dzidziuśKategorie: Ciąża Liczba wpisów: 9, liczba wizyt: 81972 |
Nadesłane przez: wiolcia1208 24-06-2009 15:56
Etapy ciąży – 5 miesiąc ciąży
17 tydzień ciąży
Przyszła mama powinna pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa odbywanych co 3 miesiące, gdyż jest bardziej narażona na próchnicę. W czasie rozwoju i wapnienia kości dziecko potrzebuje więcej wapnia, a jeżeli będzie go zbyt mało we krwi, wówczas zabrany on zostanie z kości i zębów matki. Należy pamiętać, że wszystkie zabiegi stomatologiczne wykonywane u mamy są bezpieczne dla jej dziecka. Większość podawanych znieczuleń nie działa na płód.
Dziecko ma 11-12 cm, ma wykształcone ucho zewnętrzne, a kosteczki słuchowe są uwapnione, więc malec reaguje gwałtownym ruchem na głośne dźwięki spoza organizmu mamy. Potrafi już wkładać palec do ust i ssać go.
18 tydzień ciąży
W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie energetyczne o ok.250 kcal na dzień. Pod koniec ciąży zwiększa o kolejne 250 do 500 kcal. Nie można zapominać o urozmaiceniu diety.
Kobieta w czasie całej ciąży powinna:
– jeść dużo owoców, warzyw,
– pić soki owocowe, wodę mineralną,
– podstawą posiłków powinno być białko i produkty zawierające dużo błonnika (zapobiega
– zażywać witaminy pod kontrolą lekarza
Nie należy:
- spożywać zbyt dużej ilości węglowodanów (słodyczy) i tłuszczów (np. frytek)
- spożywać potraw nadmiernie słonych i zawierających konserwanty
Maleństwo ma 12-13 cm długości, a waży około 140 g. Bardzo lubi się ruszać, kopie nóżkami, rączkami, łokciami. W tym czasie mama może poczuć pierwsze ruchy dziecka. Początkowo jest to delikatne łaskotanie, pluskanie, dopiero później są to bardziej zdecydowane dotknięcia. Wcześniej odczuwają ruchy kobiety, które już są mamami, a także kobiety szczupłe i te które potrafią wsłuchać się w swoje ciało. Po kilkunastu dniach mama będzie wiedzieć, kiedy maluch ma pory snu, a kiedy rozrabiania. Łożysko jest już w pełni wykształcone, teraz zaczyna się zwiększać ilość wód płodowych. Zdarza się, że łożysko może być nieprawidłowo usadowione, najgroźniejsze jest tzw. łożysko przodujące.
19 tydzień ciąży
Jeżeli kobieta pracuje zawodowo powinna pamiętać o robieniu przerw w pracy. Jeżeli ma pracę siedzącą powinna co godzinę wstawać, przejść się po pokoju, natomiast jeżeli praca jest stojąca czy chodząca mama powinna jak najczęściej siadać i dać odpocząć nogom. Przy pracy na komputerze ważny jest odpoczynek ramion – mąż może zrobić masaż barków, nie można zapomnieć o zmęczonych oczach, wtedy najlepiej co pewien czas popatrzeć za okno.
Płód ma 13-14 cm, pokryty jest niewielkim meszkiem oraz substancją zwaną mazią płodową. Meszek zniknie przed urodzeniem. Maź płodowa ma konsystencje tłustego, białego kremu i chroni skórę dziecka przed maceracją. Maleństwo słyszy coraz lepiej głosy dochodzące zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza organizmu mamy.
20 tydzień ciąży
Połowa ciąży już minęła, aktualnie dno macicy sięga do pępka, więc brzuszek jest znacznie powiększony. Jest to najlepszy czas na spacery, ćwiczenia i odpoczynek, ale jednocześnie kobieta powinna dbać o siebie i prawidłowo się odżywiać a także ubierać. Najczęściej w tym czasie wykonuje się kontrolne badanie USG, aby ocenić rozwój płodu, łożyska i określić termin porodu. W badaniu tym widać już postać małego człowieka, więc warto, aby podczas wizyty towarzyszył ojciec dziecka, dla niego są to też bardzo ważne chwile.
Płód ma 14-15 cm, waży około 250 g. Reaguje na zachowanie mamy. Gdy jest zdenerwowana, ono też zaczyna się szybciej ruszać.
Adres URL wpisu
https://www.familie.pl/Blogi-0-0/b0p1406,5-miesiac-ciazy.html
Adres URL bloga
https://www.familie.pl/Blogi-0-0/b79-1,dzidzius.html