dzidziuśKategorie: Ciąża Liczba wpisów: 9, liczba wizyt: 81972 |
Nadesłane przez: wiolcia1208 24-06-2009 15:55
Etapy ciąży – 6 miesiąc ciąży
21 tydzień ciąży
Przyszła mama powinna dużo pić, gdyż woda stanowi główny składnik organizmu człowieka, również jej maleństwa. Na początku ciąży wystarczy pić około 2 litrów płynów dziennie tj. około 8 szklanek, w ostatnim trymestrze więcej. Gdy na dworze jest gorąco, albo kobieta przebywa stale w bardzo ciepłym pomieszczeniu, wtedy powinna wypijać nawet 3 litry płynów na dzień. Najlepiej pić wodę mineralną, soki owocowe i warzywne, a zmniejszyć ilość wypijanej kawy czy herbaty.
W drugiej połowie ciąży dziecko rośnie wolniej, natomiast szybciej przybiera na wadze. Ma już około 350 g. Wszystkie narządy maleństwa są już wykształcone, teraz będą się specjalizować w swoich funkcjach.
22 tydzień ciąży
Kobieta w ciąży powinna ograniczyć ilość soli w pokarmach, a także jeść jak najmniej potraw zawierających konserwanty. Niewielkie ilości soli są niezbędne, do prawidłowego rozwoju dziecka, chyba że lekarz ze względu na stan zdrowia mamy zabroni całkowicie jedzenia soli.
Długość ciała dziecka to około 18-20 cm, a długość głowy to tylko 1/3 długości ciała. Waży 450 g. Już taki maluch może mieć czkawkę, a mama potrafi to wyczuć – są to delikatne „podskoki” w brzuchu. Czkawka nie jest dla płodu, ani noworodka nieprzyjemna, nawet jeżeli trwa kilka minut. Dziecko potrafi też łykać płyn owodniowy.
23 tydzień ciąży
W organizmie kobiety zatrzymywana jest woda i sól, dlatego zdarza się, iż puchną dłonie, palce, mama może mieć problemy ze ściągnięciem pierścionków, czy utrzymaniem w rękach drobnych przedmiotów. Podczas dłuższego stania mogą się pojawić obrzęki stóp. Obrzęki mogą być normalnym zjawiskiem w ciąży lub być objawem tzw. zatrucia ciążowego, więc zawsze trzeba o nich powiedzieć lekarzowi. Jeżeli ciśnienie tętnicze krwi i wykonane badania laboratoryjne będą prawidłowe, mama nie powinna się martwić, wystarczy więcej odpoczynku i ograniczenie ilości spożywanej soli.
Dziecko waży około 550 g. Pojawiają się zawiązki zębów. Słuch ma coraz lepszy, rozpoznaje już głos mamy i taty. Skóra jest nadal cienka, przeźroczysta, z widoczną siateczką naczyń krwionośnych, ale z czasem będzie coraz grubsza i z większą ilością tkanki tłuszczowej.
24 tydzień ciąży
Na razie przyszły tatuś ma ograniczone kontakty z dzieckiem. Najlepiej, aby mama przykładała rękę partnera do brzucha, aby i on mógł poczuć coraz mocniejsze kopnięcia. A jeżeli chce usłyszeć bicie serca maleństwa może użyć stetoskopu lekarskiego (dostępny w niektórych aparatach do mierzenia ciśnienia) lub przyłożyć szklankę dnem do góry do brzucha mamy. Należy pamiętać, że serce dziecka bije szybciej, około 120-140 uderzeń na minutę (u dorosłego człowieka 60-80 uderzeń na minutę).
Maluch ma około 650 g i 21-23 cm długości. Bardzo lubi się ruszać i bawić pępowiną, dobrze łapie ją rączkami. Łyka wody płodowe chętniej, gdy są słodkie, w mniejszej ilości gdy są gorzkie. Zaczynają mu się kształtować rysy twarzy.
Adres URL wpisu
https://www.familie.pl/Blogi-0-0/b0p1405,6-miesiac-ciazy.html
Adres URL bloga
https://www.familie.pl/Blogi-0-0/b79-1,dzidzius.html