Blog EwelinyKategorie: Eko i zdrowie, Starania o dziecko, Żyj chwilą Liczba wpisów: 2, liczba wizyt: 14163 |
Nadesłane przez: Ewelina899 16-03-2018 00:11
Choroba bostońska to powszechne schorzenie o etiologii wirusowej. W ostatnich latach można odnieść wrażenie, że coraz częściej się z nią spotykamy. Często bywa mylona z ospą, szczególnie w swoim początkowym stadium, z uwagi na pojawiającą się na ciele wysypkę. Jednak przebiega z goła odmiennie. Zaznaczyć należy również, że popularna bostonka może wiązać się z dokuczliwymi powikłaniami, które przypominają o jej przechorowaniu przez kilka kolejnych miesięcy, jak np. schodzenie paznokci.
Od momentu zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów mija najczęściej od 3 do 6 dni. Infekcja najpowszechniej występuje jesienią. Jej przenoszenie się zachodzi zwykle za pośrednictwem drogi kropelkowej. Specjaliści podają również, że u dzieci popularne jest również przenoszenie poprzez kał, gdy dziecko nie umyje rączek po skorzystaniu z toalety i idzie się bawić. Jeśli stwierdzony zostanie przypadek zachorowania na bostonkę, zaleca się wdrożenie wysokiego poziomu higieny osobistej i częste czyszczenie wspólnych przedmiotów, np. w przedszkolach.
Jak objawia się bostonka?
Symptomy, jakie początkowo pojawiają się u dziecka nie przywodzą na myśl konkretnie tej jednostki chorobowej. Dziecko jest najczęściej silnie zmęczone, pojawia się ból gardła i brak apetytu, pogarsza się jego samopoczucie, temperatura ciała wzrasta do 38-39 stopni. U niektórych dzieci obserwuje się również biegunki, nudności i wymioty.
Później pojawia się charakterystyczna wysypka. Jej kolor określany jest jako łososiowy, zaś forma jako plamki i grudki. Mają około 1 centymetra średnicy i co wyraźnie odróżnia to schorzenie od ospy nie swędzą. Charakterystyczne jest również, że pojawia się przede wszystkim w górnej części klatki piersiowej i na twarzy. Wystąpienie wysypki ma miejsce zwykle po dwóch-trzech dniach podwyższonej temperatury u dziecka. Objawy choroby bostońskiej stopniowo, samoistnie ustępują po około 7 dniach.
Leczenie
W leczeniu choroby bostońskiej zastosowanie ma postępowanie objawowe, czyli podawanie leków łagodzących dolegliwości bólowe oraz obniżające temperaturę ciała. Pęcherzyki w obrębie wysypki powinno się dodatkowo odkażać.