenia sobie z nim.
Osobie, u której występuje zwiększona produkcja potu na stopach niezwiązaną z aktywnością, zaleca się skorzystanie z usług gabinetu podologicznego. Również obserwowane objawy takie jak nieprzyjemny zapach, nadmierne łuszczenie się skóry, ból oraz zmiękczenie skóry, powinny skłonić do poszukiwania pomocy medycznej. Podologiczna terapia przeciw nadpotliwości stóp obejmuje wiele różnorodnych metod, które mogą zostać połączone ze sobą. W ramach terapii można polecić preparaty podologiczne zmniejszające aktywność gruczołów potowych i .znajdujące się w pielęgnującej i chroniącej skórę formie. Czasami konieczne jest usunięcie zrogowaciałego naskórka oraz zmian skórnych powstałych w wyniku nadpotliwości stóp.
Istnieje opcja przeprowadzenia jonoforezy, która odznacza się znaczną skutecznością w leczeniu nadmiernego pocenia stóp - aż do 90%. Ponadto, ma znikome skutki uboczne i efekty utrzymują się przez około 2 lata po serii zabiegów. Jonoforeza jako sposób na nadmierną potliwość jest zabiegiem mającym na celu unieruchomienie kanałów jonowych w gruczołach potowych. Jest to osiągane przez połączenie prądu galwanicznego z różnymi substancjami aktywnymi. Zabieg jest prosty, bezbolesny i trwa około 20 minut.
Dajmy stopom oddychać. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego obuwia, które jest przewiewne i dobrej jakości materiałów. Czyszczenie obuwia również ma znaczny wpływ na komfort stóp. Możemy również wykonywać chłodnę kąpiele z solą bądź posypać stopy talkiem czy spryskać sprayem przeciwko poceniu. Jest to jednak pomoc doraźna, a najtrwalsze efekty osiągniemy dzięki terapii u podologa Przemyśl.