dzidziuśKategorie: Ciąża Liczba wpisów: 9, liczba wizyt: 83142 |
Nadesłane przez: wiolcia1208 24-06-2009 15:54
Etapy ciąży – 7 miesiąc ciąży
25 tydzień ciąży
Jeżeli mama chce pobudzić swoje dziecko do ruchu, może głaskać, czy lekko szczypać się po brzuchu, a maleństwo na pewno zareaguje. Ilość ruchów dziecka zwiększa się z każdym dniem, najwięcej maleństwo rusza się około30-32 tygodnia ciąży, gdyż ma wtedy najwięcej miejsca do kopania. Po 36 tygodniu ciąży dziecku jest coraz ciaśniej i wykonuje mniej niż 4-10 ruchów na dobę, ale zawsze mama czuje jak się przeciąga, prostuje rączki czy nóżki.
Maluch ma około 23 cm długości, a waży 750 g. Dojrzewa układ nerwowy, natomiast układ pokarmowy, a zwłaszcza mechanizmy trawienne nie są jeszcze wykształcone.
26 tydzień ciąży
Macica zwiększa objętość i rośnie coraz szybciej, w związku z czym skóra na brzuchu staje się bardziej napięta i mogą pojawić się rozstępy. Można je zmniejszyć, a nawet im zapobiec, jeżeli kobieta będzie regularnie co wieczór wcierała krem, czy inny preparat zapobiegający rozstępom. Można go stosować od początku lub od 4-5 miesiąca ciąży. Spowoduje on, że skóra stanie się bardziej elastyczna i mniej podatna na powstawanie rozstępów. Przed zastosowaniem należy przeczytać dokładnie ulotkę, czy może on być stosowany u kobiet w ciąży. dobrze by było zasięgnąć również w tym celu porady u swojego lekarza.
Maluch ma około 850 g i 25-30 cm długości. Pojawia się szpara powiekowa i powoli maleństwo zaczyna otwierać oczy. Większość narządów ma już wykształcone. Duży problem stanowią jednak płuca, gdyż nie są jeszcze w pełni przystosowane do swojej funkcji. Gdyby się jednak urodził i nie miał wad wrodzonych, ani uszkodzonych narządów wewnętrznych, miałby dużą szansę na przeżycie. Musiałby jednak przyjść na świat w dobrze wyposażonym szpitalu w obecności wyszkolonego personelu.
27 tydzień ciąży
Macica rośnie i uciska na jelita, dwunastnicę, żołądek. Sprzyja to cofaniu się pokarmu z żołądka do przełyku powodując uczucie palenia, pieczenia, czyli zgagi. Można jej zapobiegać poprzez unikanie potraw pikantnych, jedzenia obfitych posiłków. Najlepiej jeść częściej, ale małe ilości lekkostrawnych posiłków. Zgagę dość skutecznie eliminuje mleko, ciepła herbata albo żucie gumy do żucia.
Maleństwo waży około 950 g, ma 30-35 cm długości. Dziecko zaczyna reagować na światło. Gdyby przyłożyć zapaloną latarkę do brzucha mamy, wówczas obróciło by się w stronę jaśniejszego punktu. Rosną brwi i rzęsy, a na główce widać już włoski. U większości niemowląt włosy wypadną w ciągu kilku tygodni po porodzie, a na ich miejsce wyrosną nowe, silniejsze.
28 tydzień ciąży
Mama przytyła już około 8-10 kg. Coraz trudniej jej się poruszać, szybciej się męczy, dlatego też powinna pamiętać o odpoczynku. Mogą puchnąć i boleć ją kostki. Spowodowane jest to zaburzeniami w odpływie krwi z nóg – macica uciska na naczynia żylne. Co kobieta powinna robić, aby zmniejszyć tą dolegliwość:
- jeżeli kobieta ma pracę stojącą, powinna często w ciągu dnia siadać, aby nogi mogły odpocząć
- najlepiej odpoczywać z nogami uniesionymi w górę, wystarczy podłożyć pod nie kilka poduszek
- wykonywać ćwiczenia podczas leżenia - „rowerek”, natomiast gdy siedzi - ruchy okrężne stóp
- nie powinna nosić podkolanówek i skarpet z ciasnym ściągaczem
- nie należy zakładać „nogę na nogę”
Dzidziuś waży ponad 1000 g. Od teraz długość ciała maleństwa mierzy się od czubka głowy, do pięt ma już około 35 cm długości. Wygląda jak mały, szczupły człowieczek, gdyż ma nadal mało tkanki tłuszczowej. Lubi się ruszać, kopać, szczególnie gdy mama zje posiłek i poziom glukozy we krwi mamy i dziecka wzrośnie
Adres URL wpisu
https://www.familie.pl/Blogi-0-0/b0p1404,7-miesiac-ciazy.html
Adres URL bloga
https://www.familie.pl/Blogi-0-0/b79-1,dzidzius.html