O tym i owymKategorie: Zainteresowania Liczba wpisów: 134, liczba wizyt: 559004 |
Nadesłane przez: Ulinka 12-07-2010 11:59
Co jakiś czas media donoszą o przypadkach porzucenia noworodków. Wczoraj poinformowały, że łódzcy policjanci poszukują matki, która porzuciła nowo narodzone dziecko w wiadrze przed jedną z posesji w dzielnicy Bałuty. Dziewczynka przeżyła dzięki szybkiej akcji ratunkowej. To już drugi noworodek porzucony w tym roku w Łodzi. W kwietniu w okolicach lotniska znaleziono dziecko zawiniętego w foliową torbę.
Źródła policyjne podają, że liczba przypadków porzuceń noworodków w ostatnich latach się nie zmienia, podobnie jak liczba dzieciobójstw. W skali kilku lat ta liczba waha się w granicach 50-100 przypadków rocznie, w tym 50 przypadków dzieciobójstw i około 20 porzuceń ze skutkiem śmiertelnym.
Według art. 149 kodeksu karnego, matka, która zabija noworodka pod wpływem silnego przeżycia związanego z przebiegiem porodu, ze znacznym zniekształceniem dziecka lub ze szczególnie trudną sytuacją osobistą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Porzucenie dziecka, w efekcie którego dochodzi do jego śmierci jest zagrożone karą do 8 lat więzienia. Za porzucenie bez skutku śmiertelnego matka zagrożona jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.
Czasem kobieta w ciąży znajduje się w tak trudnej sytuacji, że nie widzi z niej wyjścia. Należałoby dotrzeć do wszystkich środowisk, w których może się zdarzyć coś podobnego, żeby pokazać, że zawsze istnieje rozwiązanie problemu jak najmniej krzywdzące i matkę, i dziecko. Najlepszym rozwiązaniem dla dziecka byłoby pozostawienie go w szpitalu. Oddanie dziecka nie jest przestępstwem. Można to zrobić bez żadnych konsekwencji prawnych. Jeśli nie w szpitalu, to przynajmniej w „Oknie życia”.
Swego czasu krakowski Caritas prowadził kampanię, której celem było dotarcie do kobiet ukrywających ciążę, niemogących wychowywać dziecka, którego się spodziewają i zmiana nastawienia do adopcji i do matek oddających swoje dzieci.
„Matko! Jesteś w ciąży i nie możesz wychować dziecka, które urodzisz? Możesz zostawić je w szpitalu po porodzie i zrzec się praw rodzicielskich. Jeśli ukrywasz ciążę i nie chcesz rodzić w szpitalu, nie narażaj dziecka na niebezpieczeństwo i zostaw je w »Oknie życia «" - to fragment tekstu, który znalazł się na ulotkach przygotowanych przez Caritas.
Ulotki trafiały do krakowskich parafii, placówek dla bezdomnych i najuboższych, wydziału pomocy bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Jednak nie tylko ubogie matki decydują się na porzucenie dziecka, dlatego potrzebna jest szeroka akcja informacyjna o możliwościach oddania dziecka, ktorego nie jest się w stanie, lub nie chce się wychowywać, do adopcji.
Adres URL wpisu
https://www.familie.pl/Blogi-0-0/b0p5190,I-znow.html
Adres URL bloga
https://www.familie.pl/Blogi-0-0/b181-1,O-tym-i-owym.html